AC Motorda Devir Yükseltme

merhaba arkdaşlar .elimde 220 vac 50 hz 15 r/min 6cm uzunluğunda 5.5 cm çapında ( anlayacağınız gibi ufak bir motor.) motor var .Bu motorun devrini yükseltmem gerekiyor.Frekansı yükseltince devir yükselir diye biliyorum.Ancak frekans yükseltici devre şeması bulamadım.Veya giriş frekansı 50 hz çıkış frekansı 100 veya 150 hz bir osilatör yapsam motor hızı yükseltilir mi ? bu konuda yardımcı olan arkadaslara şimdiden tesekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
evet frekansı yükselince motorun devride yükselir genelde invertörle surdugumuz motorlarda frekansı yükselttiğmizde motorun devride yükseliyor yalnız devri yükseltirken motorun çektiği akıma dikkat edin nominal degerden fazla olmamasına dikkat edin.

asenkron motorlar normal devrinin üzerinde çalışabilir fakat momenti sabit tutmak için v/f oranının sabit kalaması gerekir yani sadece frekans artırmak hızı artırır ama tork düşer bunun için V/f oranı sabit tutulur. yalnız anma gerilimi geçilmemelidir çekilen akım artacağından sargılar zarar görür.

forumda V/f oranı ile ilgili açıklama var...

ayrıca burayı da incele: https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/5219-asenkron-motorlar.html

arkadaşlar yardımınız için teşekkür ederim.bu motorun çalıştıracağı disk plastik ve motora binen yük çok hafif bu yüzden devir yükselttiğimizde tork un biraz düşmesi herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.sizlerden isteğim motoru besleyen 220 ac volt kabloyu kesip araya bir devre koyarak motorun devrini yükseltmek istiyorum . bu mümkünmü mümkün ise devre şeması gönderirmisiniz

slm arkadaşlar ben tekstil makinalarının ellektrik bölümünü bakıyorum makinaların üzerinde rezerve var 50 volt ac 200 hz le çalışıyor motor üzerindeki kart sayesinde kartlar arza yapıyor ve tamiri olmuyor buna nasıl bir kart yaparım şeması olan varsa 50 volt ac 200 hz yükseltmek için yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

merhaba arkdaşlar .elimde 220 vac 50 hz 15 r/min 6cm uzunluğunda 5.5 cm çapında ( anlayacağınız gibi ufak bir motor.) motor var .Bu motorun devrini yükseltmem gerekiyor.Frekansı yükseltince devir yükselir diye biliyorum.Ancak frekans yükseltici devre şeması bulamadım.Veya giriş frekansı 50 hz çıkış frekansı 100 veya 150 hz bir osilatör yapsam motor hızı yükseltilir mi ? bu konuda yardımcı olan arkadaslara şimdiden tesekkürler

arkadaşlar cevap yazmışlar ama bir şey sormak istiyorum
elindeki motoru 150 hz ile sürsen süremezsin ama sürdüğünü kabul edelim devri 45 d/dk olur artırmaktan maksadın bu mu eğer amacın buysa elindeki motoru yeniden sardır 45 d/dk olarak daha ucuza gelir yok devir ayarlamak istiyorum diyorsan tabi frekans konvertörleri ile yaparsın bu işi belli sınırlar dahilinde V/F gibi yok daha hassas ihtiyacım var diyorsan dc motor ve sürücüleri daha faydalı olur

elektronik olarak yapamazsan redüktör ile yapmayı dene:eğer yük hafif ise

220v dediğine göre motor tek fazlı diye düşünerek cevap veriyorum.Tek fazlı motoru inverterle kumanda edemezsin motor yapısı buna izin vermez illede devri yükselticem diyosan kasnaklarla oynayarak devri yükseltebilirsin.Eğer motor üç fazlı ise uygun bir inverter yardımı ile motor devrini istediğin gibi ayarlayabilirsin.Senin yapmak istediğin sadece frekans değiştirici bir kartla bu işi yapamazsın nakii arkadaşın dediği gibi tork problemi yaşanır.

220v dediğine göre motor tek fazlı diye düşünerek cevap veriyorum.Tek fazlı motoru inverterle kumanda edemezsin motor yapısı buna izin vermez illede devri yükselticem diyosan kasnaklarla oynayarak devri yükseltebilirsin.Eğer motor üç fazlı ise uygun bir inverter yardımı ile motor devrini istediğin gibi ayarlayabilirsin.Senin yapmak istediğin sadece frekans değiştirici bir kartla bu işi yapamazsın nakii arkadaşın dediği gibi tork problemi yaşanır.

niye ki anlatırmısın acaba ?

merhaba arkadaşım söylediğinin yanlış olduğunu söylemek zorundayım, v/f kontrolu nominal devrin altındaki frekanslarda çalışma durumunda geçerlidir. yüksek devir sayısında yani yükesek frekansta çalışma için v/f kontrolu yaparsan sargıların yanar. Örneğin :
50 hz 220v luk 3 fazlı bi makinanın V/f=220/50=4,4 diyelim , yüksek frekansta çalışma için mesala 75 hz için söylediğine göre V=4,4*75= 330v yapar buda motorun yanması anlamına gelir. Zaten yüksek frekanslarda veya devirde çalışmada moment yani torkun düşer. saygılarımla
asenkron motorlar normal devrinin üzerinde çalışabilir fakat momenti sabit tutmak için v/f oranının sabit kalaması gerekir yani sadece frekans artırmak hızı artırır ama tork düşer bunun için V/f oranı sabit tutulur. yalnız anma gerilimi geçilmemelidir çekilen akım artacağından sargılar zarar görür.

forumda V/f oranı ile ilgili açıklama var...

ayrıca burayı da incele: https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/5219-asenkron-motorlar.html

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri