Acil Aydınlatma Barası Olan Sistemde Acil Aydınlatma

muratdeli

Üye
Merhaba arkadaşlar,
kurmaya çalıştığımız bir aydınlatma sistemi var. Bu sistem için yazılan özel şartname gereği, armatürlerden bazılarının, kesinti olmadığı durumlarda Şebeke ile çalışması, kesinti durumunda ise acil bara vasıtasıyla direk yanması isteniyor. Acil bara generatör ve UPS ile desteklenmiş durumda.
Biliyorum deprem yönetmeliği gereği armatürler bataryalı olmalı ama şu aşamada bu çözüm değil.

Diyorum ki ; armatürün balastı çift güç girişli olsun, biri şebeke diğeri acil bara girişi. Tabi birde şebeke kesildi bilgisi için referans faz girişi. Ama sadece diyorum henüz böyle bir ürün görmedim.

Duyan, bilen, önerisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Neden böyle bir yola başvuruyorsun

Elektronik balastlar zaten hem DC hem AC çalışabiliyor

enerji ile UPS arasında geçişleri yaparak elektronik balastı tek kablo üzerinden besleyebilirsin.

Neden böyle bir yola başvuruyorsun

Elektronik balastlar zaten hem DC hem AC çalışabiliyor

enerji ile UPS arasında geçişleri yaparak elektronik balastı tek kablo üzerinden besleyebilirsin.

Çözüm olabilir haklısın, lakin malesef yemek piştikten, yani sistem tasarlandıktan sonra olaya dahil oldum. Dolayısıyla, söylediğini ve diğer başka çözümleri yapmam için tekrar dünya gaz-toz bulutuydu zamanına inmem gerekecek.

acil durum barası zaten normal durumda şebekeden beslenmez mi ? biz yaptığımız projelerde (üniversite) örneğin odada 4 tane 4*18 armatür varsa bunların ikisi direk şebeke ikisi ups sisteminden çalışır şebekede kesinti olduğu zaman direkler kesilir upsler çalışır. sizin malzeme değişimine gitmenize gerek yok

acil durum barası zaten normal durumda şebekeden beslenmez mi ? biz yaptığımız projelerde (üniversite) örneğin odada 4 tane 4*18 armatür varsa bunların ikisi direk şebeke ikisi ups sisteminden çalışır şebekede kesinti olduğu zaman direkler kesilir upsler çalışır. sizin malzeme değişimine gitmenize gerek yok

Sizin armatürler birbirnden bağımsız olduğu için sorun yok. Bu sistemde 4 armatürden acil olanlar da normal zamanda şebekeden çalışsın(bir komitatör anahtar ile çalışıyor), şebeke kesilince de UPS ile direkt yansın isteniyor. Sorun aynı lambanın farklı iki besleme ile yakılması.

röle yardımı ile yapılabilir...

11.jpg

Problem anladığım kadarı ile ;
mekanlara şebeke ve generatör hattı ayrı ayrı çekilmiş , fakat mekandaki tesisat tek beslemeye göre yapılmış, mesela tek bir anahtar
veya komitatör var, iki tane olsa idi sorun olmazdı. ve şebeke kesilince arada anahtar olmadan generatör hattı doğrudan armatürü yaksın.
odanın ışığı kapalı iken şebeke kesilince bazı lambalar yanmaya başlasın,umarım doğru anladım.

Benzer sistem Tünel gibi yerlerde uygulanıyor. Aydınlatma Panosu hem şebeke hem de bypass edilmiş UPS ile besleniyor. (UPS girişleri buna göre.) Sistemde elektrik gittiğinde UPS devreye giriyor ve Jeneratör devreye girene kadar 8 sn süre ile UPS'ten besleniyor. Aynı mantıkla yapabilirsin. Direkt armatürü beslemek yerine Panoyu besleyebilirsin. Ya da belirli Linyeler oluşturup sadece o Linyeleri hem şebeke hem UPS olarak beslersin.

Ancak tekrar belirtmekte fayda var bu durum ne yangın ne deprem yönetmeliğine uymaz. Aküler lokal olmak zorundadır. En kötü ihtimal olan kabloların kopması/yanması durumu düşünülerek oluşturulmuş yönetmeliklerdir. Ne kadar yanmaz kablo kullanırsanız kullanın, ne kadar UPS kullanırsanız kullanın yasal olarak bu sorumluluktan kurtulamazsınız.

Arkadaslar acil aydinlatma kitleri vardir. Ornegin 4x18'de, ikisi acil aydinlatmadir. Enerji kesildiginde (ups dahil) amacina uygun calisir. Yani kendi sarj unitesi, bataryasi vardir. Amaci tesisat devre disi kaldiginda aydinlatmayi bir sure devrede tutmak...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Problem anladığım kadarı ile ;
mekanlara şebeke ve generatör hattı ayrı ayrı çekilmiş , fakat mekandaki tesisat tek beslemeye göre yapılmış, mesela tek bir anahtar
veya komitatör var, iki tane olsa idi sorun olmazdı. ve şebeke kesilince arada anahtar olmadan generatör hattı doğrudan armatürü yaksın.
odanın ışığı kapalı iken şebeke kesilince bazı lambalar yanmaya başlasın,umarım doğru anladım.

Evet olay tam olarak böyle. Eğer 2 besleme + referans gerilim girişi olan bir balast olabilse olay çözülecek ama maalesef böyle bir balast yok. Projeyi değiştirmeye çalışıyorum. Bağımsız armatürler ya da akülü armatürler.

Benzer sistem Tünel gibi yerlerde uygulanıyor. Aydınlatma Panosu hem şebeke hem de bypass edilmiş UPS ile besleniyor. (UPS girişleri buna göre.) Sistemde elektrik gittiğinde UPS devreye giriyor ve Jeneratör devreye girene kadar 8 sn süre ile UPS'ten besleniyor. Aynı mantıkla yapabilirsin. Direkt armatürü beslemek yerine Panoyu besleyebilirsin. Ya da belirli Linyeler oluşturup sadece o Linyeleri hem şebeke hem UPS olarak beslersin.

Ancak tekrar belirtmekte fayda var bu durum ne yangın ne deprem yönetmeliğine uymaz. Aküler lokal olmak zorundadır. En kötü ihtimal olan kabloların kopması/yanması durumu düşünülerek oluşturulmuş yönetmeliklerdir. Ne kadar yanmaz kablo kullanırsanız kullanın, ne kadar UPS kullanırsanız kullanın yasal olarak bu sorumluluktan kurtulamazsınız.

Maalesef panoyu beslemek UPS gücü sınırlı olduğundan mümkün değil. Teşekkürler açıklamanız için.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri