6,5 kW çıkışlı jeneratör neden yetmiyor?

sxsbayram

Üye
Arkadaşlar merhaba;
İş yerimiz de çıkış için max:6,5 kW değere sahip jeneratör var bu jeneratöre
Motor Gücü 2 Hp gücünde 530 LT tanka sahip hava kompresörü bağlıyoruz(monofaze)fakat jeneratör'ümüz bunu kaldırmıyor ve baygın şekilde çalışıyor.
1 HP ,0746 kW yaptığına göre
2 Hp = 1,49 kW yaptığına göre kullandığımız jeneratör neden kompresörü kullanmak için yetersiz kalıyor acaba ?
Not: Elimiz de aynı değerlere sahip 3 adet jeneratör bulunuyor ve bir tanesi daha 2,5 aylık olmasına rağmen aynı şekilde sorun yaşıyoruz.Bütün jeneratörlerimiz periyodik olarak 200 saatte bir yetkili servise bakıma gönderiliyor.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Jeneratör gücü,çalıştırılacak motor gücünün asgari 3 katı olmalıdır.Motorunuza sürücü ile yolvermeniz şar-
tiyle 7,5 kva jeneratör olmalı.Bu haliyle,15 kva dan aşağı jeneratörden aşağı jeneratör ile bu motorunuzu
çalıştırmanız zordur.

@sami inci Cevabınız için teşekkür ederim;
Konu da düzenleme yaptım motor gücü 2 Hp yani 1,49 kW olarak düzenlendi!
Sürücüyle yolverme işlemi için yapmamız gereken nedir acaba?

Son düzenleme:
1,5 kw lık sürücü almanız gerekir.Ancak,elinizdeki jeneratörle,1,5 kw motoru çalıştırabilmeniz gerekirdi.Jeneratörünüzün kalitesiz olduğu anlaşılıyor.

Jeneratör gücü,çalıştırılacak motor gücünün asgari 3 katı olmalıdır.Motorunuza sürücü ile yolvermeniz şar-
tiyle 7,5 kva jeneratör olmalı.Bu haliyle,15 kva dan aşağı jeneratörden aşağı jeneratör ile bu motorunuzu
çalıştırmanız zordur.
Sami bey sürücüden kastınız soft starter mı ? Bu konuda birebir motor nominal akımı ile kalkış şartını karşılayan bir frekans konvertörüyle jeneratör gücü 3 katı yerine daha düşük seçilebilir mi ?

Sürücüden kastım softstarter değil,frekans konvertörü.Birebir gücü karşılayabilir.Jeneratörün kalitesiz olduğu görüldüğüne göre,sürücü ile sorununun çözülmesi gerekir.

Jeneratör benzinli mi dizel mi?

Motor mil gücü ile şebekeden çekilen güç farklı kavramlardır. Bir fazlı motorlar üç fazlı motorlara kıyasla daha düşük verimlidir. Bu yüzden ya motor ve kompresörü ufak alacaksınız yada daha güçlü Jeneratör kullanacaksınız.

Ayrıca 500 litre kompresörü nasıl seyyar şekilde kullandığınızı merak ediyorum.

Saygılar...

5877adsiz.jpg

@sami inci üstadım kusura bakmayın tam mevzu hakkında kani olabilmiş değilim . Frekans konvertörü de olsa jeneratör ve motor gücü münasebetinde jeneratör gücünün motor gücünün en az 3 katı olması gerekli midir ?

Sizin kaynaktada kalkış akımı 1 olarak görünüyor.
Yok üstadım öyle değil , yol verme metodlarına göre kalkış akımının nominal akıma göre kaç katı olduğunu gösteren bir tablo yapmışlar.
Buna göre frekans konvertörü ile asenkron motorun nominal akım değeriyle yol verilebileceği yani 1 katı olarak belirtilmiş. Zaten bende bu yüzden size bu soruları sormuştum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri