5v DC'yi 1.5v DC'ye düşürmenin en kolay yolu nedir?

Şimdi mesele şöyle,

Kontrol kartının 2 tane çıkışını kullanacağım. Bu çıkışlar aktif olduklarında 5v veriyor.

Çıkışların bir tanesi aktifken diğeri inaktif oluyor. Yani aynı anda açık değiller.

Ben bu çıkışlara birer diyot bağlayarak (bir çıkış diğerine kazara 5v gönderip yakmasın diye) rölenin sinyal girişine bağlayacağım.

Çıkış #1 aktifken 5v veriyor röleyi kapatıyor.

Çıkış #2 aktifken 5v veriyor (ben bunu 1.5'a düşürmüş olacağım) ve röleyi açıyor.

Mantıklı mı?

mantıklı yapılır gibi duruyor ama röle girişi enerjisizken kontaklar NO değil mi zaten orayı anlayamadım ben, tek çıkışla halledilemez mi, çıkış varken kontak aç, yokken zaten yok röe kendisi kapalı gibi..

yanlışım varsa affola

Son düzenleme:
mantıklı yapılır gibi duruyor ama röle girişi enerjisizken kontaklar NO değil mi zaten orayı anlayamadım ben, tek çıkışla halledilemez mi, çıkış varken kontak aç, yokken zaten yok röe kendisi kapalı gibi..

yanlışım varsa affola
Evet, ben de byle olmasını bekliyordum ama 0-1.5v biraz düşündürücü.

Bu röleyi detaylıca denemedim. Sadece kısa bir deneme yapmıştım. Röleyi kapatması için sinyal girişine 5v vermiştim ama kapanmamıştı. Bu Akşam detaylıca deneme yapıp sonucu yazarım.

buradaki rus abi OMRON SSR test etmiş, 1.5 volt ile uğraşmamış, sadece 5v değdirip geri çekmiş gibi görünüyor

Bendekinin aynısı bu yahu. Ben neden beceremedim! Akşam deneyeyim. Olursa eziyete gerek kalmaz.

Teşekkürler.

Bendekinin aynısı bu yahu. Ben neden beceremedim! Akşam deneyeyim. Olursa eziyete gerek kalmaz.

Teşekkürler.

biliyorum kod numarasını gördüm de gösteririm dedim :)
aklıma takılmıştı röle dediğin o kadar karmaşık olmaması lazım diye sadece, seninkinde arıza falan yoktur inşallah

Rica ederim

Arıza. hımm. 10 tane almıştım. İnşallah hepsi de arızalı değildir. : )

Merhaba,
7 adet 1N 4001 seri bağlayıp 1.5 volt alabilirsiniz. 1N 4001 ler 1 amperliktir. 1.5 volta çekilecek akımı belirtirseniz dirençle gerilim bölücü de hesaplanabilir.
Kolay gelsin.
Merhaba,
6 diyot olursa daha iyi olur. (her bir diyot üstünde 0.6volt düşer hesabından) 0.6x6=3.6----------5.00-3.6=1.4 volt
Bknz:

http://320volt.com/diyotlar/

1.5voltu boşverin.
SW uçları sizin yük kontagınız.
DC+ ve DC- den 5 voltu verin. CH1den +5 volt veya 0v( boş bırakırsanız) vererek yükü kumanda edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri