7805 elemanı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zanax

Üye
s.a arkadaşlar elimde bir pıc12f675 ile yapılmış termometre devresi var ama devreyi bir türlü çalıştıramadım 7805 e 5 volt gelmiyor acaba neden olabilir elemanları değişltridim olmadı acaba başka nedne olabilir ????

7805'in 1 nolu ayağında 5V'tan yüksek, 3 nolu ayağında ise 5V okumalısın. Eğer 1 nolu ayakta voltaj yoksa sebeplerini araştır. Eğer 3 nolu ayakta 5V yoksa 7805 arızalı olailir yada çıkış kısmında bir kısa devre araştır.

hocam bütün bacaklara baktım ama hiçbirinde voltaj göremedim ?

1. bacağın yolundaki en yakın direnç veya her ne varsa onu kontrol ett ?

Diyottan önce voltaj var ise diyotun yönünü değiştirin.

yönü değiştirdiginizdede olmuyosa diyodu değiştirin .)

Diyottan önce trafo olmalı. Oradan başla AC 6V yada 7.5V gibi bir voltaj okumalısın. Okuyamıyorsan trafonun primerinde 220V var mı? Varsa ohm kademesinde trafonun primerini ölç. Açık devre olma ihtimali yüksek. Trafoyu değiştir.

devrdeki diyotu komple söktüm yerien atlama köprü yaptım ama meret yi,ne olmadı .. :(
güç kaynağım sağlam ondan yana sıkın tı yok ama bu şerefsiz dvered ebişey var çözemedim .. :( :(

arızayı ararken kademe kademe gidin önceklikle köprüyü kaldırın ve köprüye kadar olan kısımda gerilim varmı kontrol edin ve uyguladığınız gerilimin polaritesinin doğruluğundan emin olun daha sonra köprüyü takın ve 7805 çıkış ucunu sistemden ayırın eğer gerilimi buraya kadar normal olarak görebiliyorsanız sistemin çalışması için besleme probleminiz yoktur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri