AG Direğinde Nötr İletkeni Klemensi Gevşerse Ne Olur?

Ben bu yoruma katılmıyorum r s t fazları yani 3 faz nötr gevşemesinden yahut temassızlıgından çakışmaz öle bi durum söz konusu degil bence.
Nötr fazın dönüş yoludur sürekli bi gidiş ve dönüş vardır nötr gevserse yada koparsa yani iletimi eksilirse faz geri dönüş yapamaz ve giderek yükselir 380 gösterir diye birsey yoktur. mesela beni,m basıma geldi ve ölçtüğümde gördügüm 720 v. tu.
Çok basit akan bi suyun önünne bi set yaparsanız birikir fazın dönüş yolunu kapatırsanızda gidemez arkadan gelende üste binip yukselir giderek.
elektrik şirketi size düzgün ve devamlı elektrik vermek mecburiyetinde eger duzeltmediyseniz ispatlayın hakkınızı alıcağınızı sanıyorum.
saygılarımla kolay gelsin..

Elektrik su değil ki önünde biriksin. Bu mantığa göre evlerde lambaları 1 gün açmayalım, önünde YG'mi olacak?

Sn.BÜLENT40,eski çalışma bakanlarımızdan rahmetli Cavit Erdemir'in bir sözü vardı;"laf torbaya girmez" derdi.Bu gibi sorunlar ile sık sık karşılaşmaktayız.Olay yerinde Tedaş elemanlarının tuttuğu tutanak,şahitler çok önemlidir.Takip eden günlerde hukuki mücadelede Tedaş tutanağı ve konu ile ilgili Tedaş'dan istenen cevabi yazı dışında bir belge söz konusu olmamakta buda genellikle Hata Tedaş da olsa bile Tedaşı haklı çıkarmaktadır.İş mahkemelere aksettiğinde belgeler konuşuyor.Birde adına bilirkişi denen ağzı olan konuşurlar konuşuyor.Bahsi geçen olayda siz haklı Tedaş haksız ise,bunun deliller kararmadan belgelenmesi gerekir.İmkan olursa noter çağırıp onun yanında fotoğraf ve video çekmek,noter yok ise çevreden şahitler bulup fotoğraf ve video çekip,bu görüntülerin hazır bulunan şahitler huzurunda çekildiğini imza altına almalıdır.Birde mahkemenin atadığı bilirkişiyi araştırmak gerekir.Her mühendis biliyor anlamına gelmez.Bilmeyen mühendisler yüzünden çok canlar yandığına şahit oldum.Gerekli durumlarda yerel mühendisler yerine,bilirkişi olarak TC. üniversitelerinin Elektrik mühendisliği bölümleri dışında bilirkişi kabul edilmemesi talep edilebilir.
Deliller karardıysa hiç yoktan tüketici hakları hakem heyetine başvurunuz.

sn bilmeyen aradaşım, 380 volt şebekedeki voltajın, suyu biriktirerek elde edilen basınca nasıl bağladınız merak ettim.

dediğiniz gibiyse bekleyen bir enejininin örneğin devreye girmeyen kontaktörün arkasından gelen enerjinin birikimini nasıl izah edersiniz?

açıklama yaparsanız sevinirim.....

boyle bır sorun cıhazda sorun cıkartabılır devreden yuksek amper cekılmesıne ve cıhazın besleme kısmının yanmasına sebep olabılır

yazmış olduğunuz probleme verilen cevaplara bakıyorumda birçoğu sallama birşeyler yazmış....tesisatta nötürün gevşemesi,veya oksitlenmesi tesisatta voltaj düşmesine yol açmaktadır.tesisatta çalışan cihaz voltaj düştüğünde cihazın çektiğ akımda artmakda dolayısıyla en zayıf noktadan arıza vermektedir...nötür problemi olan tesisata voltajmetre bağlarsak tesisatı yüksüz 220 volt civarı görürüz,yüksek akım çeken ütü veya fırın calıştırırsak voltmetreye baktığımızda voltajın 120.130 voltlara kadar düştüğünü görürüz...
ben klimacıyım bu sorunla bir çok kez karşılaştım bir çok elektikçiyim diye geçinen bir çok kişiyle bu konuda takışdım ölçü aleti ölçümünü gösterdiğimde tesisatta gevşek bağlantı aramaya başladılar..

greenyucel arkadasıma katılıyorum notr iletkeninin kopması durumunda kesınlıkle yoltajda yükselme olmaz sadece devreye baglanan alıcılar calısmaz.ayrıca bilinmeyen arkadasımızın dedigine katılmıyorum 220 volt nasıl olutorda 720 volta kadar yukselebilir olmayan voltaj aklım ermedi tek fazlı baglantılarda notr faza baglanırsa halıyle sısteme 380 volt uygulandıgında 220 voltla calısan yuklerın yanmaması mumkun degıldır saygılarımla

Elektrik su değil ki önünde biriksin. Bu mantığa göre evlerde lambaları 1 gün açmayalım, önünde YG'mi olacak?

Sn. demir döven misal olarak verdim ama mantık dogrudur 3 faz sistemden aldıgınız monofaze hatlarda trifaze hattın nötrü koparsa akım geri dönemez ve voltaj giderek yukselir.Denemesi bedava:) iskelelere cektigim hatta monofaze prizlerde voltaj birden b,re yukselmeye basladı.460v. biraz sonra 720 oldu ve teknelerdeki bi kaç alet edavat yandı 220 seyyar yananlar arasında.hattı kontrol ettigimde iskeleler yuzer iskele sisteminde oldugundan deniz biraz calkalanınca kabloya asılmış ve nötr hattı klemensinden cıkmıstı tekrar bagladım ve düzeldi.Nötr fazla giden bir hat degil akımın dönüş yoludur.
Saygılarımla kolay gelsin..

sn bilmeyen aradaşım, 380 volt şebekedeki voltajın, suyu biriktirerek elde edilen basınca nasıl bağladınız merak ettim.

dediğiniz gibiyse bekleyen bir enejininin örneğin devreye girmeyen kontaktörün arkasından gelen enerjinin birikimini nasıl izah edersiniz?

açıklama yaparsanız sevinirim.....

Sn. Aliplc bakınız ben onu örnek olarak verdim bu birincisi.
Elektrik kullanılmadıkça böle bi ilerleme söz konusu degildir bazı arkadaslar lamba kapatınca yukselir o zaman diyor da elektrik kullanılmayan yerde neden biriksin.bir alet calıstırırsanız elktrik ceker ve nötr den bu geri döner bu cok basit elektirigi cekersiniz ve geri dönmesine izin vermessiniz.yani dönüş hattını kesersiniz.garip olan anlasılmayan nedir bende anlamadım.
Saygılarımla..K.gelsin..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu cok fazla karıstı fazlada mesaj yazdım o yuzden son bi mesaj yazıcam
Arkadaşlarım ben burda basıma gelen bi olayı ve gözümle gördügüm kendi ölçtügüm rakamları ve nasıl düzeldigğini sizinle paylaşmak istedim. Belki size yardımı olur diye ama bazı arkadaşlar sallayanlardan bazıları elektrikçi diye geçinenler diye bahsetmiş heralde bana sölemiştir:) Ben tecrube ederek yasadıgım olaydan dolayı bu şekildeki söylemleri önemsemiyorum. Çünkü ne olduğumuda biliyorum kimsenin bana ne olduğumu sölemesine gerek yok. Bazıları öyle der onlar önemli değil ama belki bi yerde benim söylediğim birine faydalı olur böyle bir olay yaşar bir kişiye bile yardımı olursa ben amacıma ulaşmışım demektir.
Saygılarımla.Kolay gelsin..

yazmış olduğunuz probleme verilen cevaplara bakıyorumda birçoğu sallama birşeyler yazmış....tesisatta nötürün gevşemesi,veya oksitlenmesi tesisatta voltaj düşmesine yol açmaktadır.tesisatta çalışan cihaz voltaj düştüğünde cihazın çektiğ akımda artmakda dolayısıyla en zayıf noktadan arıza vermektedir...nötür problemi olan tesisata voltajmetre bağlarsak tesisatı yüksüz 220 volt civarı görürüz,yüksek akım çeken ütü veya fırın calıştırırsak voltmetreye baktığımızda voltajın 120.130 voltlara kadar düştüğünü görürüz...
ben klimacıyım bu sorunla bir çok kez karşılaştım bir çok elektikçiyim diye geçinen bir çok kişiyle bu konuda takışdım ölçü aleti ölçümünü gösterdiğimde tesisatta gevşek bağlantı aramaya başladılar..

sn bara arkadaşım mutlaka ki nötr bağlantı noktasında kötü temas varsa direnç artacak ve faz nötr arası potansiyel fark değişecek.düşük bi voltaj ölceriz.son olarakta yıllar önce de kirşof amcam söylemiş.... devre dirençleri üzerinde düşen gerilim.... yani senin ütü den sonra okuduğun gerilim.düşümü normal...ve arkadaşlarımın 3 fazlı sistemlere yaptığı yorumlar genel olarak doğru. sallama değil yani.. o da farklı bi görüş..

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri