Ag sistemlerde sigortalı yük ayırıcı ile kompakt şalter arasındaki fark?

Mühendis şefe konuyu açıkladım, sigorta seçimi yaparken de demeraj akımını dikkate alacağımız için öncelik konusunda ciddi bir kazancımız olmayacağını düşündüm ama kendisi eriyen telli sigortanın kompakt şalterden daha kısa bir cevap süresi olduğunu söyledi. Bu tür bilgileri nereden edinebilirim. Ufak bir araştırma yaptım fakat istediğim değerleri bulamadım.

Al bir okuma özürlü kardeşim daha ! Sana verdiğim linkteki pdf dosyada süper flink sigorta ile ilgili bilgi var açma eğrisi de var. Kompakt şalterinde açma eğrisi var.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Al bir okuma özürlü kardeşim daha ! Sana verdiğim linkteki pdf dosyada süper flink sigorta ile ilgili bilgi var açma eğrisi de var. Kompakt şalterinde açma eğrisi var.
Bey efendi bu okuma özürlülük değil, ilk defa gördüğüm bir tablo çok anlamlı gelmedi açıkcası bu yüzden de sordum size. Benden tecbüreli ve büyük olabilirssiniz ama bence bu şekilde konuşma hakkınız yok. Genel bir soru yazdım isteyen cevap verdi ben de sizin bilginize güvenip dinledim. Bazen konu hakkında hiç bilgin yoksa bazı şeyleri okumak yetmeyebilir, daha detaylı açıklanması gerekebilir. Ben bilmiyorum diyebildim, çoğu insan alay edilme korkusu ile bunu söylemez. Sizden de büyüğüm olarak anlayış beklerdim. Ama sorun değil yine de yardımcı olmaya çalıştınız teşekkür ediyorum..

Ben size bilgi olarak her iki koruma elemanının çalışma yani açma eğrilerinin de içinde bulunduğu dökümanlar verdim. Siz Mühendislik eğitimi almış bir insan olarak bu açma eğrilerinin yorumunu yapabilecek seviyede bir teknik elemansınız. Bunu bir çırağa basite indirgiyerek izah etmeye çalışabiliriz ama bir mühendise bu şekil bir yaklaşım doğru olmayacaktır.

Ben size bilgi olarak her iki koruma elemanının çalışma yani açma eğrilerinin de içinde bulunduğu dökümanlar verdim. Siz Mühendislik eğitimi almış bir insan olarak bu açma eğrilerinin yorumunu yapabilecek seviyede bir teknik elemansınız. Bunu bir çırağa basite indirgiyerek izah etmeye çalışabiliriz ama bir mühendise bu şekil bir yaklaşım doğru olmayacaktır.
doğru söylüyorsunuz fakat tahmin edersiniz ki birinin altında çalışan yeni bir mühendis olarak sürekli bilgi yükleme ve iş verme çabasında olan insanlar oluyor. Kaldı ki, şikayet gibi olmasın, ne okumaya çalışsam beni rahat bırakmayıp sürekli konuşmaya çalışan bir mühendis arkadaşla aynı odayı paylaşıyorum. Ve gönderdiğiniz linklerde sadece kompakt şalterin açıklama bilgilerini okuyabildim. Tabi şunu deme hakkınız var, evin var köyün var gidince bakabilirsin. Söyledim mi bilmiyorum ama ben biraz tembel bir öğrenciyim.. :)

Allahtan verdiğiniz linkler sistem tarafından engelli değildi, o tür durumlarla da karşılaşılıyor burada.. Devlet sektöründe çalıştığımı da açıklayayım ama sanırım bir mühendis için en uygun devlet sektörlerinden biri..

Bende kaba bir yaklaşım sergiledim kusura bakmayın. Nette döküman çok, şuna dikkat edin açma eğrilerini mukayese ederken atıyorum 200A kompakt şalter açma eğrisini 200A Super flink sigorta açma eğrisi ile mukayese edin. Sürücü devrelerinin bağlantı şemalarını inceleyin genellikle girişlerinde super flink sigorta vardır. Netice itibarıyla bol döküman, bol pdf, bol teknik kitap okumak lazım.

http://www.tuncsanelektrik.com/resources/pdf/kaleporselen/5kalepor.pdf

Son düzenleme:
Bilgisizlik ya da zamaninda ogrenmemek kötü bir sey ama Insan icinde bubulundugu an bunu farketmiyor. Ben istiyorum ki o kayıplarimi telafi edeyim. Dediginiz gibi dokuman bol ama hangisinden baslamak lazim hangisi verimli olur ya da hangisi tam aciklar bilemiyorum ve buldugum bir suru dokuman gözümü korkutuyor. Ama sanirim insanlara sormak da hataymis diye düşündüm bugun maalesef.

Sanal ortam soru sormak için müsait bunu bir hata olarak değerlendirmeyin ama bir mühendis diplomayı aldımı gerçek hayatta her aklına geleni herkese soramaz sormamalı da. Ancak Teknik alt yapısı ile sorusuna cevabı araştırıp döküman inceleyerek araştırarak bulmaya çalışıp neticesinde kaliteli, bir mühendisin sorabileceği kalitede soruları sorabilmelidir. Genel kapsamlı sorular eski olsun yeni olsun mühendise yakışmayan tarzda sorulardır. Bu benim fikrim tabiiki başkaları farklı yorumlarda bulunabilir.

Yani senin bir mühendis olarak sürücü devresinde veya güç elektroniği devresinde olası kısadevrede elemanların hasar görmemesi için ne kadar sürede bir açma gerekli bunu süper flink sigorta karşılayabiliyormu, kompakt şalter hantal mı kalıyor bunların analizini yapıp konunun ince detaylarına inmen lazım.

Tamam bey efendi ben cahilim, bilgisizim, kalitesizim, basit sorular soruyorum, cevap vermek zorunda degildiniz. herkesin ayni duzeyde bilgili, ilgili olmasi beklenemez. Ben konuyla ilgili bilgim olmadigini acikladim konunun basinda. Meseleyi Fazla uzattim ssanirim. Sizi üstün bilginizle basbasa birakip, cehaletimi de alip cekiliyorum. Saygilar..

Tamam bey efendi ben cahilim, bilgisizim, kalitesizim, basit sorular soruyorum, cevap vermek zorunda degildiniz. herkesin ayni duzeyde bilgili, ilgili olmasi beklenemez. Ben konuyla ilgili bilgim olmadigini acikladim konunun basinda. Meseleyi Fazla uzattim ssanirim. Sizi üstün bilginizle basbasa birakip, cehaletimi de alip cekiliyorum. Saygilar..

Size söylenenleri yanlış yada olumsuz anlamak yerine bir büyüğünüzün nasihatları olduğunu düşünerek algılama mekanizmanızı çalıştırırsanız sizin için daha hayırlı olacaktır. Her insanın bilmedikleri bildiklerinden fazladır, önemli olan yaklaşım açısı ve metodolojidir. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri