Ac sürücü bağlantıları hakkında soru

Merhabalar biraz fazla amatörce bir soru olacak ama affınıza sığınarak sormak istiyorum.

Ac sürücülerin Dahili güç kaynağı ve harici güç kaynağı ile ilgili bağlantı şemalarını ve Bu bağlantıların mantığını kavramakta biraz zorluk çekiyorum.

Hangi durumlarda dahili güç kaynağı kullanabilirim hangi durumlarda ise harici güç kaynağı kullanabilirim ?

Harici güç kaynağındaki şema nasıl olmalıdır ?

Dahili güç kaynağındaki şema nasıl olmalıdır ?

Evet bunlar kataloglarında belirtiliyor fakat ben aradaki farkı kafamda canlandıramıyorum.

Bu bağlantıları Elektriksel olarak ( pnp - npn ) birbirinden ayıran en önemli nokta neresidir ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hangi durumlarda dahili güç kaynağı kullanabilirim hangi durumlarda ise harici güç kaynağı kullanabilirim ?

PLC çıkısında role kullanmadan direk output voltajı ile invertere start, yön, hız adımları komutunu vermek istersen rolesiz yontemi kullanırsın.
Diğer durumda her giriş için bir role harcaman gerekir.

Harici güç kaynağındaki şema nasıl olmalıdır ?
7gaZ8r.jpg

Bu sistemde PLC role cektiriyor.Role kontagından inverterin kendi 24 v.u anahtarlanıyor.

Dahili güç kaynağındaki şema nasıl olmalıdır ?

Pk1zEb.jpg

Bu sistemde PLC outputu direk invertere komut olarak giriliyor.İnverterin com ucuna da panonun eksi ucu (eger PNP sistem secmişsek) girilmesi gerekiyor.

Bu bağlantıları Elektriksel olarak ( pnp - npn ) birbirinden ayıran en önemli nokta neresidir ?

Genelde avrupa inverterler sadece PNP komut alacak sekilde uretiliyor.Mitsubishi vs gibi japon modeller hem NPN hem PNP komut alabiliyorlar.Mitsubishide bu bir sivic ile seciliyor.

Eger PNP kullacaksanız com ucuna panodan eksi veriyor STF (ileri) STR (geri) uclarına artı veriyorsunuz.

Eger NPN kullanacaksınız artıyı direk veriyorsunuz (terminalini hatırlamıyorum) STF, STR uclarına eksi veriyorsunuz.

Son zamanlarda tercih edilen sistem harici besleme ile kontrol etmek.
PLC olmadıgı durumlarda ise dahili ile işlem daha kolay.

Çok ayrıtılı anlatmak isterdim ama yazarak ancak bu kadar oluyor.
İyi çalışmalar.

şimdi bir örnek amaçlı emerson un m100 model sürücüsünün bağlantı şemasını koydum.

Burada inceleyecek olursak 9 nolu klemens bize 24 volt verir , bu 24 volt ile start anahtarına girip çıkabilir,sürücü yön bilgisi için kullanabiliriz.Yani son derece basit durumlar için kullanılır.start stop , yön bilgisi ,sürücü enable falan gibi,bunun nedeni 24 volt çıkıştan düşük akım çekilebilmesidir.

Eğer sen daha yüksek akım çeken bir devre şeması kurmak istiyorsan , mesela röle ,alarm lambası,basit kontrolör gibi , en iyisi harici bir güç kaynağı kullanmaktır.Zira sürücünün dahili güç kaynağını deforme edebilir ve tamire göndermek zorunda kalabilirsin

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    72 KB · Görüntüleme: 36
şimdi bir örnek amaçlı emerson un m100 model sürücüsünün bağlantı şemasını koydum.

Burada inceleyecek olursak 9 nolu klemens bize 24 volt verir , bu 24 volt ile start anahtarına girip çıkabilir,sürücü yön bilgisi için kullanabiliriz.Yani son derece basit durumlar için kullanılır.start stop , yön bilgisi ,sürücü enable falan gibi,bunun nedeni 24 volt çıkıştan düşük akım çekilebilmesidir.

Eğer sen daha yüksek akım çeken bir devre şeması kurmak istiyorsan , mesela röle ,alarm lambası,basit kontrolör gibi , en iyisi harici bir güç kaynağı kullanmaktır.Zira sürücünün dahili güç kaynağını deforme edebilir ve tamire göndermek zorunda kalabilirsin

Emeğinize sağlık güzel açıklamışsınız, fakat ilk defa karşılaşan biri için açıklamak gerekirse;
9 nolu pin sürücünün kendi içinde oluşturduğu 24V'tur. Bunu alarak, mesela PLC panonuz olsun;bu plc panosunun çıkış rölelerinin kontaklarından dolaştırıp 11,12 ya da 13 numaralı kontağa girerek sürücü'ye komutlar gönderebilirsiniz. Tabi bunun için sürücünün parametre ayarlarını da yapmalısınız.
41-42 numaralı kontaklara gelirsek, 41'den kendi güç kaynağınızın 24'ünü verip,42'den bu 24 voltun durumuna göre kendi plc panonuzda röle çektirebilir veya dahili kumandanızda kullanabilirsiniz. Yani 41-42 numaralı kontaklar sürücünün içindeki rölenin kuru kontaklarıdır. Bu röle nezaman kontak verecek onuda parametresel olarak ayarlayabilirsiniz.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
Son olarak herhangi bir sürücü mantığını çözdünüz mü gerisi çorap söküğü gibi gelir, yapı olarak hepsi birbirine benzerdir.

Arkadaşlar güzel anlatmışlar. Ekte dokümanlar ile yardımcı olmak isterim.

Ekli dosyalar

• Danfoss Bağlantı Şemaları.pdf
    137.4 KB · Görüntüleme: 14
  • PNP-NPN Parametresi.jpg
    PNP-NPN Parametresi.jpg
    58.7 KB · Görüntüleme: 19
Arkadaşlar güzel anlatmışlar. Ekte dokümanlar ile yardımcı olmak isterim.

PLC olsun Sürücü olsun(Kısacası yarı iletken kullanılan heryerde) Transistör çıkışının PNP ya da NPN seçersem ne değişiyor? Ben çok üstüne düşmedim şu zamana kadar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri