ac dc seri paralel

cankoc9

Üye
tam dalga doğrultucu yaptım bugün (breadboardta) köprü diyotun + ve eksilerini yatay kısma verdim kapasitörü o hattın üzerine taktım,bu kapasitörü seri mi yoksa paralel mi bağlamış oldum?doğrultucularda kapasitörü seri yada paralel bağlamak fark edermi?

bu arada lm317t kullandım regülasyon amaçlı.

5252tamdalga-dogrultucu.jpg

Şekildeki gibi köprü diyodun yatay çıkışına elektrolitik kond.'ü bağladıysanız, paralel olarak bağlanmıştır ve doğrusu da budur, filtreleme için seri olarak da bağlanmaz zaten, çıkışa hep paralel bağlanır.Voltajın boşta (Pik voltajla) 1.414 kat artıp yükselmemesi için paralelde bir de örneğin 1.6 k değerinde bir direnci yine bağlayabilirsiniz,çıkıştaki voltaj stabilitesi için.

lm317T ayarlı voltaj çıkışı (0-39 volt dc gibi) için hazır entegredir ve çıkıştaki voltajı potansiyometreyle ayarlanabilen popüler bir regüle entegresidir. Girişinin 35 volta kadar olmasını istiyorsanız en az 35 volt dc.ye kadar doğrultulmuş ve filtre edilmiş dc.yi girmeniz gerekli. Kolay gelsin.

böyle seri oluyor ama breadboardun içindeki hatların olması kafamı karıştırıyor gerçekten serimi paralelmi diye çünkü kapasitörede gider kendi içindeki hattanda gider akım diye düşünüyorum

seri kapasitör bağlarsak doğrultulan akımın voltajımı yükseliyor teknik olarak istenmeyen şekilde?

DSC_0052.jpg

Akımın bir kısmı kond. plakalarında tutulur,kond. tam şarj olana kadardır, ondan sonra paralelde bu voltajda küçük değişimler olsa da paralel kond. yüzünden (sığasının büyüklüğüyle orantılı) çok büyük değişimler de olmaz, bunu elektrolitik kond.ler bir ölçüde önler. Bu devreye seri giren bir sigorta köprü diyottan önce (ac hattında) belki yer almış olabilir ,ama elektrolitik kond.ler, lm317t'den önce paralel olarak ve bu köprüden hemen sonra yer almalıdır. Kolay gelsin.

böyle seri oluyor ama breadboardun içindeki hatların olması kafamı karıştırıyor gerçekten serimi paralelmi diye çünkü kapasitörede gider kendi içindeki hattanda gider akım diye düşünüyorum
seri kapasitör bağlarsak doğrultulan akımın voltajımı yükseliyor teknik olarak istenmeyen şekilde?
Seri ve paralel tanımlarına tekrar bakmanda fada var kafan karışmış belli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri