adaptör hakkında yardım lütfen.

selamlar compact sistem duş kabin in adaptörü bozuldu ustunde yazanlar şunlar ınput: 50-60 H
ac 220 V - 240 V
OUTPUT:
12 V 25 VA

tam olarak etiketi bu ben hiç bir şey anlamadım kaç v kaç amper bir adaptör işimi görür 12v 25 amper işime yararmı acaba ? şimdiden çok teşekkürler saygılar.

output 12 volt 25va alternetif akım çıkşlı 25 voltamper ve üzeri 12 volt çıkışli bir trafo yeter.

tşk şimdi 12 v 25 v arası 12v çıkışlı adaptör olur doğrumu anladım acaba ben 12 v 1.5 amper denedim calıstırdı ama led ler in dügmesine basınca kapanıyor kaldırmıyor gibi amperi yuksek mi olması lazım acaba

En az 2 A olması lazım.....En sağlamı 2.5 A veya daha yüksek olanını tak sorun kalmaz....

bence enaz 5 amperlik 12 volt yalnız led yakacak sanız doğru akım çıkışlı adaptör kullanın smps trafo olarak satılan adoptörlerde işinizi görebilir

WrXbd4.jpg
NbLkPL.jpg

Merhaba.Bakın size elimmdeki 220 volt ac giriş ,12 volt ac çıkışlı 2 adet ADSL modem adaptörü üzerinden de bir örnek vereyim isterseniz.Birinci adaptörde 12 volt ve 1000 mA ifadesi ikincisinde ise 12 volt 1000 mA ve 12.0 VA ifadesi vardır,ceple de resimlediğim gibi.

Bakın aslında buradaki "VA" ifadesi aktif ve reaktif gücün bir toplamı şeklinde ac elektrikteki güç ifadesi şeklindedir.Ama bu trafonun güç faktörü örneğin 0.98-0.99 gibi eğer 1 değerine de çok yakınsa,bu volt * amper çarpım değerindeki bu güç çarpanı kaybı da hiç dikkate alınmaz genellikle.Yani bu şu demektir; 12 VA değeri olan adaptör yaklaşık olarak 12 volt ac ve 1000 ma (1 A) çıkışa sahip de kabul edilebilir demektir.

Sizin bu mevcut adaptör değerinizde de P=12 *2.08=25 VA değer eldesinde,bu şekilde eğer güç faktörü de oldukça yüksek trafolu bir adaptör olarak da kabul edersek yaklaşık 2.08 amper ve 12 volt ac çıkışlı bir adaptörün bu cihazı çalıştırması da gerekir.Siz eğer ki 12 volt 1.5 amper ac/dc bir adaptörle bunu denediyseniz cihaz ac 12 volt girişe göre de kalibre edilip çalışması sağlandığından çalışmamış da olabilir.Ama 2,08 amper ve 12 volt ac. output (Çıkış) değeri yazan bir adaptörle bu cihazınız mutlaka da çalışacaktır.Üst emniyet değerlisi olarak da isterseniz 12 volt ac ve 2.5 A (2500 mA) lik olanı da tercih edersiniz,ama daha alt amper değerli olanı bu cihazı çalıştırmayabilir.Yani tercih sizindir.Ama volt ne 12 volt ac den daha yüksek ne de altta daha düşük bir değerde de olmamalıdır,yalnızca buna dikkat edin.Kolay gelsin.

selam benim bir sorum var diyelimki bir akü sarz cihazi ile akü arasina konjektör koysak yada akü sarz cihazinin görevini yapan bir transformatör ile akü arasina konan konjektör akü dolunca elektirigi kesermi yani araba alternatörü ile calistigi gibi calisirmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri