Acil Bc 237 ile 20 led sürülür mü

zeytin8899

Üye
Pic ile transistörü tetikliyorum ledlerin + sı direk baglı - si transistör tetiklendiğinde alıyor.Devreyi yaptım ama transistör saglıklı çalışmıyor gibi geldi bana.bc 337 kullansam ya da öneriniz aynı bacak baglantılarında ilk bacak kollektör ikinci base üçüncü emiter olacak çünkü devreyi yaptım değiştiremem.

Bc 546 olabilir. Surmek istedigin ledi kollektore seri baglaman lazim. Transistorun kararli calismasi icin beyze 1k kadar direnc koyabilirsin.

bc546 baktım hocam oda 100ma sıkıntı çıkarır sanırsam bdx53 kullanacam en mantıklısı o.

Pic ile transistörü tetikliyorum ledlerin + sı direk baglı - si transistör tetiklendiğinde alıyor.Devreyi yaptım ama transistör saglıklı çalışmıyor gibi geldi bana.bc 337 kullansam ya da öneriniz aynı bacak baglantılarında ilk bacak kollektör ikinci base üçüncü emiter olacak çünkü devreyi yaptım değiştiremem.

Merhaba,

"....ledlerin + sı direk baglı - si transistör tetiklendiğinde alıyor." şeklindeki ifadenizden ledleri paralel bağladığınız anlamı çıkıyor, bu durumda devreniz çalışmaz, her led 10 mA akım çekse toplamda 200 mA akımın transistör üzerinden geçmesi gerekir ki kullandığınız BC 237 en fazla 100 mA akım geçirebilir.

Ama ledleri 5'li seri ve 4 kol paralel bağlarsanız hiç eleman değiştirmeden (toplam akım 40 mA olacağı için) devrenizi çalıştırabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Seri yada paralel de besleme voltajı önemlidir. Seri olursa transistor besleme voltajınız yüksek olmalı eğer parallel bağlıyorsanız besleme voltajını düşürüp akımı yükseltmelisiniz.

Siz bence yaptığınız devrenin çizimini ekleyin biz size devrenin ne kadar akım çekeceği kaç voltla beslenmesi gerektiğini yazalım. Yanlışlık olmasın. Ledlerinizi yada transistörlerinizi yakarsınız diger durumda.

4 lu ve 5 li seri yapiliyorum ledleri besleme.gerilimim 12 volt direncleri her seri kolun on direnci var bc 237 is gormuyor hemen yaniyor.bc639 kullanacam

Dostum neden küçük transistör kullanıyorsun. BD241 kullan. Hem soğutucu montaj özelliğide var. Daha fazla ledde ekleyebilirsin. Eğer projen esnek bir proje ise kullanabilirsin.

bdx53c kullanmanı tavsiye edrim pinleri aynı değil sadece b c yeri farklı gerekirse devrene bükerek koyabilirsin problem yaşamazsın problem olursa paylaş şema ile anlatabilirim