90 A sulu aküyü nasıl şarj ederim ?

leke_leke

Üye
arkadaşlar 90 a iki adet sulu aküyü paralel bağlayıp şarj etmek istiyorum nasıl yapabilirim.birde küçük ebatlarda birşey arıyorum açıkcası . bir sorum daha var oda şu bana bir arkadaşım led trafolarını çalıştıran led trafosu ile şarj edebilirsin dedi hemde şarj ettikten sonra kendisi otomatik olarak kesip enerji yollamaz dedi ne kadar doğru .şimdiden herkeze teşekkür ederim saygılar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
küçük ebatlarda satılan tampon redresörler var ama aküler boşaltıkça şarz problemi yaşarsın tampon redresörlerin şarj akımı az olduğu için 90 a aküyü şarz edemez ismi üstünde tampon redresör

anladım peki ne kullanabilirim.siz ne önerirsiniz.dupisk?

Sayın Leke..leke
Bahsettiğiniz özel akü müdür, izleyenler rahatlıkla anlıyor mudur bilmiyorum. Ancak akü gerilimini(volt), kaç ampersaat (ah, amperehour) olduğunu üzerinde yazıyorsa kaç amperde şarz edilmesinin uygun olduğunu, bu bilgiler sağlanamıyorsa akü ölçülerini girmenizde fayda olur.
Başarılar dileriz.

akünün bir tanesine mesela voltat saten 12 volt luk bir üküde şarj voltaşı 14.4 volt olması lazımdır ameper ise akü kaç amperse o amperin 10/1 ile şarj edelir mesela ( 12 volt 90 amperlik bir ükü 14.4 volt 9 amper ile şajr edilmesi gerekir ideal bu şekilde en uzunn süreli kullanırsın akülerini bozulmadan iki aküyü parelel bağlarsan paralelde yine şarj 14.4 volt ançak 18 amper ile şajr olması lazımdır derim. bir akünün şarj voltaşının bulmanın yolu)
(12+12*0,20=4,8 4,8/2= 2,4 12+2,4=14,4 volt amper 10/ 1
bu şekil iyi bir akü şarj aleti bulalısın voltaşları saten aşagı yukları 14,4 yakındır amper ayarları üzerinde bulunur tabiki şarj devresini kendinde yapabilirsin bu işerden anlıyorsan eğer o yüzeden akü şarj aleti al dedim aküler doldukça uygulanan aper akım düşer 0 (sıfır) ara yakın ancak sıfır olmaz bu aldığın akümn şarj çihazlarında aküler dolduğunda enerjiyi kesmiyebilir bu yüzden doldugunda kesici devresi yapmalısınız veya almalısınız derim ançak şarj çihazının kendisinde varsa gerek yok sulu tip akülerde gözlerden çıkan hidrojen gazına dikkat edin derim kapalı ortamda insana zehirlenme ve ufak kıvılçımlarda patla riski

akünde çekılen yuk yoksa yukarda arkadaşında dedığı gıbı 14.4 volt amper önemlı değıl şarj suresını uzatır veya kısaltır amper bir amperlede şarj edersın 90 gunde şarj olur ama:) enıyı şarj da duşuk akimla yapılan şarjdır akülerı hizlı yuksek akimla şarj akülerın ömrunu kısaltır

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri