6V 55W ile 12V 55W Ampul

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Eklotje

Üye
6v 55w ampul ile 12v 55w ampul arasında aydınlatma gücü arasında bir fark var mıdır.

Sorma amacım kısaca söyle,
Kullanmakta olduğum akülü el feneri 12v 55w ampul kullanıyor ve 12v 7ah akü var üzerinde. Bu hali ile feneri kullanmaya başladığımda, istediğim kadar uzun dayanmıyor. Aküyü büyütmek istediğimde, sadece 12v 9ah akünün ölçüleri el fenerine uygun, fakat yine istediğim kadar uzun dayanmıyor. Bir üst amper akü, fenerin içine sığmıyor.

6v 12ah akü ölçüsü, fenerin içine koymak için uygun bir ölçü,

Bu nedenle akü ve ampulü değiştirsem 12v 55w ampul yerine 6v 55w ampul, 12v 7 ah akü yerine 6v 12ah akü kullansam.
Aynı aydınlatma gücünü yakalar mıyım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
birincisi 55 wat değişmiyorsa aküden yine 55 watt gider. hatta 6 volt kullanacaksanız 12 volt akü tek 6 voltluğu yakar. iki tane taksanız bu sefer 110 watt gidecek.
araya regülator koysanız 317 ve bd243 diyelim. bu sefer aradaki 6 voltluk enerji regülator ve transistör tarafından yenecek. 55 watt üstüne bir de 55 wattlık enerji oyara ghidecek.
yani ucuza kaçmanın derdi:)
12 volt daha düşük bir lamba kullanın.

Burada akülerden alabileceğiniz güç önemlidir.

12 volt 9 amperlik sığıyor demiştiniz. aşağıda 12 volt ve 6 volt aküleri karşılaştıralım.

12 volt x 9 amper = 108 watt güç çekebilirsiniz.
6 volt x 12 amper = 72 watt maksimum güç çekebilirsiniz.

Bu hesaplamada açıkça görülüyorki 12 volt 9 amper akü ile daha uzun sure aydınlatma alabilirsiniz. Ben olsam 12 volt akü üzerinde yoğunlaşırım.

Fenerinizi ve sizin ihtiyaçlarınızı bilmiyorum ama eğer düşünürseniz fenerinizde halojen ampüllü lamba kullanmak yerine power ledlerle modifiye edip led kullanırsanız enerjiden tasarruf edip fenerinizi daha uzun sure kullanma şansınız olabilir düşüncesindeyim.

Not : Yeni power ledler 5 watt 10 watt 20 watt değişken lumen ışık akısına sahip tek chipli ledler var. Bunlardan kullanarak fenerinizi modifiye ederek daha uzun sure aynı akü ile kullanabilirsiniz.

Burada akülerden alabileceğiniz güç önemlidir.

12 volt 9 amperlik sığıyor demiştiniz. aşağıda 12 volt ve 6 volt aküleri karşılaştıralım.

12 volt x 9 amper = 108 watt güç çekebilirsiniz.
6 volt x 12 amper = 72 watt maksimum güç çekebilirsiniz.

Bu hesaplamada açıkça görülüyorki 12 volt 9 amper akü ile daha uzun sure aydınlatma alabilirsiniz. Ben olsam 12 volt akü üzerinde yoğunlaşırım.

Fenerinizi ve sizin ihtiyaçlarınızı bilmiyorum ama eğer düşünürseniz fenerinizde halojen ampüllü lamba kullanmak yerine power ledlerle modifiye edip led kullanırsanız enerjiden tasarruf edip fenerinizi daha uzun sure kullanma şansınız olabilir düşüncesindeyim.

Not : Yeni power ledler 5 watt 10 watt 20 watt değişken lumen ışık akısına sahip tek chipli ledler var. Bunlardan kullanarak fenerinizi modifiye ederek daha uzun sure aynı akü ile kullanabilirsiniz.

Serkan bey bilgi ve öneri için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 12v 9ah aküye devam, önerdiğiniz gibi power led kullanmak isterim fakat, okuduğum kadarıyla led sürücülerden falan bahsediliyor. Fenerin içinde yer bulabilirmiyim bilmiyorum. Power led için soğutucu kullanmak gerekiyor galiba, bu malzemelerin büyüklüklerini bilmediğim için olup olmayacağı konusunda bir şey söyleyemiyorum. Kullandığım Fenerin resmini ekledim.
Fener.jpg

O zaman simdilik akuyu buyultmekten baska careniz yok. 55 watt az bir guc degil. Lambanizin lumenini biliyormusunuz?

Bu iş için kesenin ağzını açmak şart, burda kullanılan ampul sanırım H1 idi, bunun yapsında led takabilirsin otoda kullanıldığı gibi, standart ampul watı ile led karşılaştırması yanlışım yoksa 10-12 katı daha düşük.
ont-Energy-Saving-Bulb-Lamp-font-b-E27-b-font-font.jpg

tabloya bakarsan 55w klasık ampul yerine 5w led takmak yeter.

Eğer fener merakınız varsa " xenon torch " fenerler var. Çok özel aletler. lümenleri baya yüksek. Lityum pille çalışıyor. Googleda arayıp inceleyebilirsiniz.

Led modifikasyonu bence çok zor değil. Basit bir şekilde yapılabilir düşüncesindeyim. 10 watt ledler piyasada rahatlıkla bulunuyor. 12 voltta çalışırmı bilmiyorum ama lm2596 ile yapılmış sabit akım modülleride var. İkisi birleştirilip güzel bir fener yapılabilir. Lamba çalışma süresini 2 - 3 kat üzerine çıkaracaktır.

ampul 6 voltsa 6 volt luk akü mantıklı yüksek voltajlı akü kullanılırsa araya regülatör gerekirkı bu regülatör uzerınde enerjı harcar yanı ampul 55 watt çekerken regülatör örnek 5 watt enerjı harcar toplamda 60 watt yapar ampul 6 volt akü de 6 voltsa sadece ampulün harcadığı 55 watt boşa harcanan enerjı olmaz

arkadaslae voltaj dusunce sure artmaz. sonuctA wattaj yine ayni. hatta ve hatta ustunr 6 volt akuden daha fazla amperaj cekeceksiniz. standart 6 volt 4 amper aku 15 lira,
bunun sarj masrafi.
ustune sanirim fariinda degiosiniz ama akim sijirlamasi yine ayni olacagi icin daha yuksek amperli bir aku de daha uzun sure sarj edilir.
bununla ugrasacaginiza 20 tane ledi paralel ve seri baglayarak daha fazla kullanabilirsinjz, ya da yuksek voltaj destekleyen ledler,
sen niyue ugrasiyoesun ki?
otomobillerin ufak lambalari var 25 wattlik. onlardan al dene,

Eğer fener merakınız varsa " xenon torch " fenerler var. Çok özel aletler. lümenleri baya yüksek. Lityum pille çalışıyor. Googleda arayıp inceleyebilirsiniz.

Led modifikasyonu bence çok zor değil. Basit bir şekilde yapılabilir düşüncesindeyim. 10 watt ledler piyasada rahatlıkla bulunuyor. 12 voltta çalışırmı bilmiyorum ama lm2596 ile yapılmış sabit akım modülleride var. İkisi birleştirilip güzel bir fener yapılabilir. Lamba çalışma süresini 2 - 3 kat üzerine çıkaracaktır.

Serkan bey, benimki fener merakından değil. Elimdeki mevcut feneri çok daha uzun süre kullanmaktı, 12v 9ah akü ile (55w ampul) 2 saat idare ediyor. Ben bu süreyi artırmak isterken, mevcut aldığım aydınlatma gücünü düşürmeden ne yapabilirim düşüncesindeydim.

Forumda biraz araştırınca volt- amper - watt üçlüsü hesaplarına göz atınca, bana en uygun olan durum, fenerin şuan ki durumu olduğu ortaya çıkıyor. 12v 9ah akü 55w ampul durumu.

Power led konusunda şöyle bir tereddütüm var. Şimdiki aldığım ışık parlaklılığını ve aydınlattığı mesafeyi alabilir miyim bilmiyorum.
Mevcut feneri köyde kullandığımda, benim eve kuş uçuşu 870 metre mesafedeki bir kaya kütlesini aydınlatıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri