ABB Drive hk.

Merhabalar ,

ABB Drive ile ilgili sorunlarınızda elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

İyi Günler .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim çalıştığım iş yerinde yer gök ABB sürücüler ile dolu....

Abb sürücüler hakkınca epeyce ağırlıklı bir çalışma yapmış olmama rağmen eksik kaldığım yerlerde elbette var...

En çok kullandığım uygulama Abb makroları içinde alternate makro olarak adlandırılan makro tipidir.

Lakin diyelim ki ben 9902 yi 3 yaparak Alternate makro seçeneğini aktif ettim ama kullandığım motoru otomatik olarak tanıtmak istiyorum.

Lokal kontrolde bunu nasıl yapabilirim ?

Rem kontrolde bunu nasıl yapabilirim ?

Bu konuyu detaylıca anlatabilir misiniz ?

Diğer ve en önemli sorum ise bir sürücüyü güvenli bir şekilde çalıştırabilmem için en azından hangi konfigürasyonları ele almalıyım ?

örneğin 9902 = 3 yaparak alternate makro seçeneğini aktif ettim ardından en azından hangi numaralı değişkenlerin içeriğini doldurmam lazım ?

Benim çalıştığım iş yerinde yer gök ABB sürücüler ile dolu....

Abb sürücüler hakkınca epeyce ağırlıklı bir çalışma yapmış olmama rağmen eksik kaldığım yerlerde elbette var...

En çok kullandığım uygulama Abb makroları içinde alternate makro olarak adlandırılan makro tipidir.

Lakin diyelim ki ben 9902 yi 3 yaparak Alternate makro seçeneğini aktif ettim ama kullandığım motoru otomatik olarak tanıtmak istiyorum.

Lokal kontrolde bunu nasıl yapabilirim ?

Rem kontrolde bunu nasıl yapabilirim ?

Bu konuyu detaylıca anlatabilir misiniz ?

Diğer ve en önemli sorum ise bir sürücüyü güvenli bir şekilde çalıştırabilmem için en azından hangi konfigürasyonları ele almalıyım ?

örneğin 9902 = 3 yaparak alternate makro seçeneğini aktif ettim ardından en azından hangi numaralı değişkenlerin içeriğini doldurmam lazım ?
Merhaba ,

Öncelikle ABB AC Sürücülerde otomatik motor tanıtma olmadığını belirtmek isterim.

Herhangi motoru devreye alırken,

99.05.....99.09 parametreleri motor etiket plakasına uygun olarak birebir girilir.

Eğer motor mili boşta değil ise 99.10=0 (Yerinde duran)

Eğer motor mili boş ise 99.10=1 olarak ( motor döndürerek)

ayarlanır ve motor girilen değerlere göre (99.05,...99.09 ) motora akım basarak 45-60 sn. arasında tanımlama yapar.

bu ilk devreye alma işleminde bir kere lokal kontrol modunda yapılması yeterlidir.

Diğer sorunuza gelecek olursak;

Sürücüyü güvenli olarak çalıştırmak için en önemli parametre limitler parametresidir.

20.03=Maximum akım = idealde motor üzerinde yazan nom. akım değeri girilmesidir. Ancak bazı uygulamalarda belirli aralıklarda motor nominalin üzerinde akım çekebilir. ABB sürücülerde Her 10 dakika'da 1 dakika nominal motor yükünün %50 daha fazla yüklenmesine izin verebilir. Örn, 2,4 amper bir sürücü motorun 10 dakikada 1 dakika 3,6 amper yük çekmesine izin verebilir. dolayısıyla böyle bir uygulama var ise 2003 parametresine 3,6 amper girilmesinde sakınca yokur.

Diğer limitler = max frekans ,max speed ise motor üzerinde yazılanın birebir girilmesi gerekir.

bu hususlara dikkat edildiği taktirde sürücü sorunsuz olarak çalıştırılabilir.

İlgi ve Alakanız için çok teşekkür ederim On numara beş yıldız bir cevap vermişsiniz...

Elimde Abb Acs 355 modli bir fazlı sürücü var Bu sürücüye Akıllı ekranı taktığım zaman çalışma esnasında ekranda 3 tane değer görüyorum Akın Frekans ve Devir yönü...

Şimdi ben akıllı ekranı söküp normal Alfa nümerik ekranı taktığım zaman Ekranda sadece Frekans görünsün istiyorum yani motorun çalıştığı frekans.

Bunun için bir çok değişiklik yaptım ama bir türlü Alfa nümerik ekranda motorun çalıştığı frekansı göremedim. Değişiklikleri hep Alfa nümerik ekran üzerinden yaptım Akıllı ekran ile değil diğeri ile yapmak istiyorum ;)

Frekansı gösteriyor lakin pot en hızdı durumda ayarlı iken ( 50 hz ) sürücü ekranında 15 hz görüyorum

Acaba benim sürücü mü problemli yoksa parametrelerinde bir eksik mi yapıyorum ?

Uğraştığım parametre gurubu ise 34 panel ayarları gurubu. Örneğin 3401 parametresinde 0-101-162 arası değerler çıkıyor bu değerler ne işe yarıyor ?

3405 parametresini 3 yapıyorum hertz olarak ayarlıyorum Yine çıkmıyor...

Bana 3401 ile 3420 arasındaki parametreleri açıklama şansınız olur mu ?

Şimdi diyeceksiniz ki katalogda açıklamış Evet açıklamış ama ben hiç bir şey anlamadım...

J2Wbzj.jpg

Bu katalog yapısına göre ne demek istiyor acaba
01 ÇALIŞMA VERİLERİ grubundaki parametre dizini. Örneğin, 102 = 0102
HIZ. Değeri 0 olarak ayarlanırsa sinyal seçilmez.
3401 SİNYAL 1 PAR, 3408 SİNYAL 2 PAR ve 3415 SİNYAL 3 PAR parametre
değerleri 0 olarak ayarlanmışsa, n.A. görüntülenir.

Her şey on numara lakin katalog yapısı gerçekten hiç açık ve net değil bir yardımcı olabilirseniz tekrardan çok memnun olurum...

İlgi ve Alakanız için çok teşekkür ederim On numara beş yıldız bir cevap vermişsiniz...

Elimde Abb Acs 355 modli bir fazlı sürücü var Bu sürücüye Akıllı ekranı taktığım zaman çalışma esnasında ekranda 3 tane değer görüyorum Akın Frekans ve Devir yönü...

Şimdi ben akıllı ekranı söküp normal Alfa nümerik ekranı taktığım zaman Ekranda sadece Frekans görünsün istiyorum yani motorun çalıştığı frekans.

Bunun için bir çok değişiklik yaptım ama bir türlü Alfa nümerik ekranda motorun çalıştığı frekansı göremedim. Değişiklikleri hep Alfa nümerik ekran üzerinden yaptım Akıllı ekran ile değil diğeri ile yapmak istiyorum ;)

Frekansı gösteriyor lakin pot en hızdı durumda ayarlı iken ( 50 hz ) sürücü ekranında 15 hz görüyorum

Acaba benim sürücü mü problemli yoksa parametrelerinde bir eksik mi yapıyorum ?

Uğraştığım parametre gurubu ise 34 panel ayarları gurubu. Örneğin 3401 parametresinde 0-101-162 arası değerler çıkıyor bu değerler ne işe yarıyor ?

3405 parametresini 3 yapıyorum hertz olarak ayarlıyorum Yine çıkmıyor...

Bana 3401 ile 3420 arasındaki parametreleri açıklama şansınız olur mu ?

Şimdi diyeceksiniz ki katalogda açıklamış Evet açıklamış ama ben hiç bir şey anlamadım...

J2Wbzj.jpg

Bu katalog yapısına göre ne demek istiyor acaba
01 ÇALIŞMA VERİLERİ grubundaki parametre dizini. Örneğin, 102 = 0102
HIZ. Değeri 0 olarak ayarlanırsa sinyal seçilmez.
3401 SİNYAL 1 PAR, 3408 SİNYAL 2 PAR ve 3415 SİNYAL 3 PAR parametre
değerleri 0 olarak ayarlanmışsa, n.A. görüntülenir.

Her şey on numara lakin katalog yapısı gerçekten hiç açık ve net değil bir yardımcı olabilirseniz tekrardan çok memnun olurum...
Merhaba ,

Yardımcı olmaya çalışayım,

ABB sürücülerde basic ve asistan panel olmak üzere iki tip panel vardır,

Basic= tek satırlı panel
Asistan=3 satırlı panel

Sorunuzda tek satırlı panelde tek sinyali sürücü çıkış frekansı yapmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla,

Bunun için;

3401 parametresini 3 değilde 103 yapmanız yeterli olur =). burdaki 101-163 değerleri 01. grupta bulunan actual (anlık) değerlerdir. Mesela 0103 parametresi okunan ve sürücü çıkış frekansını tanımladığı için bu değeri panelde görmek için 103 seçtik. başka bir değer görmek istiyorsak onu da yazabiliriz.

3401-3420 parametrelerinde ise,

yukarıda bahsettiğim Asistan panellerde 3 satır olduğu için aynı anda 3 adet sinyal görebiliyoruz.bu parametrelerdede bu sinyallerin seçimi ve min. Max. değerlerinin ayarlanmasını (skala) yapıyoruz.çok olmasına bakmayın hepsi aynı şey ama farklı farklı sinyaller için.

Örneğin,

3401=103 seçelim,
3404= fabrikasyon (9) olarak yani (direkt ) olarak gelir.
eğer siz çıkış sinyalinizi olduğu gibi görmek isterseniz .ayarlar bu şekilde kullanabilirsiniz.
Fakat atıyorum sürücü 50 hz. de çalışsın ama ben panelimde bunu 100 hz. olarak göreyim diyorsanız.

3404= (4) yani ( +0 ) olarak değiştirip
3406=(min. değer )=0
3407=(max. değer.)=100 yapmanız gerekmektedir. Yani bu karmaşık olay bunu anlatmaktadır.

umarım yardımcı olmuşuımdur=)

merhaba acs310 frekans invertörü devreye almak için gerekli parametreler nelerdir yardım cı olurmusunuz _

1-0-2 pako ile kontrol edeceğim
DI 1 de pakoya bakıyor. pakonun 2 konumunda yanı auto start AI 1 den 0-10 v ile sürmek istiyorum
manuel e aldıgımda ise DI 3 e maximum 50 hz çalışmasını istiyorum.

oncelıkle yaptıgım ayarları söyleyeyim bir eksik varsa düzeltin lütfen

9901 : 1 ( standart abb makro )
1401 : 3 ( röle çıkışından arıza almak istiyorum )
9905 - 06 - 07 -08 -09 motor etiket degerlerini giriyorum

ama pakoyu manuel e aldıgımda ınv çalışmıyor başka ne gibi ayar yapmam gerekiyor

şimdiden teşekkürler

Çok Bir bilgim yok ama benzer bir uygulama yapmıştım o yüzden yardımcı olmaya çalışayım...

Öncelikle 9901 : 1 Abb standart makrosu değildir 9901 dil seçeneği makrosudur 13 de TR dil dosyasıdır.

ABB standart makrosu ile çalışmak için 9902 üzerinden çalışmak gerekir 9902 yi 1 yaparsanız ABB standart makrosu etkinleşmiş olur.

Bunun üzerine Sabit hızlar konusu ile ilgilenmeniz gerekir.Sabit hız ayarında max frekansı ve sabit hızda çalışması için gerekli girişi seçmeniz vs gerekmektedir.

http://kt.com.tr/Bilgi bank data/ACS310_acs310_kullanım kılavuzu_TR.pdf

Anladığım kadarı ile Bu acs310 Acs355 ile parametre olarak birbirinin benzeri bişiye benziyor...

Aynı değildir çünkü 310 da pfc makro denen bir makro var 355 de yok.

Elimde ACS355 e ait bir kitapçık var ve oradan size bildiğim kadar yazmaya çalışayım.

12 Gurubu parametreler sabit hızlar ile ilgili parametrelerdir. Buna göre kitapçıkta yazdığı kadarıyla

1201 : Sabit hız seçimi : Sabit hızları aktifleştirir yada aktivasyon sinyalini seçer.
1201=0 Seçilmedi Kullanımda olan sabit hız yok.

1201 = 1 : 1202 sabit hız 1 parametresi ile tanımlanan hız DI1 dijital girişi üzerinden etkinleştirilir. 1=aktif 0=aktif değil.
Şeklinde bir çok seçeneğe sahiptir.

Burada sizin yapmanız gereken şey ise DI1 girişini ellememek yani DI1 e sinyal geldiğinde AI1 üzerinden normal 0-10 V ile hız kontrolünü pot ile yapacak şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Ve diğeri ise Sabit hız 1 parametresinin kaynağı olarak 1201 parametresinin içeriğini 3 yapmanızdır.

Bunu yaptıktan sonra sabit hız frekansını ayarlamanız gerekecektir bunu da 1202 Sabit hız 1 sürücü çıkış frekansını ayarlayarak yapabilirsiniz.Bu frekans fabrikasyon olarak 5 Hz olarak ayarlandığını gördüm kitapçıkta Siz bu değeri 50 Hz ye ayarlarsanız sorunsuz çalışacağını düşünmekteyim.

Burada kestiremediğim şey DI3 ü sabit hıza atadığınız zaman 1201 in içeriği 3 olduğunnda yani DI3 girişi ile sabit hız aktif edildiği zaman DI1 girişi normal pot ile hız kontrol modunda çalışır mı çalışmaz mı ?

Bu durumu deneyin eğer çalışmaz ise komple olarak parametrelerden bakar daha farklı fonksiyonlar çıkartmaya çalışırız.Ama büyük ihtimalle çalışması gerekir.

Son olarak Ben 9904 parametresinin içeriğini Her zaman 3 olarak ayarlıyordum ve sorunsuz çalıştırıyordum.

Merhabalar abb marka 15 kw sürücümün tristörleri arızalı ve girişindeki 3 adet nh sigortasıda atık. Bunun arıza sebebi ne olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri