Adi anahtar kullanarak vaviyen tesisatı yapılabilir mi?

ben yapılır diye düşünüyorum ama nasıl olabilir sizce?

adi anahtarın 2 girişi var, vaviyen anahtarın 3 girişi var. işin çizim aşamasına gelince yani devreyi çizerken kafam karışıyor.

birbirine bağlı 2 adi anahtar yaptım, komütatör oldu. bundan bir tane daha kullandım. bir tanede lamba var. lambaların biri açık biri kapalı olması gerekiyor mantığa göre ama diğer tarafa gidince lamba kapanıyor ama sonra açılmıyor diye düşünüyorum.

kısacası yardım edebilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
4 tane adi anahtar kullanıp 2 si aynı yerde olacak şekilde yapabilirsin.

Kısacası hiçbir zaman gerçek vaeviyen anahtarı gibi çalışmayacak bir devre yapılmış olur.

2 adi anahtarla komütatör anahtar yaparsın ama vaviyen yapamassın.
yaparsan lambayı açtığın anahtardan kapaman gerekir.yani bir yerden açıp diğer yerden kapatamassın.

wtf7me.jpg

2 adi anahtlarla
2i11nyf.jpg

4 adi anahtar = 2 komütatör anahtarla

ben böyle bir şey yaptım ama oldu mu olmadı mı bilmiyorum.

zaten sonuç olarak bana yapılır mı yapılamaz mı lazım. bence yapılıyor. ilk gönderdiğim resimden oluyor diye düşünüyorum.

mesela 2 katlı evde kullanılacak olursa. biri ilk girişten yaktı yukarı çıktı söndürdü. sonra arkadan gelen başkası lambayı yakamaz. aynı yukardaki kişi tekrar lambayı yakar ve aşağı iner söndürür. doğru mu bu düşüncem?

yanlışsa resimleri geliştirip tekrar buraya atabilir misiniz? sınav sorusu çünkü.

2 adi anahtarla yardımcı röleler kullanılarak yapılabilir. sadece anahtarla böyle bir devre olmaz.

darbe akım rolesi kullanarak işini çözersin butonlar lıght olacak tabı

peki dediğiniz şekilde nasıl yapılabilir? röleyi nasıl çizime ekleyebilirim?

Bence yapılamaz, vaviyen tesisat anahtarlarıyla birlikte kompakt bir sistemdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri