AG Direğinde Nötr İletkeni Klemensi Gevşerse Ne Olur?

arkadaşlar verdikleri cevaplarda nötür kopmuş bir şebekedeki durum ile faz-toprak arızasında oluşacak durumu sanki iyice birbirine karıştırmışlar gibi. normalde faz nötr arasına bağladığımız bir voltmetre ile gerilimi ölçtüğümüzde 220 V ölçüyoruz diyelim. sadece bizim kullandığımız nötrde kopma olduysa eğer trafonun yıldız noktası kayar ama diğer fazlardan faz-nötr arası beslenen kullanıcıları bilmediğimize göre oluşacak gerilim için şu olur diyemeyiz. yukarda testcimurat arkadaşın dediği gibi gerilim değişir ama bunu şu değere çıkar diye kesin bir şey diyemeyiz. hele ki 720 volta çıkması mümkün değil. aslında herkes kendince deneyimlerini aktarmaya çalışmış fakat problemi tespit edebilmek adına eldeki verileri iyi değerlendirmek lazım. nötr nerden kopmuş, trafonun diğer fazlarının yüklenme durumu nedir iyi tespit etmek gerekir diye düşünüyorum

3 Fazlı sistemlerde nötr kopması durumunda. Faz nötr geriliminin ne olacağı peşinen söylenemez. Gerilimin olabileceği değer 0-380 V arasındadır. Hangi faz-nötr gerilimin oluşacağı fazların yüklerine ve tabi sizin bağladığınız yüke bağlıdır.

Kolay gelsin............

Doğru cevap budur !!!

Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Bir soru sorulduğunda, dayanak gösterilmeden şudur budur denmemesi gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta bu gibi siteleri takip eden bir çok tecrübesiz arkadaşlarımız da var. Doğru şeyler yerine yanlış noktaları hedef gösterirsek sonuçları çok vahim olabilir. Gelelim sorunun cevabına:

Soruya en doğru cevabı testcimurat arkadaşımız vermiş. Nötr kopmasında gerilim şu olur diye kesin bir değer veremeyiz. O an şebekedeki yüklenme durumu, arızanın noktası gibi hususlar önem arz etmekte olup, kesin olan şey gerilim değerinin 0-380 V arasında bir değer olacağıdır.

Bu konuda size şu kaynağı incelemenizi önerebilirim:

http://www.emo.org.tr/ekler/bbfb0b4417da4b4_ek.pdf?dergi=971

Herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Bir soru sorulduğunda, dayanak gösterilmeden şudur budur denmemesi gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta bu gibi siteleri takip eden bir çok tecrübesiz arkadaşlarımız da var. Doğru şeyler yerine yanlış noktaları hedef gösterirsek sonuçları çok vahim olabilir. Gelelim sorunun cevabına:

Soruya en doğru cevabı testcimurat arkadaşımız vermiş. Nötr kopmasında gerilim şu olur diye kesin bir değer veremeyiz. O an şebekedeki yüklenme durumu, arızanın noktası gibi hususlar önem arz etmekte olup, kesin olan şey gerilim değerinin 0-380 V arasında bir değer olacağıdır.

Bu konuda size şu kaynağı incelemenizi önerebilirim:

http://www.emo.org.tr/ekler/bbfb0b4417da4b4_ek.pdf?dergi=971

Herkese iyi çalışmalar.

Arkadaşlar tekrar merhaba,

Gerilim değerinin 0-380V arasında olması sehven yazılmıştır. Düzeltme yapamadım, tekrar yazma ihtiyacı hissettim.

Linki incelerseniz zaten gerekli açıklamalar orada var, en doğru bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri