Akü şarj etme hakkında bir sorum var

Hocam cevabın için teşekkürler, peki 12 volt 600 ma adaptörü kulansam olur mu? birde akü sürekli bağlıkalacak ama şarjı dolduğunda ne olacak patlamasın bide çünkü şarj olunca çıkarma gibi bir lüksüm yok sistem aküden kullanacak aküde hep şarjda kalacak.
sarj olması için 12 volttan yuksek voltaj olmalı sanırım. akunun uzerinde nominal sarj voltajı yazar. o voltajlarda sarj edilmeli.

akünüz doldugu zaman akım cekmeyecektir. dolayısıyla sürekli sarja takılı kalabilir kanaatindeyim (tampon sarj mı ne diyolar ona) ancak yuzde yuz emin değilim.

Abi bunu deneyeceğim peki sistemin kaç amper ihtiyacı olduğunu öğrenmek mümkün mü yada 1 adet harici siren + 1 kanallı rf alıcı verici devresi+tektuşlu aç kapa devresi sistemdeki elemanlar.bunları enaz 12 saat aktif tutabilecek akü kaç amper olmalı? sabah sabah senide meşgul ediyorum kusura bakma...

Abi bunu deneyeceğim peki sistemin kaç amper ihtiyacı olduğunu öğrenmek mümkün mü yada 1 adet harici siren + 1 kanallı rf alıcı verici devresi+tektuşlu aç kapa devresi sistemdeki elemanlar.bunları enaz 12 saat aktif tutabilecek akü kaç amper olmalı? sabah sabah senide meşgul ediyorum kusura bakma...
12 volt ile devrenizin arasina seri olarak multimetreyi baglayin akim olcme modunda devreniz ne kadar akim çekiyor ölçün. diyelim 0.5 A cekiyor.

bu durumda devrenizin güç ihtiyacı 12*0.5 =6 watt 1 saatte 6 watt x 1 saat = 6 wattsaat enerji lazım.

akünüz 12*7 Ah(Asaat)= 84 wattsaat enerji veriyor. bu durumda akünüz tam dolu iken
84 wattsaat/ 6 watt = 14 saat sisteminizi calıstırabilir.

Son düzenleme:
Multimetrenin problarını tam olarak nereye bağlamalıyım.

Multimetrenin problarını tam olarak nereye bağlamalıyım.
multimetrenizin akım ölçme fonksiyonu var mı? multimetreyi resimleyin anlatayım .

basitçene multimetrenin bir probunu (artı ucunu) 12 volta baglayacaksınız. eksi ucunu devrenizin besleme girişine.. akım multimetre üzerinden geçecek yani. (multimetre arada seri olacak yani )

12 volt ile devrenizin arasina seri olarak multimetreyi baglayin akim olcme modunda devreniz ne kadar akim çekiyor ölçün. diyelim 0.5 A cekiyor.

bu durumda devrenizin güç ihtiyacı 12*0.5 =6 watt 1 saatte 6 watt x 1 saat = 6 wattsaat enerji lazım.

akünüz 12*7 Ah(Asaat)= 84 wattsaat enerji veriyor. bu durumda akünüz tam dolu iken
84 wattsaat/ 6 watt = 14 saat sisteminizi calıstırabilir.
Abi çok teşekkür ederim deneyeceğim.zahmetverdim sabah sabah...

konu üzerinden biraz zaman geçmiş yeni başlık açmak yerine burada sormamın uygun olacağını düşündüm.
Benim merak ettiğim birşey var.
Aküyü sürekli olarak tam otomatik bir şarj cihazına bağlarsak, sürekli boşalıp-dolan akü tam boşalamadığı için zarar görür mü, yoksa şarj cihazlar dolan akünün şarjını kestikten sonra tam boşalmasına yakın bir zamanda mı tekrar şarj etmeye başlıyor?? Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarını yardımını talep ediyorum.

Merhaba.Hayır,tam tersi bir zarar göremediği gibi saykıl (döngü) sayısı azalacağı için doğrudan (Kullanım) ömrü daha artmış olur.Akülerin ömürleri saykıl (Belirli bir dolma/boşalma sayısı) üzerinden ömür belirleyicisi olarak da verilir.Belirli bir şarj seviyesinden aşağıda otomatik şarj veya tampon şarjla hiç inmeyeceği için ömür katsayısı hiç azalmamış olur.

Ama çok farklı olarak lityum-iyon bataryalar (Laptop,cep tel bat.ları gibi) saykıl olmasa sa iç yapıları gereği zamana yenik düşüp kapasitelerini her yıl otomatik olarak (şarjlı alarak rafta hazırda bekletildiklerinde,yani hiç kullanılmadıklarında dahi,ilk satın alındıktan itibaren) % değerleri olarak kaybederler.Kurşun-asitli tipte olanlarında ise belirli şarj seviyesinde kaldıklarında,bu şekilde bekletildiklerinde tam olarak yıl kavramı yoktur,saykıl (Şarj-deşarj döngüsü sayısı) kavramı vardır,bir ömür belirleyicisi olarak.Kolay gelsin.

Merhaba.Hayır,tam tersi bir zarar göremediği gibi saykıl (döngü) sayısı azalacağı için doğrudan (Kullanım) ömrü daha artmış olur.Akülerin ömürleri saykıl (Belirli bir dolma/boşalma sayısı) üzerinden ömür belirleyicisi olarak da verilir.Belirli bir şarj seviyesinden aşağıda otomatik şarj veya tampon şarjla hiç inmeyeceği için ömür katsayısı hiç azalmamış olur.

Ama çok farklı olarak lityum-iyon bataryalar (Laptop,cep tel bat.ları gibi) saykıl olmasa sa iç yapıları gereği zamana yenik düşüp kapasitelerini her yıl otomatik olarak (şarjlı alarak rafta hazırda bekletildiklerinde,yani hiç kullanılmadıklarında dahi,ilk satın alındıktan itibaren) % değerleri olarak kaybederler.Kurşun-asitli tipte olanlarında ise belirli şarj seviyesinde kaldıklarında,bu şekilde bekletildiklerinde tam olarak yıl kavramı yoktur,saykıl (Şarj-deşarj döngüsü sayısı) kavramı vardır,bir ömür belirleyicisi olarak.Kolay gelsin.

Açıklaman için çok teşekkür ederim. Epeydir evdeki aydınlatmanın bir kısmını 12v led lere dönüştürüp akü+tam otomatik şarj cihazı ile beslemeyi düşünüyordum. bu durumda istediğim değişikliği yapabilirim sanırım. yoksa yanılıyormuyum :)

Eğer düşündüğüm değişiklik olabilecek birşey ise; ilerde güneş paneli kullandığımda çöpe atmayacağım önerebileceğiniz tam otomatik bir şarj cihazı var mı?

Son düzenleme:
merhaba iyi günler benim sorum akülü arabanın 25W motor gücü yazıyor 12V AKU ALSAM SIKINTI CIKARMI

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri