akü şarj etme

Corwin

Üye
selam arkadaşlar.

aranızda yeniyim bilgi edinebileceğimi düşünüyorum.
şimdi bulunduğum yerde sık sık elektrik kesintisi oluyor. bende düşündüm bi ups alayım dedim. içerisinde 3 akü bulunan bir ups aldım. elektirk düşük geldiği için buna 1000w (sanırım) bir regüatör taktım. ama 20 dakika civarı gidiyor. bende buna alternatif olarak 105Ah veya 60Ah farketmez bir jel akü alıp onunla pcyi ve sadece bir lambayı çalıştırmak istiyorum. ama bunu nasıl şarj edeceğim ve neler yapmam gerekiyor bilmiyorum. online olarak çalışmazsa ne olur. veya da elimde bulunan güç kaynağını bununla şarj etme imkanım var mı?

son olarak sadece 105Ah akü bilgisayarımı en az 2-2,5 saat götürür dediler ama bunu nasıl çalıştıracağım yanında almam gereken ürünler aletler nelerdir. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn.Corwin;aldığınız ups zaten 180acv-260acv. arası gerilimi regüle edebilir.Bu voltajlar dışında bir şey yapamaz ancak akülerini yavaş şarj eder.
2 seçeneğiniz var;1=ups akülerinin bağlantılarını değiştirmeden(zannediyorum 3 akü seri 36 vdc.)parelel akü takviyesi yapmak.Ör;kendi aküleri 12v7AH'dir siz bunların yerine 3 adet 40-50Ah akü takarsanız işlem tamamdır.Hem güç 5-7 kat artar hemde artı malzeme almak zorunda kalmazsınız.Elk. varken ups aküleri şarj eder.Yalnız elk. yok iken ups uzun zaman aküden çalışacağından bir ısınma söz konusu olur.Çözümü ise ups üst kapağı çıkarıp dıştan power supply kutularındaki soğutucu küçük pervaneden 1 adet takıp işi halletmek.
2.seçenek;Ben ups.nin orjinalini bozmayayım,garantisi var diyorsanız;online,max.15AH şarj akımı verebilen 1000 watt inverter(modifiye sinüs yeterli,hemde ucuzdur)ve istediğiniz kadar akü grubu alıp işlemi sonuçlandırırsınız.Bu tip inverter'lar aynı zamanda gerilim regüleside yaparlar ayrıca regüle devreleri kullanmanıza gerek kalmaz.Hayırlı akşamlar

akünüzü şuanki ups nize bağlayıp şarz etmeniz uygun olmaz arkadaışda dediği gibi aküler seri bağlıdır son oladığınız aküyü sei olarak ups nize bağlarsanız ups nize zarar verebilir zarar vermesede çıkışını yükseltir paralel de bağlayamazsınız

cevaplar için teşekkürler. şimdi yapmam gereken modifiye sinüs inverter + 60Ah akü almak.
peki bunları nasıl bağlayacağım yani aküye direk bağlayınca çalışır mı yoksa başka şeylere gerek var mı? bir de marka model önerirseniz malum başta da söyledim fazla bilgim yok bu konuda :)

teşekkürler...

bi konu da şu var burdaki arkadaşlar ups'in içinde 7ah akü varsa sadece 7ah şarj eder dediler. sn malisert32 sizde diyorsunuz ki 60 ah takabilirsin, şimdi tezata düştüm. 60 ah şarj ediyorsa neden direk bağlamıyorum inverter olarak kullanır mıyım ben kendi upsimi?

bi konu da şu var burdaki arkadaşlar ups'in içinde 7ah akü varsa sadece 7ah şarj eder dediler. sn malisert32 sizde diyorsunuz ki 60 ah takabilirsin, şimdi tezata düştüm. 60 ah şarj ediyorsa neden direk bağlamıyorum inverter olarak kullanır mıyım ben kendi upsimi?

Neden şarj etmesin ki 60Ah lik aküyü?Bence sadece şarj etmesi uzun sürer.

Neden şarj etmesin ki 60Ah lik aküyü?Bence sadece şarj etmesi uzun sürer.

bana öyle bilgi verdiler, bilgim yok işte ama öğrenmeye çalışıyorum :)
neyse sinüs inverter marka model öneriniz varsa çok makbule geçer. hemen yapmam lazım bu konuda birşeyler. nasıl olacak bilmiyorum artık...

Sn.corwin;Elinizdeki ups 3 akülü olduğundan tahminimce(büyük ihtimal)aküler seri bağlanarak 36 dcv-220acv planı ile çalışıyor.İşte bu ups.de 36 v-7AH akü grubu olduğundan üretici firma bu gruba uygun aküyü şarj edecek devre tasarlar.Yani bu ups.nin şarj akımı yaklaşık 40v-1AH civarıdır.Evet diyelimki siz akülerini değiştirdiniz ve 36 v 30AH yaptınız,işte kendi akülerini aküler tam boş iken 2 saatde dolduruyorsa bu aküleri en az 8-9 saatde doldurur.Çünkü şarj akımı 36v-7AH için tasarlanmıştır.Sizin için bu ups.nin sadece akülerini değiştirmek en ucuz olanı ama yarı yolda bırakabilir.Yani sık sık elk.gidiyorsa aküleri şarj edemeden elk. tekrar gidebilir.Ayrıca şarj akımı uzun süre çalışmasıda pek istenilmez.Yani doğal olarak biraz ısınır.

Evet sn.corwin;İnverter meselesi bence en garantisi.Yalnız tam sinüs düşündüğünüzde tuzlu olur.Eğer motor grupları çalıştırmayacaksanız tam sinüse hiç gerek yok.
Ben elimdeki modifiye sinüs 1000w anlık demerajı 2000w olan şarjlı inv.i 1yıl önce 280 tl.ye almıştım.Memnunum;500w matkabı,800w ispiral motorunu rahat çalıştırıyor,elk.in gittiğini ups.kadar hissettirmiyor.Yani elimdeki 600w pcm ups.ye göre elk.gittiğinde devreye girme en az 2 kat hızlı.Hemde 180-260v arası regüle ediyor.Şarj akımı 15AH ve 12v-200AH bir akü bunun için ideal,daha yüksek AH.de olabilir.Yalnız max.şarj voltajı sulu asit akülere(13,8v)göre ayarlanmış aslında çok güzel.Çünkü 200AH sulu akü tahmini 300 tl ise jel akü en az 800-900 tl.dir.
Tavsiyem;garantili bir inverter(modifiye sinüs)şarjlı,200 AH birde sulu akü ooh gel keyfim gel.200AHx12v=2400w(2,4 kw.)güç her zaman elinizin altında hazır demektir.Tabi bir şeyi unuttum fan gürültüsü,oda dışında bu sistemi kurmalısınız hemde asit gaz sızdırması falan olursa tehlikeli olur.Marka ismi vermek istemiyorum,reklam diye yanlış anlaşılır.Hayırlı akşamlar

Evet sn.corwin;İnverter meselesi bence en garantisi.Yalnız tam sinüs düşündüğünüzde tuzlu olur.Eğer motor grupları çalıştırmayacaksanız tam sinüse hiç gerek yok.
Ben elimdeki modifiye sinüs 1000w anlık demerajı 2000w olan şarjlı inv.i 1yıl önce 280 tl.ye almıştım.Memnunum;500w matkabı,800w ispiral motorunu rahat çalıştırıyor,elk.in gittiğini ups.kadar hissettirmiyor.Yani elimdeki 600w pcm ups.ye göre elk.gittiğinde devreye girme en az 2 kat hızlı.Hemde 180-260v arası regüle ediyor.Şarj akımı 15AH ve 12v-200AH bir akü bunun için ideal,daha yüksek AH.de olabilir.Yalnız max.şarj voltajı sulu asit akülere(13,8v)göre ayarlanmış aslında çok güzel.Çünkü 200AH sulu akü tahmini 300 tl ise jel akü en az 800-900 tl.dir.
Tavsiyem;garantili bir inverter(modifiye sinüs)şarjlı,200 AH birde sulu akü ooh gel keyfim gel.200AHx12v=2400w(2,4 kw.)güç her zaman elinizin altında hazır demektir.Tabi bir şeyi unuttum fan gürültüsü,oda dışında bu sistemi kurmalısınız hemde asit gaz sızdırması falan olursa tehlikeli olur.Marka ismi vermek istemiyorum,reklam diye yanlış anlaşılır.Hayırlı akşamlar

nasıl teşekkür ederim bilmiyorum. çok sağolun. araştırma yapacağım :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri