Acil Stop Butonu

sansal54

Üye
Merhabalar,

Acil stop butonu ile panonun tüm enerjisini kesecek ana kontaktörü kontrol etmek istiyorum. Nasıl bir bağlantı yapmalıyım?

Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Enerjiyi kesecek ana kontaktörü bir yardımcı kontaktör üzerinden çalıştırırsanız sorununuz çözülür..

Eğer yük fazlaysa ana kontaktör enerjisini direk acil stop butonu üzerinden geçirmeniz pek iyi olmaz.resimdeki bu bağlantıyı yapman en sağlıklısı olur.Ana kontaktör enerjisini yardımcı bir kontaktörün güç kontağından geçirirseniz daha uygun olur..

dostum genellikle acil stop butonları nc kontaklı olur. ana kontaktörün A1 veya A2 bobin ucununa baglı olan kabloyu acil stopun üzerinden gecirerek baglarsan, acil stop butonu baslılınca ana kontaktörün beslemesi kesilecegi için ana kontaktör bırakır.

Acil stop butonunun normalde kapalı kontağına (genelde tek bir kapalı kontak olur) Ana kontaktörün bobinine gelen faz kaplosunu acil stop butonunun kapalı kontağına gir ve cık.
butona basınca devreyi kesecek.

arkadaşların söyledikleri doğru ama siz hangi tip acil stop kullanıyorsunuz BAS BIRAK mı BAS ÇEVİR modelimi(acil stop 2 tip tir) işlevleri aynı konumları değişiktir ona göre yorum yapmak faydalıdır bence.

yada açil stop girişli şalterler vardır.Yani acil stopa basıldıgında ana şalter atar ve panonun enerjisi kesilmiş olur.

Merhabalar,

Acil stop butonu ile panonun tüm enerjisini kesecek ana kontaktörü kontrol etmek istiyorum. Nasıl bir bağlantı yapmalıyım?

Teşekkürler.

Bu işi yapmanın önemli nedenleri vardır. Örneğin bir kazan dairesidir gaz kaçağı olabilir yada bir subaskını durumu v.s. önemli nedenler.
Yani uygulama sebebi böylesine önem arzeden bir konuda kontaktör kullanmak bence doğru değil. 1 adet kompakt şalter,açtırma bobini ve emergency buton kullanmanı tavsiye ederim. Tehlikeli bir durumda kontaktörün kontaklarının yapıştığını düşün ve sen bastığın butonla enerjiyi kesitiğini düşünüyorsun ! ne kadar sakat bir durum değil mi? Riske değermi ?

Enerjiyi kesecek ana kontaktörü bir yardımcı kontaktör üzerinden çalıştırırsanız sorununuz çözülür..

Eğer yük fazlaysa ana kontaktör enerjisini direk acil stop butonu üzerinden geçirmeniz pek iyi olmaz.resimdeki bu bağlantıyı yapman en sağlıklısı olur.Ana kontaktör enerjisini yardımcı bir kontaktörün güç kontağından geçirirseniz daha uygun olur..

katılıyorum en sağlıklısı bu şekilde olur bunu uygulayabilrsin kolay gelsin.

panonuzda actırma bobinli tms kullanarak bu ilemi yaparsanız daha saglıklı olur kontaktorun jontakları yapısman ihtimali bobonin yanma ihtimalini var ve kontaktore acil durumda manuel mudahale yapamazsınız bunun icin troit bobinli tms kullansanız daha saglıklı olur diye dusunuyorum

CE denetçileri tarafından standart gereği acil stop butonunun panonun tüm enerjisini kesmesi gerektiği bildirildi. Şu anki durumda sadece 24V 'u kesiyor. Yani şu anki haliyle pek güvenli değil. Ayrıca acil stop butonumuz sağa çevirip yukarı çekerek resetlenen cinsten.

Ayrıca tms olarak kısalttığınız cihaz nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri