Acil yardim lutfen

ayko0909

Üye
Ustalarim kolay gelsin. Blomberg wnf 6100 camasir makinem var fakat arizali arizasida su: makineyi calistirdiktan 10 15dk sora ard arda cit cit sesler gelmeye basladi ve sesler hic kesilmedi ayni anda kazanim donmesi yavasladi bi donuyo bi yavasliyo sora makineyi durdurup tekrar calistirdgmda baktimki sesler rolelerden geldigini gördüm. Sora kartini degistirdim normale döndü bi kac gun sora tekrar ayni arizayi verdi sora karti cikarip triyaki degistrdm bu sefer yine duzeldi fakat 5gun sora yine ayni ariza tekrarladi. Sanirim karti yakan kacak bi voltaj var ama bulamadim. Cozum onerilerinizi yardimlarinizi bekliyorum

Topraklı prizle mi bu makineyi çalıştırıyorsunuz ve evin toprak hattı sağlıklı mıdır? Boşalmayan bir statik elektrik masaüstü pc'lerdeki anakartı,işlemciyi,ekr.kartını,vb.(tam deşarj olamadığı topraksız fiş-priz kullanımında) bunların direk bozulmasına neden oluyor,çok iyi bildiğiniz gibi.Kolay gelsin.

Toprakli prizle calistiriyom fakat toprak hatti saglikli degil sanirim. Peki napmam gerek bu arizayi tekrarlalamamasi icin
Acaba parazit kondansatoru mu degistirsem yenisini mi alsam?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Acaba parazit kondansatoru mu degistirsem yenisini mi alsam?

Hayır,hayır parazit kond.'ü aslında kendi adı da üzerindedir,yani asıl işlevi parazitlerin mak.çalışırken mak. içinde oluşmasını önleyip diğer cihazların bu parazitten mağduriyetini önlemektir.Sizdeki makina içinden gelen "çıt"çıt" sesleri de,ayni saçımıza sürülen taraktan atlayan statik elektrik yükleri (Kıvılcımları) şeklinde olan statik elektrik kaçaklarıdır. Bunlar ancak iyi bir topraklama hattıyla tam sıfırlanarak deşarj olabilirler.

Topraklama konusundan ve elektrik tesisatı konusundan hiç anlamıyorsanız,yetkili bir elektrikçi binanın topraklama kazıklarına,topraklama levhalarına,toprağın kuruluk/yaşlık/iletkenlik durumuna,vb.özelliklerine ve bu topraklamanın yeterince derinde ve tam sağlıklı olup olmadığına ve mevcut omaj değerine (Meger veya fluke cihazlarını kullanıp) mutlaka da baksın.Topraklı priz/fiş eğer topraklama hattının mevcut omajı çok uygun (İstenilen) değerlerde değilse statik elektrik deşarjını hiç sağlayamaz, bu zararlı yükler toprağa kesinlikle de boşalamaz! Bu konuyu halletmeniz sadece çamaşır mak. için değil, evde topraklı prizi kullanan ve mutlaka sağlıklı toprak hattı isteyen tüm alıcı cihazlar açısından çok önemlidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Tmm ama bu cit cit sesler yine baktim sesler rolelerden geliyor. Roleleri attiriyo devamli yani bu rolelleri devamli attirmasindaki sorun nedir? Ayrica topraklamayida bakicam teskrler
Şöle yapsam camasir makinasinin sasesinden topraga hat ceksem işe yararmi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri