Ağ ile PIC ler arası iletişim

Esp8266 şiddetle tavsiye ederim. Esp8266 Arduino IDE ile programlanabiliyor hatta Lua dili ilede programlanabiliyor ayrıcıa bir PIC veya Arduino'ya ihtiyaç duymuyor.

Bir başka çözüm ise hazır modulleri kullanmak.İncemelerime göre en kaliteli ve randımanlı calısanlar hlk-rm04 ve usr marka olanlar.Bu modullerde wan,lan, wifi,rs232,usb baglantı metodlarını rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.Kendi yaptıgım ev otomasyon cihazında hlk-rm04 ü kullanmayı tercih ettim.bir seneyi aşkın süredir test ediyorum ve herhangibir sorunu yok.Herhangi bir microişlemciyle istediginiz kadar veriyi alıp verebilirsiniz.Yanlız unutmamanız gereken baglantı kuracagınız tüm cihazların ip adreslerinin statik ip olması gerekir.Gerçi ben bu problemide dynamic dns nin yaptıgı işlemi yapan bir yazılımla hallettim ve cihaz elektrigin her gidiş gelisinde kendi ip nosunu servere bildiriyor ve baglantı ip yonlendirme sayesinde gercek cihazla kurulabiliniyor.İşin dogrusu biraz alengirli işler ama ugrasıpta yapılmayacak şeyler degil.Eger projeniz cok uzak mesafelerde degilse,50metre gibi mesafeler için çok daha basit rf alıcı vericiler kullanabilirsiniz,yine aynı şekilde 3-5 km gibi mesafelerde ise long range(LORA) alıcı verici rf moduller üretildi.Yok cok uzun mesafeler ise dediiginiz gibi internet tabanlı iletişimi kullanmanız gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri