AG Direğinde Nötr İletkeni Klemensi Gevşerse Ne Olur?

BÜLENT40

Üye
Tedaş fazı nötüre bağladınız dedi yanan cihazları bize ödetmeye kalkıştı ancak durum böyle değil direkte nötr iletkeninin gevşek olduğunu bulduk nasıl kendimizi savunuzuz lütfen yardım..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

Lütfen konuyu ilgili bölüme açmaya özen gösterin...

Moderatör tarafında düzenlendi:
nötr de gevşeme varsa her bir fazın devresinden gelen R-S-T uçları çakışır ve 220 gelmesi gereken devreye 380 gelmiş olur. dolayısıyla alıcılar, cihazlar bozulur.

savunmaya geçerseniz zaman iiçinde haklı olabilirsiniz

monofaze hattınız olduğunu düşünürsek nötr ölçmeniz gereken bağlantı noktalarında alıcıdan geçen gerilim nötr ile irtibatlanmadığından faz ölçersiniz..
en basit yöntem bu dur..
eğer o arıza anındaki hatta oynama yapmamış iseniz bilir kişi heyetine gösterin

nötr de gevşeme varsa her bir fazın devresinden gelen R-S-T uçları çakışır ve 220 gelmesi gereken devreye 380 gelmiş olur. dolayısıyla alıcılar, cihazlar bozulur.

savunmaya geçerseniz zaman iiçinde haklı olabilirsiniz

Ben bu yoruma katılmıyorum r s t fazları yani 3 faz nötr gevşemesinden yahut temassızlıgından çakışmaz öle bi durum söz konusu degil bence.
Nötr fazın dönüş yoludur sürekli bi gidiş ve dönüş vardır nötr gevserse yada koparsa yani iletimi eksilirse faz geri dönüş yapamaz ve giderek yükselir 380 gösterir diye birsey yoktur. mesela beni,m basıma geldi ve ölçtüğümde gördügüm 720 v. tu.
Çok basit akan bi suyun önünne bi set yaparsanız birikir fazın dönüş yolunu kapatırsanızda gidemez arkadan gelende üste binip yukselir giderek.
elektrik şirketi size düzgün ve devamlı elektrik vermek mecburiyetinde eger duzeltmediyseniz ispatlayın hakkınızı alıcağınızı sanıyorum.
saygılarımla kolay gelsin..

faz ve nötürü doğru bağladıysanız bu sizin propleminiz deyil şayet faza nötür bağladıysanız bu doğrudan sizin hatanızdır

sn BİLMEYEN arkadaşım 3 fazlı sistem de benim bildiğim kadarıyla da nötr kopunca fazlar yük üzerinde çakışır. ben bu fazın potansiyel birikimine anlam veremedim açıklaya bilirmisiniz.

sayın bilmeyen;

ag hatlarında notr kopması sonucu voltaj 380 voltun üzerine imkan yok çıkamaz...

greenyucel hocam güzel ve izah edici bi deney olmuş direnci düşük olan lamba üzerinde gerilim düşümü daha az,direnci yüksek olan lamba üzerinde gerilim düşümü daha fazla e böylece27 ohm luk lamba dönüşü 67 ohm luk lamba dönüşüne göre yüksek bir potansiyele sahip oluyor ve çakışma 67 ohm luk lamba üzerinde oluyor 27 ohm luk lamba direnci biraz daha düşük olsaydı 67 ohm luk lamba patlaya bilirdi değilmi yanlışsam düzeltin lütfen .

greenyucel hocam güzel ve izah edici bi deney olmuş direnci düşük olan lamba üzerinde gerilim düşümü daha az,direnci yüksek olan lamba üzerinde gerilim düşümü daha fazla e böylece27 ohm luk lamba dönüşü 67 ohm luk lamba dönüşüne göre yüksek bir potansiyele sahip oluyor ve çakışma 67 ohm luk lamba üzerinde oluyor 27 ohm luk lamba direnci biraz daha düşük olsaydı 67 ohm luk lamba patlaya bilirdi değilmi yanlışsam düzeltin lütfen .

kesinlikle evet sn maviege;
daha yüksek waatlı bir lamba taksaydım 150w ampul yerine, 60 watt ampul üzerindeki potansiyel fark dahada artacak ve üzerine düşen voltajda 330dan belkide 370-380 lere varacaktı ve lamba patlayacaktı. Bunuda 60watt ampul üzeerindeki lamba parlaklığından ve voltmetreden gözlemledim zaten.
.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri