7107 ile pot üzerine düşen gerilimi ölçme

Merhabalar. Geçen konuda sizlerin yardımıyla 7107 ile termometre yapmıştım. Yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
Şimdi de pot üzerine düşen gerilimi 7107 ekranında görmek istiyorum. Amacım 358 opampı ile alt üst derece belirleyip ısıtıcı açıp kapatmak. Bu arada hangi dereceyi ayarladığımı da ekrana yardırmak
358 ile olan bölümü hallettim. İstediğim değerleri potla ayarlayıp o derecede devreyi açıp kapatabiliyorum. Ama pottaki voltajı 7107 ye yazdıramıyorum. 5v besleme var. 7107'yi 2v dc ölçecek şekilde kurdum. pota düşen gerilimi de gerilim bölücü devre yardımıyla 1 volta düşürüyorum. Buradaki değeri 7107'de 31. pine bağlıyorum. Değer veriyor. Ama ben yükselttiğimde 7107 de değer düşüyor. Bu neden olabilir? Bayağı deneme yaptım ama olmadı.
Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar.

opamp inverter olarak kurmuş tasarlamış olabilir misin bunun üzerinde dur, bir de bu ent ile yapılmış voltmetre devrelerni incele.

Semanizi bizimle paylasirmisiniz bizlerde inceleyelim.

Ben deneme amaçlı şöyle birşey yaptım. 5 tane 1k direnci arka arkaya dizdim. Her noktada ölçüm yaptım. Sorun olmadı. Pottan kaynaklanan bir sorun olabilir.
Bu sefer de şöyle bir sorunla karşılaştım. Multimetre ile her noktayı ölçtüğümde 1v eksildiğini görüyorum. Bu noktalarla 7107 ile ölçüm yaptığımda 300-400 birim değer oynaması oluyor. Bunun için nasıl bir ayar yapmam gerekir?

Opamp karsilastirmali devrede ayar potunu diger uca yani tam bilgim yok ama invert etmeden mi oluyor oyle bir baglanti yaparsaniz ters calismamali diye dusunuyorum.

7107 devresinde full skala kalibrasyonu yapmak gerekebilir. Ne yapılacağını tam anlatamayabilirim ama olctugunuz degerin bir minimum ve maksimum degeri vardir 7107 ninde bu minimum ve maksimum degerleri var. Siz ayar yaptiginiz sicaklikla o an 7107 ye gonderdiginiz voltaj ayni degilse misal siz ayar voltajiniz 28 mv ise ekranda 45 goruyorsaniz kalibrasyon direncini degistirerek ikisini esitlemelisiniz.

Umarim anlatabilmisimdir. Biraz karisik bir islem.

Serkan_48 peki 7107 de alt üst değeri nasıl belirliyoruz? Ben sadece 35. ve 36. pinlere bağlı pottan kalibrasyon yapmaya çalışıyorum. Onda da sadece aldığım voltaj değerini ekrana yazdırmaya çalışıyorum. Birçok sitede voltmetre devrelerini araştırdım. Hiçbir yerde böyle bir şeyden bahsetmemişler.​

TEk pot hem alt hem üst değeri mi belirliyor?

Peki 36. Ve 35. Pinlere ayrı pot bağlasak ayar daha kolay olmaz mı?

olmaz. Çok turlu bir potansiyometre trimpot kullanmak hassas ayar yapmanızı sağlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri