60 Hz motor seçimi

kcokbilen

Üye
MERHABALAR

Duman emiş için salyangoz fana bağlı 380V 50Hz 5,5kw 2900devir asenkron motor kullanıyorum.
Bu fan bir makinaya bağlı ve makinanın çalışmasına göre devreye girip çıkıyor.
zaman zaman çalışma süresi 1 dakikanın altında olabiliyor.
Aynı salyangoz fan için 460V 60Hz çalışmaya uygun motor seçimi nasıl olmalıdır.

Ayrıca motora yol verme nasıl olmalıdır. 380V kullnımda yıldız-üçgen yol verme kullanıyorum.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bahsettiğiniz değerler, Amerika da kullanılan gerilim değerleridir. Böyle bir motor kullanacaksanız, hız kontrol/invertör cıhazı kullanmalısınız. Ama; 60 hz.de devir verdiğinizde fan da hızlanacağından en az 7,5 veya 11 kW, motor sürücü kullanmanız gerekir.

Bahsettiğiniz değerler, Amerika da kullanılan gerilim değerleridir. Böyle bir motor kullanacaksanız, hız kontrol/invertör cıhazı kullanmalısınız. Ama; 60 hz.de devir verdiğinizde fan da hızlanacağından en az 7,5 veya 11 kW, motor sürücü kullanmanız gerekir.
460Volt demesi biraz şüphe de bıraktı beni normalde uzakdoğu da trifaze voltaj çin ve tayvan da 220 volt japonya da 200 volt bu voltaj da çalışan CNC tezgahların Bakım ve arızalarını yaptım ama 380 V da çalışan bir motor 460 V.da da çalışır mı?Frekans ta sorun olmaz motor biraz hızlı döner haliyle ama 460VAC???

Hız kontrol cihazlarında hz, yukseltip motoru daha hızlı calıstırmak mümkün.Bu tür uygulamalar yaptımdı.

Evet bence de 7.5kw inverterle bu işi çözersiniz ayrıca 460v 60hz deki motoru türkiyede calistiramazsin çünkü burası amerika degil
Siz sürücü bağlayın sorun çözülecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri