ahşap yakma makinesi

erhanchor

Üye
slm. elimde sadece çıkış gerilimlerini bildiğim bi trafo var. akım değerlerini bilmiyorum. ama sekonder sargısının çapına bakarak yüksek amperli bi trafo olduğunu anlayabiliyorum. 2 ayrı çıkış veriyordu biri 35-40 V civarı diğeri 24 V. ben bu trafonun sekonderinden eksilterek 12 v güç kaynağı olarak kullanıyordum. sonra ahşap yakma makinesi olarak modifiye etmeye karar verdim. bildiğim bişey vardı yakma makinelerinde voltaj düşük akım yüksek olmalı ( yanlış da olabilir) bu bilgiye istinaden sekonderinden biraz daha eksilterek 4 V ta kadar düşürdüm çıkış gerilimini. sonra basit bir deneme yaptım bi tane çatal iğneyi kıvırıp taş klemense bağladım. transformatörü çalıştırdığımda ucundaki iğneyi sanki akkor flamanlı lamba gibi kızartıyor. yani 3-4 saniyeden fazla açık tutamıyorum. zannedersen akım baya bi yüksek geliyor. şimdi bu durumda ne yapmam gerekiyor akımı ayarlayamayacağımı biliyorum ama hazır makinelerde ısı ayarı yapılabiliyor diye duymuştum. bildiğiniz bir yöntem varmı bana yardımcı olabilirmisiniz? yada bilgi alabileceğim bir site. şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yakma makinelerinin çıkış voltajı düşük akımı yüksek dediğiniz gibi ancak

yakma işlemi çatal iğne ile olmaz KROM NIKEL tel ile olur bu teli sekonder çıkışına kalın 2,5mm2 den az olmayan çok telli kablo ile ucuna seremik klemens ile bağlıcaksınız

trafonun primerine seri dimmer bağlıyın bende 5 sene önce filan yapmıştım hala duruyo ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor ama ben trafoyu özel sardım çıkışı 220/2,5V 50w civarı resimleri akşam filan eklerim

Son düzenleme:
çatal iğneyi deneme amaçlı taktım krom nikel tel takacağım muhakkak. bu trafonun çıkış akımı 50W dan fazla kanımca. bu yüzden dimmer falan bağlarsam yakar diye düşünüyorum çünkü öle bi ışık veryoki çalıştırınca gözleri kamaşıyo insanın. sekonder sargısı çapı yaklaşık 1- 1,5 arasında. bir diğer husus da ben bu aleti yaptım varsayalım açma kapama işini nasıl yapacam yüksek amperli bi anahtar kullansam devamlı açık kalacak ve fazla ısınacak acaba diyorum kaleme bi tane buton koyup mühürlemesiz bi kontaktörle mi çalıştırsam nasıl olur? son bişey daha.... ben bu trafonun yapısınıda değişiklik yaptım. sekonder sipir sayısını düşürdüm bunun bi sakıncası olurmu acaba? teşekkürler

merhaba arkaaşlar benim elim de 12 volt 50 vat bir tarafo mevcut bu trafo çıkışına krom nikel tel bağlayarak ahşap yakma makinesi olarak 25dakika ancak kullana bildim ve yandı bu trafoyu nasıl daha uzun ömürlü kullanabiliriz şimdiden ilginize teşekkür ederim

arkadaşım kolay gelsin bencesen primer sargısına 20 adet sipir sarıp uç çıkmalısın toplam 80 sipir tel sarıp 20 sipirde bir uç çıkacaksın bu çıktığın uçlar sana amper ayarlamanı sağlayacaktır. beş kademeli bir şalter takarsın olur.

çatal iğneyi deneme amaçlı taktım krom nikel tel takacağım muhakkak. bu trafonun çıkış akımı 50W dan fazla kanımca. bu yüzden dimmer falan bağlarsam yakar diye düşünüyorum çünkü öle bi ışık veryoki çalıştırınca gözleri kamaşıyo insanın. sekonder sargısı çapı yaklaşık 1- 1,5 arasında. bir diğer husus da ben bu aleti yaptım varsayalım açma kapama işini nasıl yapacam yüksek amperli bi anahtar kullansam devamlı açık kalacak ve fazla ısınacak acaba diyorum kaleme bi tane buton koyup mühürlemesiz bi kontaktörle mi çalıştırsam nasıl olur? son bişey daha.... ben bu trafonun yapısınıda değişiklik yaptım. sekonder sipir sayısını düşürdüm bunun bi sakıncası olurmu acaba? teşekkürler
Arkadaşım toplu iğnenin direnci çok küçük olduğu için Trafonun sekonderini kısa devre etmiş oluyorsun sonuçta iğne kopuyordur, zaten iğne kopmasa bir süre sonra trafo yanar... Uygun dirençte Krom-nikel (Rezistans) bağlayarak bu sorunu çözmüş olursun...
Açma-kapama işlemini Primer taraftan yaparsan sıradan bir anahtar işini görür.. Örneğin; Trafonun 100 W olduğunu varsayarsak 100/220=0,45 A.

arkadaşım kolay gelsin bencesen primer sargısına 20 adet sipir sarıp uç çıkmalısın toplam 80 sipir tel sarıp 20 sipirde bir uç çıkacaksın bu çıktığın uçlar sana amper ayarlamanı sağlayacaktır. beş kademeli bir şalter takarsın olur.
Arkadaşım bu şekilde Trafonun çıkış akımını değil Çıkış Voltajını kademeli hale getirmiş olursun...

sağolun arkadaşlar bu değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

Arkadaslar elimde bir projektor trafosu var 1400 watt zannedersem bunu ayarli guc kaynaginadonusturebilirmiyim nasil simdiden tesekkur ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri