7805 ısınma sorunu

_MeRKeZ_

Üye
Merhaba arkadaşlar,

xVBjpv.jpg

7805 entegresiyle 12V'u 5V'a çekiyorum. Kullandığım devre şeması ise yukarıdaki gibi. Yalnız bu işlemi yaparken 7805 çok ısınıyor. Buna sebep olarak giriş geriliminin yüksek olmasını düşündüm. Aynı devreyi aynı gerilimle yüksüz kurdum herhangi bir şekilde ısınma olmadı. Çektiği akımı ölçmeye karar verdim. 7805'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım. Sanırım sorunun sebebi bu. Kullandığım devrede 7805 bir adet mikrodenetleyici, bir adet LM1117 ve direnç gibi elemanları besliyor aşırı akım çekecek bir durum söz konusu değil. Sorunun sebebi sizce ne olabilir?

Merhaba arkadaşlar,

7805'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım.

Dostum mesajından bu kısmı kestim siz eğer ölçü aletini akım ölçme konumuna alıp probun birini 3. bacağa diğerini şaseye dokundurup ölçmeye kalkarsan büyük ihtimal regile entegreni ya bozmuşsundur yada yakmışsındır. Ölçü aleti ile akım o şekilde ölçülmez kurduğun devreye seri bağlayarak ölçersin bu şekilde ısınması gayet normal hatta yanmaması anormal.

devreni kur ölçü aletinin + ucunu 3. nolu bacağa ölçü aletinin - ucunuda devrene vererek geçen akımı ölç. 1 ampere yakında sorunun 12 voltu 5 volta düşürme esnasında oluşan ısıdır. Regüle entegreni küçük bir soğutucuya bağla sorun kalmaz.

kolay gelsin

Merhaba arkadaşlar,

xVBjpv.jpg

7805 entegresiyle 12V'u 5V'a çekiyorum. Kullandığım devre şeması ise yukarıdaki gibi. Yalnız bu işlemi yaparken 7805 çok ısınıyor. Buna sebep olarak giriş geriliminin yüksek olmasını düşündüm. Aynı devreyi aynı gerilimle yüksüz kurdum herhangi bir şekilde ısınma olmadı. Çektiği akımı ölçmeye karar verdim. 7805'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım. Sanırım sorunun sebebi bu. Kullandığım devrede 7805 bir adet mikrodenetleyici, bir adet LM1117 ve direnç gibi elemanları besliyor aşırı akım çekecek bir durum söz konusu değil. Sorunun sebebi sizce ne olabilir?

Merhaba,lm 7805'in 2-3 nolu bacaklarından en fazla soğutma ile bile 1 amperi alırsınız.Bu nedenle 7805'i bozmuş bulunabilirsiniz.12 volttan 5 volta kadar inerken,arada 7 voltluk bir fark vardır.Bu fark güç şeklinde,bu entegreden fazla ısı olarak da çıkacaktır,çünkü bu normaldir.Uygun büyüklükte bir soğutucu ile bunu alıp havaya vererek entegreyi soğutmanız mümkün olur,ama normalde en fazla 9 volt dc. ile beslenmesine göre yine de fazla olarak ısınacaktır bunu kabul etmeniz lazım.Yani bu aşırı ısınma sorununun asıl sebebi entegrenin bu regülasyonu 5 voltta sabit tutmak için kendi içindeki devre yapısında,bu 7 voltluk fazla olan voltaj farkından doğan akımı (Gücü) kıyıp,kendi içinde ısı şeklinde,çıkışı boşta iken bile hep yok etmeye çalışmasıdır,tek neden budur.Kolay gelsin.

girişe en fazla 8 volt ver.full kullan

5 voltta 1 amper çektiğinizi varsayıyorum. 12 volttan da 1 amper çekilir. 5 voltta 1 amper çekerken 5 vat güç harcarsınız ama 12 volttanda 1 amper geçerek 12 vat güç harcanır. Aradaki fark regülede düşen 7 volt ve içinden geçen 1 amper yani 7 vattır. bu 7 vat regüle de ısıya dönüşür soğutucu ile bunu dışarı almaz iseniz sonuç hasar olur. Şimdi 8 volta göre hesap yapalım siz yine 5 vat harcarken 8 voltta 8 vat harcanır. Bu sefer regülede 3 volt 1 amperden 3 vat ısıya dönüşür hem daha küçük soğutucu hemde daha az güç kaybı olur. Voltajı düşüremiyorsanız soğutucuyu büyütmeniz gerekiyor.

bu tip devre elemanları (Tristör,Triyak,Kuadrak ve Gerilim regülatörü v.b[FONT=arial, sans-serif] [/FONT]) ısınması gayet normaldir.Bunun için soğutucular kullanılır.En iyisi gerilim regülatörünü bir soğutucuya bağla öyle bir dene :eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri