5094 buzdolabı e4 hatası veriyor

236 ohm ölçtüm sizce bu normalmi yardımcı olursanız sevinirim

sizin üründe E4 arızası Defros ısıtıcısı veya termal sigorta arızasıdır. bu parçalarının ölçümünün yapılması için dolabın üzerinde bulunan kartın üzerindeki sarı ve mavi kablolardan ölçümö yapılır. ölçümdeki sonuca göre aşağıdaki sonuçlara göre değerlendirme yapmak gerekir
Dediğiniz gibi ölçtüm çıkan sonuc 236 ohm ama yinede düzelmiyor ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

E4 hatasi 4 defrostan bir tanesinde defrost suresi 1 saatin uzerine cikarsa hata verir.
Doefrost kontrol eden elemen defrost sensorudur. Defrost uzarsa isitici devren cikaracak termal sigortadir.
Voltaj dusuklugu bile isiticinin dusuk gucde calisir. defrost sensorunu degistirin soketinide bantla iyice muhavaza ediniz.

Merhabalar
arçelik 5094 buz dolabım var. bir ara FC hatası verdı, fişini çektim bir saat sonra taktım birdaha o sorunla karışlaşmadım. bir gün sonra E4 hatası verdi ve kırmız ikaz işaretide yanıp sonuyordu, bu sefer dolabın fişini çektim defrost sensöründe herhangi bir rutubet veya buzulanma var mı diye defrost sensörünü kontrol ettim, sensörü söktüm tekrar yerine taktım. sonra tekrar dolabın fişini taktım ve daha hata yoktu. 3 gün sonra yine aynı e4 hatayla karışlaştım aynı işi tekrar yaptım fakat dolabın fişini taktığım anda hala e4 hatası vardı ve dolap da hemen çalışmadı, dolabın dercesini yüksettim bir kaç dakika sonra çalışmaya başladı ve hata yinde gitti.
kurcaladiğim sensör şudur. bu defrsot sensörü diye biliyorum
218611k.jpg

sizce sorun neden kaynaklabilir? ne yapmalıyım?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar
arçelik 5094 buz dolabım var. bir ara FC hatası verdı, fişini çektim bir saat sonra taktım birdaha o sorunla karışlaşmadım. bir gün sonra E4 hatası verdi ve kırmız ikaz işaretide yanıp sonuyordu, bu sefer dolabın fişini çektim defrost sensöründe herhangi bir rutubet veya buzulanma var mı diye defrost sensörünü kontrol ettim, sensörü söktüm tekrar yerine taktım. sonra tekrar dolabın fişini taktım ve daha hata yoktu. 3 gün sonra yine aynı e4 hatayla karışlaştım aynı işi tekrar yaptım fakat dolabın fişini taktığım anda hala e4 hatası vardı ve dolap da hemen çalışmadı, dolabın dercesini yüksettim bir kaç dakika sonra çalışmaya başladı ve hata yinde gitti.
kurcaladiğim sensör şudur. bu defrsot sensörü diye biliyorum

sizce sorun neden kaynaklabilir? ne yapmalıyım?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

e4 hatası defrost rezistansı yada termal devre kesicinin arızalanması durumunda ortaya çıkar.resimdeki sensör ile bi alakası yok defrost rezistansı ve termal devre kesiciyi komtrol ediniz.

termal devre kesici 25tl

2d58abe9-95fb-4bb4-b5f9-497d0ee31495.jpg

defrost rezistansı 55tl

849 nolu parça defrost rezistansı
771 nolu parça termal devre kesici

e4 hatası defrost rezistansı yada termal devre kesicinin arızalanması durumunda ortaya çıkar.resimdeki sensör ile bi alakası yok defrost rezistansı ve termal devre kesiciyi komtrol ediniz.
images5vtyh7yr.jpg

termal devre kesici

14_11_2014_10_36_224296510100.jpg

defrost rezistansı

öncelikle cevap verdiniz için teşekkür ederim.
bir kaçtane daha sorum var:
1- eğer rezistan ve termal devre kesici ikiside arızalanmışsa (en kötü ihtimal diyelim) ne kadar masarfı olabilir.
yetkili servisi aradim dedi daha ısıtıcı bulunmuyor yan sanayıya bakmanız lazım.

2- FC hatası nedir?

termal devre kesici suketini çikardım ama ekranda hehangi bir hata yoktur. (E4 yanmasını bekliyordum)

3- rezitans yeri tam nerede? nasil sökebilirim? şu resimde görünüyormü?

IMG_0115.jpg

Teşekkürler

öncelikle cevap verdiniz için teşekkür ederim.
bir kaçtane daha sorum var:
1- eğer rezistan ve termal devre kesici ikiside arızalanmışsa (en kötü ihtimal diyelim) ne kadar masarfı olabilir.
yetkili servisi aradim dedi daha ısıtıcı bulunmuyor yan sanayıya bakmanız lazım.

2- FC hatası nedir?

termal devre kesici suketini çikardım ama ekranda hehangi bir hata yoktur. (E4 yanmasını bekliyordum)

3- rezitans yeri tam nerede? nasil sökebilirim? şu resimde görünüyormü?

IMG_0115.jpg

Teşekkürler

termal devre kesici 25tl
defrost rezistansı 55tl
malzemeyi ayarlarız
fc diye bir hata kodu yoktur.
956l73.png

aşağıdaki resimde sarı ok ile işaretli yerde defrost rezistansı görünmektedir.
8bGooV.png

termal devre kesici 25tl
defrost rezistansı 55tl
malzemeyi ayarlarız
fc diye bir hata kodu yoktur.
956l73.png

aşağıdaki resimde sarı ok ile işaretli yerde defrost rezistansı görünmektedir.
8bGooV.png
Hocam ilgniz ve cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim.

test aşamalrını yaptım, ıstıcını peteğin altında buldum ve elimi oraya yaklaştırdım, ısıtıcını test yaptığımda iyi derecede ısındığını his edebliyorum. bu yuzden bence sorun termal sigortadan olabilir.
çünkü geçen bu hata ekranda yanarken ben şu peteğe baktım, her hangi bir buzlanma görmedim.

ohm metre ile ölçmeye daha gerek varmı?

yanlız şunu da söyleyi ki şu an her hangi bir hata ekranda yok bazen hata ekranda yanıyordu dolabın fişini çekib beklendiğinde hata gidiyordu.

Hocam sizin fikriniz nedir?

termal devre kesici rezistansa seri bağlıdır termal devre kesici arızalı olsa rezistans çalışmaz.dolabın kontrol edilmesi gerekli

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri