72 ah aküyü çeviriciyle kaç saat kullanabilirim

Osman Biga

Üye
Arkadaşlar bizim köydeki eve tapu sorunundan dolayı elektrik aboneliği vermiyorlar. ben 400watt lik bir invertöre 72 amper akü almayı düşünüyorum, fazla kullanacağım bir cihaz yok 2-3 tane tasarruf lambasıyla bir tane Led tv çalıştıracağım. bu şekil kullanırsam kaç saat dayanır akü? birde bunun hesabı nasıl yapılıyor banada öğretin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Eğer akü yeni ve 12 volt ise akünün toplam enerhisi 12x72=864 watt saat eder.
3 tane tasarruflu ampılu 30 watt ve tv yi 100 watt kabul derdek. toplam gücün 130 watt saat eder.
864/130=6,64 saat yapar.
5 yada 6 saat bu yükleri çalıştırabilirsiniz. 1 saatlik az düşünün , sebebi invertörün güç kabı.

Hesabınız yanlış . 72 Ah değeridir ( amper x saat ), A yani amper değeri değil . Ayrıca anlık olarak yüksek akımlar çekilebilen Starter Aküler, sürekli sabit bir akım çekmeye uygun değillerdir .
Ayrıca 130 W gücü inverterin 220 V tarafındadır ; sizin akü gücü hesabınız ise 12 V tarafındadır ; bunları birbiriyle kıyaslayamazsınız.
Küçük bir jenaratör almanız tavsiyemdir .

Son düzenleme:
Hesabınız yanlış . 72 Ah değeridir ( amper x saat ), A yani amper değeri değil . Ayrıca anlık olarak yüksek akımlar çekilebilen Starter Aküler, sürekli sabit bir akım çekmeye uygun değillerdir .
Ayrıca 130 W gücü inverterin 220 V tarafındadır ; sizin akü gücü hesabınız ise 12 V tarafındadır ; bunları birbiriyle kıyaslayamazsınız.
Küçük bir jenaratör almanız tavsiyemdir . .
jeneratörü bende inceledim ama çok benzin yakıyor saate 1 litre gibi çok masraflı olur. güneş paneli içinde uygun bir yer ama o kadar pahalı bir sistem kurmak istemiyorum. sadece akü ve şarj aleti alıp evde şarj edip köye götüreceğim dediğiniz gibi sabit akım verebilen bir akü modeli öneriniz varmı?

Son düzenleme:
jeneratörü bende inceledim ama çok benzin yakıyor saate 1 litre gibi çok masraflı olur. güneş paneli içinde uygun bir yer ama o kadar pahalı bir sistem kurmak istemiyorum. sadece akü ve şarj aleti alıp evde şarj edip köye götüreceğim dediğiniz gibi sabit akım verebilen bir akü modeli öneriniz varmı?
Siz elektrik kullanıp aynı zamanda aküyü şarj edeyim istiyorsunuz . Bu sonsuz bir döngü olacak ki bu elektriksel olarak mümkün değil . Bunu yaptığını iddia edenler varsa da balondur. Lineer olarak daha uzun süre düzenli akım veren akü türleri varsa da dediğim gibi böyle sonsuz bir çevrim mümkün değil.

madem akü aldınız evdeki alıcınızda dc (dogru akım)olursa daha uzun süre kullanablirsniz bildiğim kadarıyla tasarruf lambalarının dc ile çalışanı var diğer alıcılarınız için ne yapılabilir buz dolabı var ise ara ara çalıştırlablir tv yne akşamdan akşama daha küçük güçlü inverter alırsınız jel aküler var onlardan alıp 12v değilde 24v kullanın daha küçük akım daha küçük kesit letken kullanırsınız özetle akülü bi sistemde dc alıcı kullanırsanız daha uzun zaman elk kullanır ve ömrü uzun olur bence bunu araştırın veya youtubede jenratörü br fazlı motor veya akü ile döndürüp jeneratörden 220v gerilim aldıgınızda bir fazlı motoru jeneratörden besleyip jeneratörün milini döndürüp mile volan dişlisi gibi bi şey baglayıp jenratörden 220v gerilm alabilirsiniz videoları izleyin derim acizane saygılar.

Siz elektrik kullanıp aynı zamanda aküyü şarj edeyim istiyorsunuz . Bu sonsuz bir döngü olacak ki bu elektriksel olarak mümkün değil . Bunu yaptığını iddia edenler varsa da balondur. Lineer olarak daha uzun süre düzenli akım veren akü türleri varsa da dediğim gibi böyle sonsuz bir çevrim mümkün değil.
hayır aküyü aküyle şarj etmeyeceğim

Küçük bir jenaratör almanız tavsiyemdir .

hesapta yanlışlık yok..
72 değerinin amper saat olduğu zaten measajımdan anlaşılıyor. watt saat diye yazmışım . volt ile amper çarpılınca watt eder, yanındaki saat te 72 amper saatten geliyor.
72 amper demek o akü 1 saat boyunca ortalama 72 amper verir demektir. Daha fazla çekerseniz süre azalır daha az çekerseniz süre artar.
Benim hesabım akü tarafı için bilyorum fakat invertör kaybı içinde yaklaşık %20 pay bıraktım dikkat ettiyseniz.
Yine söylüyorum 5-6 saat çalıştırır. Bu hesap defalarca denenmiştir.

Merhaba, doğru sonuç için ,hesaplamalarda akünün cinsine göre verimi( genelde %85) invertöründe kalitesine göre (kaybın %2-5) arasında olduğunu da ihmal etmeyin.

Siz 72 amperi bir saat boyunca verebilecek bir starter akü markası biliyormusunuz , varsa lütfen link paylaşır mısınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri