akü şarjı

Elimde 2 tene 60 w panel ve 2 tane 5A şarj kontrol cihazı var aküme ikisini ayrı ayrı bağlasam 6A doldururmu yoksa 10A kontrol cihazı alıp panelleri seri mi bağlamalıyım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
doldurur ama akim ve voltaj regulesi sarj.
o yuzden kontrol cihazi iyidir alin. rastgele takarsaniznzamanla aku plakalari uf olur

Her paneli ayrı bir şarj regülatörüne bağlayıp, çıkış uçlarını da aküye bağlayabilirsiniz, sorun olmaz. Hatta daha iyi olur. Bir şarj regülatörüne yüklenmemiş olursunuz.

Elimde 2 tene 60 w panel ve 2 tane 5A şarj kontrol cihazı var aküme ikisini ayrı ayrı bağlasam 6A doldururmu yoksa 10A kontrol cihazı alıp panelleri seri mi bağlamalıyım

Her bir 60 watt.'lık panelin çıkışında sckhotty (bariyer) diyotları,5 A'lık şarj kontrol cihazları ile zorunlu olarak kullanacağınız için,şarj kont. cihazları (Ayni voltajlarda, ayni şartlarda,ayni özelliklere sahip olup da tam çalışacakları için) veya paneller arasında direkt bir etkileşim yapılmadan, toplamda 5+5 A yani 10 A'lık şarj akımı girer aküye.Yani yeni bir 10 A'lik solar şarj kontrol cihazına ayrıca gerek yoktur,sn. ŞEF'imizin de çok iyi belirttiği gibi.Gereksiz bir harcama olur bu.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
bende şu panel watt olayını anlamıyorum burada akünün amperi fark ediyor mu yani elimde 105 amper akü var bunu şarj etmek için kaç watt panel ve kaç amper şarj cihazı kullanmam lazım

Son düzenleme:
Konuyla ilgili buradaki yazıları okursan faydalanırsın yine anlmazsan günlük kaç wat veya kaç amp harcadığını yaz yardımcı olalım

akünün ömrü ortalama iki yıl derler şimdı benım yaptığım uygulamayı anlatcam kara düzen kesınlı8kle olmaz dıyenler çıkacaktır ama olsun köy içme suyu depolarında klorlama cihazları için güneş enerjı panellerı kurulur ben bu sıstemı kurdum iki 60 A 12 volt akü 18 volt 100 watt solar panel bağladım yaptığım 14 volt uzerıne çıkınca akü kutupları şarji kesecek opam transistor kullanarak devre uzay montajı yaptım hemde 3 yıldır sorunsuz çalışıyor aslında regulatorlu devre kurmam gerekırdı ama iş anı geldı zaman kısa olduğu için bu yontemı yaptım sorunsuz çalışıyor yüksek amperlı solar panel olmadığı surece bu sistem sorunsuz çalışıyor şunuda soylıyeyım :) her yiğidın yoğurt yıyışı farklıdır buda benım çozumum :)

Son düzenleme:
akünün ömrü ortalama iki derler şimdı benım yaptığım uygulamayı anlatcam kara düzen kesınlı8kle olmaz dıyenler çıkacaktır ama olsun köy içme suyu depolarında klorlama cihazları için güneş enerjı panellerı kurulur ben bu sıstemı kurdum iki 60 A 12 volt akü 18 volt 100 watt solar panel bağladım yaptığım 14 volt uzerıne çıkınca akü kutupları şarji kesecek opam transistor kullanarak devre uzay montajı yaptım hemde 3 yıldır sorunsuz çalışıyor aslında regulatorlu devre kurmam gerekırdı ama iş anı geldı zaman kısa olduğu için bu yontemı yaptım sorunsuz çalışıyor yüksek amperlı solar panel olmadığı surece bu sistem sorunsuz çalışıyor şunuda soylıyeyım :) her yiğidın yoğurt yıyışı farklıdır buda benım çozumum :)
güzel abicim, 2 den kasıt ne? 2 saat mi:)
benim bildiğim aküler 5 yıl ömürlü. sana kim diyor bu yazdıklarını valla merak ediyorum:)

bende şu panel watt olayını anlamıyorum burada akünün amperi fark ediyor mu yani elimde 105 amper akü var bunu şarj etmek için kaç watt panel ve kaç amper şarj cihazı kullanmam lazım
aküler en düşük 1 amper ile şarj edilebilir. yanlış hatılramıyorsam da 5 de biri kadar bir akıma kadar rahatça şarj edilir. bu aralıklarda kafanıza göre şarj devresi kurdurabilirsinz. ama 105 amper çok çok büyük bir devre. standart şarj aletleri ya da güneş panelleri ile haftalarca sürebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
örneğin 100Ah Akü

aküden 1A çekerseniz (şarj için verirseniz) 100 saat te biter (dolar)
aküden 10A çekerseniz (verirseniz) 10 saatte biter (dolar)
aküden 100A çekerseniz (verirseniz) 1 saatte biter (dolar)

Şarj süresinin sonunda şarj akımının kesilmesi gerekir.
İdeal Şarj Akımı =akü kapasitesi(Ah)/5
Zaman(saat)=akü kapasitesi(Ah)/Şarj akımı (A)

akü satan bırıne gıt bana garantılı akü ver de bakalım kaç yıl garantı verıyor 5 yıl bıraz fazla abartmadınızmı arkadaşım akünün garantısı altı aydır jel aküler 2 yıl hiçbir satıcı bunun uzerınde garantı veremez kullanım ömrü dersenız aküler kullanım alanlarına gore değişir ortalama ömrü iki yıl 10 yıl kullanılan aküler var 6 ayda bozulanıda var bunda etken akülerın ortamdaki hava şartları akülerın hareketlılığı yerınden kımıldatılmıyan akü veya aşiri titreşime uğrayan aküler içindeki kimyasalın dozu akülerdeki bozulmanın en buyuk etkenlerıdır bukadarı benım edındığım tecrübe dahasıda vardır benım branşım değıl bir örnek vereyim benım bir arkadaşımda jel akü var 25 yaşinda daha kullanıyor bende var kuru akü 12 volt 7 amper körfez depremınde almıştım sik sik elektrik kesılıyordu daha kullanıyorum köy içme suyu depolarında solar panelle kullandığım aküler var çok başima geçtı altı ayda bozulan akü

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri