7 Segment Displayde 10 karakter yazdırma

oskiyano

Üye
İyi günler, okulda verilen bir ödevim için çok uğraştım ama 7segment displayde göstermek için proteusta devreyi tasarlamaya kalktığımda oldukça karışıklıklar meydana geldi. 7 değişken olmasından ötürü flip flopların kabloları tamamen birbirine girmekte. İnternetten araştırdığımda sadece sayı yazdırmak için decoder olduğunu gördüm ama benim alttaki harfleri de yazdırmam gerekmekte. Bu konuda yardım edebilecek olursa çok minnettar olurum, şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Sırayla 10 veri yazan ve 7 parçalı gösterge ile gösteren devre (Yazılacak harfler: U, L, P, S, A, O, E, 5, 8, F), sayma periyodu 1 sn. flip flop kullanın.

4511, 7447 gibi "bcd 7 seg" ent leri ile bazı karakterleri çıkartırabilirsin, aşağıdaki tablodan faydalan;
DecBinHex.png

zaten sorunum o, sizin verdiğiniz tablodaki harf ve sayıları çıkarabilirim ama U L ve P harflerini nasıl çıkarabileceğimi bilmiyorum. yoksa tek tek flip floplardan kabloları çekmek zorunda mıyım?

Klavye yapmaya mı çalışıyorsun, 5-bit bcd diye ara buna göre de decod ent lazım.

Klavye yapmaya mı çalışıyorsun, 5-bit bcd diye ara buna göre de decod ent lazım.

ödevim şu:
Sırayla 10 veri yazan ve 7 parçalı gösterge ile gösteren devre (Yazılacak harfler: U, L, P, S, A, O, E, 5, 8, F), sayma periyodu 1 sn. flip flop kullanın.

bunu yapmaya çalışıyorum ama anlaşılan baya karışık olacak kablolar falan

Karışık kapsamlı evet ama hafıza işlemci olmayacak mı, bir de 7 segmentte 5 ve S karakterleri aynı ledlerle oluşturuluyor farkındasın değil mi? Bu arada ödev yapmıyorum yol gösteriyorum!

evet farkındayım 5 ve s'nin aynı olduğundan. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Flip-flop sadece clock sinyali için mi kullanılacak yoksa flip-floplarla devre tasarımı konusunu mu işliyorsunuz?

Flip-flop sadece clock sinyali için mi kullanılacak yoksa flip-floplarla devre tasarımı konusunu mu işliyorsunuz?

devre tamamen flip floplar ile yapılacak. ben jk flip flop ile yapmayı düşündüm, kısacası 7 tane flip flop kullandım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri