Adaptörler Hakkında Genel Bilgi Yardımı

PYTHONXxx

Üye
Forumunuza yeni üye oldum onun için ilk öncelikle herkese merhaba.

Benim kendi çapımda yapmayı düşündüğüm bir proje için 12 volt 30 amperlik bir adaptöre ihtiyacım oldu ve aldım.Benim merak ettiğim şey bu adaptörün çıkışını 2 veya fazla olucak şekilde farklı ünitelere dağıtırsam çıkış birimlerinde kayıp yaşarmıyım (matıken bana evet gibi geliyor ama bir bilene sormak istedim) yani örneğin 2 çıkışta 12 volt 30 amp elde edermiyim yoksa bu 6 volt 15 amp şeklinde mi olur.Umarım yardımcı olursunuz.Saygılar...

Merhaba, hoşgeldiniz.
Adaptörünüz max 30 A. veriyorsa toplamda çekebileceğiniz güç 30A. olur. Kolay gelsin.
Saygılarımla

Selam;
Adaptörünüzün 30 A yazan değeri 30 Ampere kadar yük taşıyabileceğini belirtiyor.
Atıyorum siz 10 Amper gücünde 12 Volt ile çalışan 3 adet yükü paralel bağlarsanız bu adaptörünüz her bir yüke 12 v 10 A iletir.Fakat 15 A gücünde 12 Volt ile çalışan 2 yükü seri bağlarsanız sizin dediğiniz gibi adaptörünüzün çıkışı o zaman 2 ye bölünecek ve takmış olduğunuz yükler çalışmayacaktır.Paralel ve Seri bağlantıyı bilmiyorsanız araştırınız.

Selam;
Adaptörünüzün 30 A yazan değeri 30 Ampere kadar yük taşıyabileceğini belirtiyor.
Atıyorum siz 10 Amper gücünde 12 Volt ile çalışan 3 adet yükü paralel bağlarsanız bu adaptörünüz her bir yüke 12 v 10 A iletir.Fakat 15 A gücünde 12 Volt ile çalışan 2 yükü seri bağlarsanız sizin dediğiniz gibi adaptörünüzün çıkışı o zaman 2 ye bölünecek ve takmış olduğunuz yükler çalışmayacaktır.Paralel ve Seri bağlantıyı bilmiyorsanız araştırınız.

Fakat 15 A gücünde 12 Volt ile çalışan 2 yükü seri bağlarsanız sizin dediğiniz gibi adaptörünüzün çıkışı o zaman 2 ye bölünecek ve takmış olduğunuz yükler çalışmayacaktır.Paralel ve Seri bağlantıyı bilmiyorsanız araştırınız.

calısmayacaktır cunku bu sefer 24 volt ile calıstırmanız gerekecektır 2 adet 12v yuku bır bırıne seri baglar iseniz

Benim kendi çapımda yapmayı düşündüğüm bir proje için 12 volt 30 amperlik bir adaptöre ihtiyacım oldu ve aldım.Benim merak ettiğim şey bu adaptörün çıkışını 2 veya fazla olucak şekilde farklı ünitelere dağıtırsam çıkış birimlerinde kayıp yaşarmıyım (matıken bana evet gibi geliyor ama bir bilene sormak istedim) yani örneğin 2 çıkışta 12 volt 30 amp elde edermiyim yoksa bu 6 volt 15 amp şeklinde mi olur.Umarım yardımcı olursunuz.Saygılar...

simdi senin tabırınle konusaym adaptorun 12 volt 30 amper sen toplamdakı gucun ne calsıtrıcak isen 30amperi gecmeyene kadar isdedigin kadar cıhaz baglaya bılırsın fakat toplam akımın 30 amperi gecmeyecek burası onemli

Seri Bağlantı yapıldığında bende çalışmayacaktır yazmıştım @devil190795 arkadaşım mesajımda neyi yanlış yazdığımı göremedim.

adaptorun cıkısı nasıl ikiye bolunuyorda onu merak ettim yanlıs anlamayın beni

Arkadaşın anlaması amacıyla öyle bi tabirde bulundum ilk mesajında 12 volt kalırmı yoksa 6 voltamı düşer teriminden yani.

Adaptör çıkışına bağlayacağınız her yük akımı düşürecektir. Eğer 30A çeken 2 adet yük bağlarsanız muhtemelen adaptör arızalanacaktır. Çıkışa bağlayacağınız yüklerin çektikleri akımlarının toplamı maksimum adaptör akımı kadar olmalı.

Merhaba.Tek bir 12 volt 30 amper adaptörün çıkışıyla ancak 12 volt 30 ampere çok yakın yükleri tam olarak çalıştırırsınız. 2 bağımsız çıkış yükü için yani 2 * 12 volt 30 amperlik beslemeyi, ancak simetrik (2 * 12 volt dc.’yi +- 12 volt dc. olarak) topraklanmış bir orta uca göre veren) bir güç kaynağı ile elde edersiniz. 6 volt 15 amper şeklinde değil 6 volt 30 amper şeklinde devreye özdeş(eşit güç çeken ve birbirinin aynisi) 2 yükü seri bağlarsanız bu dağılım olur.6 volt 30 amper veren bir adaptöre paralel 15 amper 6 volt çeken 2 özdeş yük bağlanırsa amper dağılımı yarı yarıya olur,yani her birine 6 volt 15 amper değerindeki bu yükler eşit amper değeriyle tam olarak da bölüşülmüş olur.(Paralel ve seri bağlı dirençlerde,güç kaynaklarında,vb. bağlanan yüklerin akım/gerilim durumlarını özel olarak çalışıp incelerseniz bu konuyu çok daha iyi anlayabilirsiniz.) Güç kaynağı tam regüleli ve smps tipte değilse 30 ampere 30 amper yük olarak kullanılıyorsa,şebekedeki voltaj düşümlerinde adaptör çıkışında hem güç düşümü hem de voltaj düşümü gereğinden (Normal gerçekleşecek değerlerden) daha fazla olur.

Adaptör (Güç kaynağı) çıkışına ayni Şebeke elektriğinde paralel bağlanan yüklerdeki gibi paralel olarak birden fazla yükün bağlantısı yapılabilir. Ama bu bağlantıların güç toplamı 30 amperi hiçbir zaman aşmamalıdır(10A+15A+5A gibi). Çok fazla aşarsa güç kaynağı (adaptör) smps (anahtarlamalı tip) ise kendini korumak için akım çıkışını kapatabilir (Aşırı/kısa devre akım korumalıysa) normal trafolu ise trafosunun sekonder sarımı aşırı ısınıp trafosunu kolayca yakabilir.

Her iki güç kaynağı (smps veya normal trafolu güç kaynağı) türünde de aşırı ısınmadan adaptörün çok güvenli olarak çalışması için çıkışındaki amperin tümü kullanılmamalı,bir miktar amper emniyet payı bırakılmalı veya daha üst (35-40 amper,12 voltluk adaptör seçimi gibi) amper değerindeki bir adaptör mutlaka seçilmiş olmalıdır.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri