Aşırı Kapasitif Sorunu

marmariss

Üye
selamlar
sitenize yeni üye oldum ve çok yararlı bir site emek haracayanların ellerine sağlık
benim sorunum biraz acayip bir konu. işletmemizin hattı sayaçtan sonra ikiye ayrılıyor ve her yöne doğru 4 km sonra iki tane trafom var. trafolarıma kadar olan 8 km lik mesafe bana kapasitif ceza getiriyor. sistemimin çektiği yük endiktüf ve kompanzasyon panol entes rg-12/c modeli sistemimi çok güzel kompanze ediyor indiktif sayacım hiç ilerlemiyor ama hattımın çektiği kapasitif yükü engelemek için kompanzasyondan önce bağlı olan manuel kademeli reaktörlerim var. en son yaptığım ölçümde sistem normal çalışıyor ve kompanzasyon panom açıkken %0 indiktüf %46 kapasitif yük çekiyor.
aynı gün kompanzasyon panom açık ve 10 kva lık reaktör devreye verdiğimde %12 indüktif ve % 33 kapasitif yük çekiyor. bir 20 kva daha reaktif yük verdiğimde kapasitifim belki normal değerlere gelecek ama bu sefer indüktiften cezaya gireceğim.bu sistemi çözmemde yardımcı olursanız sevinirim. acaba diyorum röledeki indüktüf cosfi yi 1 değilde 0,95 yapsam işletmenin kullandığı endüktif yük kapasitifi biraz bastırırmı. eğer bunu yaparsam kapasitif cosfi ayarını kaç yapmam lazım yada ne yapabilirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anladığım kadarıyla ölçüm OG'den ve hatbaşından.
Trafolarında sabit kondansatör var mı? Varsa bunları iptal et ilk olarak bir.
İkincisi hatlarında XLPE kablo var mı? Varsa kesiti ve boyu ne kadar? Bu kablo de kapasitif yazdırır.
Trafoların tam yüke yakın çalışıyor mu? Kaç KVA'lık trafolardan ne kadar yük çekiliyor ve yük gece-gündüz değişken mi?

Şunlardan da emin olmalıyız ki hata yapmayalım:
1.)Kompanzasyon panosunda veya herhengibir herde yapışık kondansatör yok.
2.)Röle kademe bırakma süresi de bir saniyede.

marmariss ' Alıntı:
...en son yaptığım ölçümde sistem normal çalışıyor ve kompanzasyon panom açıkken %0 indiktüf %46 kapasitif yük çekiyor.
Kompanzasyondaki kondansatörlerin düzenleme istiyor olabilir. Kademe dizilimi nasıl?

marmariss ' Alıntı:
aynı gün kompanzasyon panom açık ve 10 kva lık reaktör devreye verdiğimde %12 indüktif ve % 33 kapasitif yük çekiyor.
Anlamakta zorlandığım nokta, reaktörün gücü eksik geldiyse %12 nasıl çıktı?
Burada şu olabilir: Reaktör büyük gelir ve kompanzasyon ayarsızsa (kademe+röle), reaktör endüktif, kompanzasyon da kapasitif yazdırır.

marmariss ' Alıntı:
...acaba diyorum röledeki indüktüf cosfi yi 1 değilde 0,95 yapsam işletmenin kullandığı endüktif yük kapasitifi biraz bastırırmı...
Aşamalı olarak 0,99 0,98 0,97 olarak azalt ve değelerdeki değişimleri incele. Biraz faydasının olması gerekli. Bir de röleden kademe alma süresini azar azar artırarak kademeyi geç almasını sağla ve incele kapasitifte azalma olacak mı.

Bunları yaparken sayacın 4km uzakta olması kötü anlık gözlem yapmak zorlaşacak.
Şimdiden kolay gelsin...

evet sayacım hat başında
trafolarda sabit kondansatör yok
hattımda 400 mt XLPE 90'lık kablo var
yük gece ve gündüz farkediyor. gündüz yük 60 ile 110 kw arasında gece ise 20 ile 60 kw arasında değişiyor.
kmpanzasyonda yapışik kondansatör yok
kondansatör dizlimim trifaze kondansatörler sırası ile 5-10-10-15-30-30- monofaze kondansatör tam aklımda değil ama her faza 0,83 ile 1,38 kvar olması lazım yarın onları tam olarak bakarım.
indüktifin %12 çıkması reaktörün büyük gelmesi gerçekten çok anlaşılmaz kademeler yazdığım gibi gündüz saatlik yük çekimim yaklaşık 70 kw kondansatör bırakma süresi bir saniye rölede çok güzel çalışıyor ve devamlı normal ışığı yanıyor kondansatör devreye girip çıkıyor herşey normal gibi yarın pazartesi cos fi kademeli değiştireceğim gelişmelerden haberdar ederim

trafolarımın güvü 400kva ile 250 kva 250 kva genelde boşta çalışıyor 400kva ise 20kw ile 110 kw arasında değişiyor

reaktörlerin kompanzasyondan önce bağlanmış olması kompanze edilememesine nedendir.kablo metrajı ile alakalı kapasitif olduğuna göre sizin, besleme kablosunun sıfır noktasına reaktörleri röle marifetiyle entegre etmeniz gerekecek. yükünüz sabit değil dolayısıyla sabit değerde reaktörü devreye alamayacaksınız. hatırladığım kadarıyla(TENSE röle kullanmadım ama arkadaşlardan edindiğim bilgi) TENSE RGKR nin indüktif değer devreye alma özelliği varmış. kolaylıklar diliyorum

Sondan başlayayım:
kompanze; TENSE rölenin, indüktif değer devreye alması için hattın kapasitifini görmesi gerekli ve bunu ancak hat başından görebilir:

marmariss;
Yukarıdaki şekil hatalı ise doğrununu bilelim daha iyi olur. Hat 4'er km'lik iki hattan mı oluşuyor, yoksa 8km sonunda iki trafodan mı?
Her trafo için birer adet kompanzasyon panosu mu var?

Bir de bu trafolar sürekli yarım yükte veya boşta çalışacak mı? Şunun için sordum: Trafo yüke bindikçe trafonun artan reaktifini hattın kapasitifi kompanze eder. Bu da bizim avantajımıza olur bir. İkincisi de ceza oranını hesaplarken aktif sarfiyat artacağı için oran düşük çıkar (hatttın kapasitifi sabit kalıp, aktif artacağı için.)

Yalnız başına 20kVA'lık reaktör devreye girince oranlardaki değişim ne oluyor denediniz mi?

XLPE kablonun kapasitif etkisini bazı kablolarda şu şekilde (forumdan alıntı Uzman_a teşekkürler ) :
XLPE 36 kV 33 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x(1x50mm2) 57,4 47,3
3x(1x70mm2) 64,7 52,7
3x(1x95mm2) 70,0 57,8
3x(1x120mm2) 74,9 62,6
3x(1x150mm2) 79,8 66,3
3x(1x185mm2) 84,7 71,9
3x(1x240mm2) 94,9 78,1

XLPE 12 kV 11 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x(1x50mm2) 11,6 9,6
3x(1x70mm2) 13,3 11,0
3x(1x95mm2) 15,0 12,3
3x(1x120mm2) 15,8 13,4
3x(1x150mm2) 17,5 14,4
3x(1x185mm2) 19,1 15,8
3x(1x240mm2) 20,8 17,5

XLPE 12 kV 11 kV
KABLO kVAR/km kVAR/km

3x50mm2 12,5 9,9
3x70mm2 14,1 11,3
3x95mm2 15,8 12,7
3x120mm2 16,6 13,9
3x150mm2 18,3 14,9
3x185mm2 20,0 16,3
3x240mm2 22,4 18,1

Son düzenleme:
kompanze ,arkadaşın görüşüne katılmakla bilikte,ben kompanzasyonu tamamen hat başına almanızı öneriyorum.Tense röle kullanın kondansatör gerekiyorsa kondansatör,reaktör gerekiyorsa reaktör devreye alacak.Üstelik hattın kapasitansı belli bir yere kadar reaktif yükünüzü otomatikman kompanze edecek.Bunun dışında yapacağınız işlemler yük miktarına ve karakteristiğine göre değişken olduğundan çok istikrarlı bir sonuç alamazsınız.
Kesin çözüm elektrik sayaçları ile aynı noktadan kompanzasyon.

Enerji Nakil hattı ve kablolardaki kapasite değerleri,yükle fazla değişen parametreler değildir.O itibarla,
sizin kablo ( 95 mm2 ,400 m için 18,8 kvar ) ve ENH için de ( kesit ve gerilime göre çıkan ) şönt reaktör
bağlamanız zorunlu.Bunun en kolay hesabı,hat sonundaki tüm alıcıları devre dışı yaptıktan sonra hatta,
1 saatlik sürede ( zaman müsait deilse 15 dk vs. ) sayacın yazmış olduğu ( 8,8,0 ) endeksi kadar şönt reaktörün ,trafoların AG tarafından bağlanması ile sorunun çözülmesi gerekir.Bu sorun çözülmediği sü,
rece,cezaya girmek kaçınılmazdır.

Ya ben konpanzasyon yapacagim elİmde 2 adet 30 kw 4 adet 7.5 kw 4 adet 1.5 kw ne kadar kondasatÖr koyacagim siralamasi nasil olacak bİlen varsa yazarsa sevİnİrİm

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri