Akü seçimi

lowespc

Üye
Küçük bir solar sistem kuracağım şu an elimde 12v 7 ah akü var kafamı karıştıran şey üzerinde 20/Hr yazıyor olması bu ne demektir sisteme artısı eksisi olur mu değiştirmem gerekir mi açıklarmısınız ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
20AHR yazıyor ise bildiğim kadarıyla bu akü anlık olarak 20 amper verebilir yada 20 amper çekilebilir diye biliyorum. Yinede emin olmak için ustalarımızın yorumlarını alalım.

Amper Saat (Amp-Hr, AH) – Amper olarak akımın saat olarak deşarj süresi ile çarpılması ile elde edilen bir akünün elektrik depolama kapasitesinin ölçü birimidir. (Örnek: 20 saat boyunca 5 amper veren bir akü 5 amper x 20 saat = 100 Amp-Hr (amper saat) kapasiteye sahiptir.)
http://www.yigitaku.com/aku-terimler-sozlugu

2uswx05.gif

20AHR yazıyor ise bildiğim kadarıyla bu akü anlık olarak 20 amper verebilir yada 20 amper çekilebilir diye biliyorum. Yinede emin olmak için ustalarımızın yorumlarını alalım.

Veriler :
12V 7ah >> 12 Volt > 7 saat 1 Amper ve ya 1 saat 7 Amper vs vs..
Max 20A çekebilirsin ( anlık - gerilim düşmeden verebildiği en fazla akım demek)
( Soran arkadaşın doğru aktardığını sanmıyorum. )

12 volt 7 amper akünüzü 20 saatte bitirirseniz üzerinde yazan gücü alabilirsiniz demektir. Aynı akü 20 amper de verebilir ama bu gücü alamazsınız. 350 miliamper akımı 20 saat çekebilme garantisini veriyor. Bunu oranlıyamıyorsunuz. Akım 2 katına çıkarırsanız süre yarıdanda aşağı iniyor yani 700 miliamper çekerseniz 10 saatten önce biter anlamına gelir. 7 amper de 30 dakika dayanabilirmi bakmak gerekir. Büyük üreticiler bu değerleri verirler . Örneğin 20 saate 5,1 amperle 102 amper/saat kapasite veren batarya 1 saatte 63,7 amperle 10,5 volta inene kadar verdiği kapasite 63,7 amper/saat oluyormuş. Sabit tesis mutlu akü değerlerinden aktardım. Yaklaşık % 62 kapasiteye iniyor bir saate.

İşte böyle aşırı akım çekmeler sonucu dandik ups lerin aküleri kısa sürede tırt oluyor.
Verilen değerler anlık değerlerdir.
Akımlar yükseldikçe sorunlar ortaya dökülür.
Tabii bunlar ister mutlu ister mutsuz olsun tüm piyasa malları için geçerlidir.
Biri 3 yıl ise diğeri 5 dir 10 değil.
Ama işin doğrusu yapılmış özel akülerde teoriler aynen geçerlidir.
Bunlar pek az bulunur parayı verseniz de .
Çünkü pahalı üretim pazar bulamıyor ve dolayısı ile üretilmiyor.
1983 de 3-5 yıldır kullanılmış olarak bana ulaşan 8 adet orta boy 2400 mA NiCd pillerim hala aynı kapasite çalışıyorlar.
Üstelik uzun süreler depolandıktan sonra şarjlandığında kaldığı yerden devam.
Almanya'dan askeri kaynaklı bir oyuncağın içinden çıktılardı , hatıra olarak dururlar kıyıda köşede.
Aynı yıllarda aspilsan ın ürettiği ilk 4000 lik büyük boyları deli paraya rağmen kısa sürede tırt.
İncelemek için açtığımda aslında temel yapı sağlam ama montaj hatasından dolayı çalışamaz halde.
Varta'larda bir elektrot üst kapağa diğer elektrot altta gövdeye punta kaynak ile bağlı.
Aspilsan ise üstte kapağa punta altta gövdeye basitçe baskı temaslı.
Teması sağlarsanız aynen devam.
Bu sadece bir örnek.
Benzeri çok örneklerim oldu yıllar içerisinde...

Üzerinde yazan max değerlerden uzak durun.
En azından çok kısa süreler ince işinizi bitirip kapatın.
Bu kapasite ile 15 dakika dayanır az daha çalışayım zaten Şebeke gelir demeyin.
@kaygısız ın dediği gibi olur kapasite tırt bir kenara kısa sürede alırsınız aküleri elinize.

Kabaca bir örnek.
Dandik bir pc ve LCD toplam 240 W çekiyor diyelim .
Ucuzundan 600VA ! lık , ki içerisinde başlığın söz konusu 12 V / 7 Ah lik akü var , aküden en az 20 A çeker !!!
Anında dosyaları kayıt edip kapatın , kapattın kapattın yoksa ....
En hakikisinden " kuru akü" leriniz olur .
İster sulu ister susuz ister jelli değişen bir şey olmaz.
Jelliler az daha uzun dayandığı için 2-3 katı fiyat !
Onun yerine 1 değil 3 akü bağlarım daha iyi.
Tabii yer müsaitse.

teşekkürler bilgilendirdiğiniz için 24A akü almaktansa 3 yada 4 7A aküyü paralel bağlamak daha mantıklı geldi teşekttürler.

Farklı amaçlar ile kullanmayacaksanız bir adet 24 amperlik akü 4 adet 7 amperlik aküden iyidir. Fiyatı abartılı yüksek değilse tercih edin batarya ömrü uzun vadede kendini amorti ettirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri