AG gerilim düşüm

sseeyyaahh

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bir kamp yeri için gerilim düşümü hesabında kafamı karıştıran kısımlar var.

bungalov evler(ağaç ev) kurulu gücü 15432W ve burdan cıkacak bir kablo ile BOX panosuna toplancak ve bu BOX panosundanda (kurulu gücü yaklasık 293170W) bir ADP panosuna gelecek , projedeki işleyiş böyle.

şimdi sormak istedigim soru bungalov ile box panosu arası gerilim düşümünü %3 e göremi yoksa %1.5 a göremi yapılcak.

BOX panosundan da ADP panosuna gidecek kablo icin gerilim düşümü tekrar %3 mü alıncak beni aydınlatırsanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar.
Bir kamp yeri için gerilim düşümü hesabında kafamı karıştıran kısımlar var.

bungalov evler(ağaç ev) kurulu gücü 15432W ve burdan cıkacak bir kablo ile BOX panosuna toplancak ve bu BOX panosundanda (kurulu gücü yaklasık 293170W) bir ADP panosuna gelecek , projedeki işleyiş böyle.

şimdi sormak istedigim soru bungalov ile box panosu arası gerilim düşümünü %3 e göremi yoksa %1.5 a göremi yapılcak.

BOX panosundan da ADP panosuna gidecek kablo icin gerilim düşümü tekrar %3 mü alıncak beni aydınlatırsanız sevinirim.

% 1.5 alabilirsiniz

Bungalovdan neden box beslemesi yapılıyor. box direkt trafodan beslenir. trafo işletmeye ait ise trafo box arası %5, box son yük arası trifaze hat için %3, monofaze hat için ise maksimum %1,5 gerilim düşümü yapılır.

eğer trafo işletmeye ait değilse trafo box arası %3, box son yük arası trifaze hat için %3, monofaze hat için ise maksimum %1,5 gerilim düşümü yapılır.

Üstad bu açıklamayı iç tesisleri yönetmeliğinde bulamadım , yasal dayanağı nedir ?

Üstadım madde aşağıdadır. kırmızı ile olan yazılar. motor devreleri demiş yani trifaze hat demek istiyor.

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ
Madde 57 - YALITILMIŞ İLETKENLER VE KABLOLAR

a.3- Gerilim düşümü

i) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) İç tesis hatlarında sürekli en büyük işletme akımı ile işletme gerilimine göre yüzde gerilim düşümü,

Yapı bağlantı kutusu ile tüketim araçları arasında:

- Aydınlatma ve priz devreleri için % l,5'i

- Motor devreler için % 3 'ü,

geçmemelidir.

ii) (Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) Yapının yada yapı kümesinin beslenmesi için bir transformatör kullanılmışsa, bu transformatörü çıkış uçları ile yapı bağlantı kutusu arasındaki gerilim düşümü % 5'i geçmemelidir

yoksa trafo işletmeye ait değilse trafo'dan son yüke kadar toplamda mı %3 gerilim düşümü alacağız?

Üstadım madde aşağıdadır. kırmızı ile olan yazılar. motor devreleri demiş yani trifaze hat demek istiyor.

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

a.3- Gerilim düşümü

i) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) İç tesis hatlarında sürekli en büyük işletme akımı ile işletme gerilimine göre yüzde gerilim düşümü,

geçmemelidir.

ii) (Değişik ek: RG 30/11/1995- 22479) Yapının yada yapı kümesinin beslenmesi için bir transformatör kullanılmışsa, bu transformatörü çıkış uçları ile yapı bağlantı kutusu arasındaki gerilim düşümü % 5'i geçmemelidir

yoksa trafo işletmeye ait değilse trafo'dan son yüke kadar toplamda mı %3 gerilim düşümü alacağız?
Yetiş hakan abi diyeceğiz hakan abi yok :) @sami inci üstadım sen yetiş bari.

Son düzenleme:
Sn. ademçelik arkadaşımız,mevzuat takip konusunda en itibar ettiğim arkadaşımızdır." Ne diyorsa o " seviyesinde güveniyorum.Ancak,konu,ne diyorsa odan ziyade,bazı konular," ne anlanıyorsa o " olmaktadır.Mevzuat ektedir.

Ekli dosyalar

• gerdüş sınır.pdf
    64.7 KB · Görüntüleme: 63
Konu hakkında hakan bey ile görüştüm. Sami üstad ile aynı fikirdeler. işletmenin kendisine ait trafosu yoksa branşman hattı+kolon hattı+kritik linye toplam gerilim düşümü %1,5'i geçemez diyor. gerekçe olarak
a.3- Gerilim düşümü

geçmemelidir.

ve

a. 12 - ( Değişik ifade: RG 30/11/1995- 22479) Yapı Bağlantı kutusu (Ana Buat veya Kofre):

Yapıların elektrik tesisini şebekeye bağlayan, sigortaların tesis edilmesini ve aynı zamanda genel elektrik şebekesinde tüketim tesisine elektrik enerjisi verilmesini sağlayan bir düzendir.

maddelerinden dolayı.

Sami üstad ile aynı fikirdeler. işletmenin kendisine ait trafosu yoksa branşman hattı+kolon hattı+kritik linye toplam gerilim düşümü %1,5'i geçemez diyor.
Valla okuduğum bunca mesajdan bunu işaret eden bir tek mana çıkartamıyorum . Ortadaki dökümanların hepsi işletmenin kendi trafosu olduğu durumu izah ediyor . Ya da benim kafa durdu .

aynen biz de bu güne kadar branşman hattı için maksimum %3 kolon ve en kritik linye kattı toplamı için maksimum %3 alıyorduk.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri