AG gerilim düşüm

Konu hakkında hakan bey ile görüştüm. Sami üstad ile aynı fikirdeler. işletmenin kendisine ait trafosu yoksa branşman hattı+kolon hattı+kritik linye toplam gerilim düşümü %1,5'i geçemez diyor. gerekçe olarak
Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR
a.3- Gerilim düşümü

i) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) İç tesis hatlarında sürekli en büyük işletme akımı ile işletme gerilimine göre yüzde gerilim düşümü,

Yapı bağlantı kutusu ile tüketim araçları arasında:

- Aydınlatma ve priz devreleri için % l,5'i

- Motor devreler için % 3 'ü,

geçmemelidir.

ve

a. 12 - ( Değişik ifade: RG 30/11/1995- 22479) Yapı Bağlantı kutusu (Ana Buat veya Kofre):

Yapıların elektrik tesisini şebekeye bağlayan, sigortaların tesis edilmesini ve aynı zamanda genel elektrik şebekesinde tüketim tesisine elektrik enerjisi verilmesini sağlayan bir düzendir.

maddelerinden dolayı.

Hocam öncelikle cevapların için teşekkürler.
Projeyi çizen arkadaş 2 adet box panosu koyarak arazi büyük oldugundan oraya toplamış bungalov ve sosyal tesisler var(kır lokantası, mescit ,depolar falan)
2 adet Box'a toplayarak ordanda adp panosune taşınmış.

Bu projede revize oldu ve kablol metrajları değişti gerilim düşümü hesabıda yapmak şart.
ve % kaç alcagım hala karışık anlamış durumda değilim .
%3 ve
%1.5
deniyor farklı farklı.
Adsız.jpg

resimdede görüldüğü gibi.
bungalov box arası
box adp arası
Mescit adp arası.
Merak ettiklerim bunlar hangisinde % kaç

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
trafo size ait ise

Trafo-ADP-BOX1-[en uzak noktadaki bungalov giriş panosu]-[bongolovda yer alan en kritik linye]

gerilim düşümleri toplamı %5'i aşmamalıdır.

trafo size ait ise

Trafo-ADP-BOX1-[en uzak noktadaki bungalov giriş panosu]-[bongolovda yer alan en kritik linye]

gerilim düşümleri toplamı %5'i aşmamalıdır.
Ondan haberim var hocam benim kafamı karıştıran ayrı ayrı gerilim düşümü yapcagımda
Bungalov box arası %3
Box adp arası %1.5 yaptım acaba yanlışmı diye teyit etmek icin

trafo box arasını ve bungolov en kritik linyeyi de hesaba koyman lazım.
yani
e1+e2+e3+e4+e5=%5 olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri