6v 4ah aküden 5v 1a çıkış nasıl alırım

bronike

Üye
6v 4ah aküden 5v 1a veya 1,5a çıkış albilmek için dirençle diyotla çok uğraştım ama verimli olmadı amacım cep telefonu şarj etmek regule entegreleri 7805 bu voltajı kurtarmıyor ne gibi önerileriniz olur bu konuda.

lm2596, 2776 gibi chipler 5V için min 7V giriş ister. 7V da verimi de çok düşer.

L4940V5, LD29150 gibi chipler istediğinizi verir. Tabii bulabilirseniz.

1 A yeterli ise L4941
İyi soğutursanız L1117-5 de 1 A yakın akım verir. Genelde piyasa da dandik marka-patates ler var.
En kolay bulunabilecek olan L1117-5
1117 Paralellenebilirmi bilmiyorum. Mantığım fazla yüklenenin termal korumasının devreye gireceğini, yükün fazlasının diğer chip tarafından karşılanacağını ve bir şekilde chipler arasında dengeleneceğini söylüyor. Denemek lazım.

Haklısın üstat biz ürün açıklamasındaki değerleri baz aldık ancak entegrenin teknik detayları aynen söylediğiniz gibi.

"L4940V5, LD29150 gibi chipler istediğinizi verir. Tabii bulabilirseniz.

1 A yeterli ise L4941
İyi soğutursanız L1117-5 de 1 A yakın akım verir. Genelde piyasa da dandik marka-patates ler var.
En kolay bulunabilecek olan L1117-5
1117 Paralellenebilirmi bilmiyorum. Mantığım fazla yüklenenin termal korumasının devreye gireceğini, yükün fazlasının diğer chip tarafından karşılanacağını ve bir şekilde chipler arasında dengeleneceğini söylüyor. Denemek lazım." bulmaya çalışacağım bulamazsam 2 nci yönteminizi deneyeceğim . Oda olmazsa hocamizin önerdiği ebay dan siparis vermem gerekecek hepinize teşekür ederim

BİM de 25 TL ye powerbank satılıyor. bir tane alırsanız işinizi görür sanırım.

şarj edeceğim cihazlar 3300ma -2865ma bataryalar dır bimdeki zanedersem 2000ma lık bir cihazdı bu bunları 1 kere bile doldurmaz.
dolduranları var elbet piyasada ama fiyatları çok yüksek şimdi yaklaşık 1 ay önce güneş paneli denemeleri için aldığım bu pilerden var 6 volt neden aldımsa hiç bir işimede yaramadı bari diyorum bunu bu işlerde kulanalım diyorum bazen kampa balığa gidiyoruz süre uzayınca telefonlar sıkıntı oluyor

6v 4ah aküden 5v 1a veya 1,5a çıkış albilmek için dirençle diyotla çok uğraştım ama verimli olmadı amacım cep telefonu şarj etmek regule entegreleri 7805 bu voltajı kurtarmıyor ne gibi önerileriniz olur bu konuda.
şarj edeceğim cihazlar 3300ma -2865ma bataryalar dır bimdeki zanedersem 2000ma lık bir cihazdı bu bunları 1 kere bile doldurmaz.
dolduranları var elbet piyasada ama fiyatları çok yüksek şimdi yaklaşık 1 ay önce güneş paneli denemeleri için aldığım bu pilerden var 6 volt neden aldımsa hiç bir işimede yaramadı bari diyorum bunu bu işlerde kulanalım diyorum bazen kampa balığa gidiyoruz süre uzayınca telefonlar sıkıntı oluyor
İsteklerin çelişmiyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri