500 KVA Jenaratör İle 250 KW Motor Sürme

sayın scorpion eyes dediklerinize katılıyorum.ama soft startla almaları durumunda.frekans konverterlerinde yükü bir anda almadığı için bir sorun olmaz.neticede burdaki sorun ya jeneratörün avr sinde bir sıkınrı var yada frekans konverteri dc barası kapasitif etki yapıp jeneratör çıkış voltajını etkilemekte.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
500kVA standby gücüne sahip jeneratörün motorundan 400kw aktif güç alabilirsiniz bu en kaliteli dizel motor kullanımında blok yük oranı % 65'dir. Yani Bu jeneratör en fazla 400x0,65= 260kw demerajsız blok yük yada diğer tabirle ilk adım yükü üzerine alabilir.

Sizin yükünüz ise 250kw 500V bir motor(ki 250kw mil yüküdür elektrik gücü daha fazladır);
P=1,732xUxIxcosfi
250000=1,732x500xIx0,8
I=361A çıkar. En iyi yol verme metodu ile demeraj iki katına çıksa 722A demeraj akımı yapar. softstarterle üç katına çıkar 1083A yapar. Sizin ölçmüş olduğunuz 1000A üzeri akımın açıklamasıda budur.
En iyi durumda 722A demeraj akımıyla start gücü(Pk:pkalkınma);
Pk=1,732x500x722x0,8
Pk= 500,2 kw yapar.

Uzun lafın kısası start gücü en iyi durumda 500kw olan bir sistemde en iyi dizel motora sahip demerajsız 260kw ilk adım yükü alabilen jeneratörle bu yükü kaldırmak mümkün değildir. Üzgünüm...

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER motoru frekans konvertör ile sürdük jeneratör AVR den çıkış voltajını500V dan 460V çektik çalışması normal

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER motoru frekans konvertör ile sürdük jeneratör AVR den çıkış voltajını500V dan 460V çektik çalışması normal

O zaman bize verdiğiniz değerlerde hata var. Jeneratör yetkilisi servis sahibi arkadaşıma da bu konuyu paylaşmıştım jeneratörün bu yükü kaldıramayacağını söylemişti. Bize vermiş olduğunuz verileri kontrol ederek tekrar verirseniz memnun olurum.
İkinci mevzu jeneratör uyartım akımını kendi ayarlar AVR adı üzerinde otomatik voltaj regülatörü !!!

Hani set değerini AVR kart üzerinden değiştirdiniz desem motor kalkınma anında yük gerilimi düştükçe uyartım akımını arttırmak için voltaj regülatörü çıkışını yükseltir bunun neticesi jeneratör çıkış voltajı yükselir bu yükü kaldırmak için zaten gereklidir. Motor kalkındıktan sonra gerilim normale döner voltaj regülatörü çıkış gerilimin dolayısıyla uyartım akımını azaltır. Jeneratörün set edilmiş çalışma gerilim aralık değerleri neydi? üst limit mi düşüktü? açıklamanız bana pek inandırıcı gelmedi açıkcası !

500kVA jeneratör nominal çıkış akımı 500V'ta 577A'dir. 1000A üzeri demeraj akımlı yükü hiç birşey değiştirmeden sadece AVR çıkış gerilimini azaltarak devreye almanın mantığını tekniğini anlayabilen bu durumu izah edebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Sn rckrsl'ye özel mesajda sordum ama cevap vermedi !

Moderatör tarafında düzenlendi:
motoru konvertör ile sürdüğümüzde jeneratör gerilimi 560V gibi değerlere çıkp korumadan devreden çıkıyor.Jeneratör koruması 520V dan 560V çıkarttık. Sorun motot maximum devre ulaşmaya başlamaya yakın jeneratör gerilimi aşırı artması ve biz bunu komvertör ile nasıl çalıştıabilriz.Motor ilk kalkıştan maximum devre çıkıncaya kadar akım 150A civarında jeneratörün kaldırabileceği düşük akımlarda seyrediyor.Akım noktasında yani yük noktaında sıkıntı görmüyoruz sadec

Anladığım kadarıyla motor yüksek devirlerde senkrona yakın devre ulaşıyor (aslında su pompasına bağlı olduğu için bunu yapmaması gerekir ?? ) Bu durumda invertörün DC bara voltajı artıyor ve sanırım jeneratör voltajının artmasına sebep oluyor. Jeneratörün bu motoru invertörle kolayca çalıştırması gerekir. İnvertör parametrelerinden hızlanma rampasını biraz uzun tutup, akım sınırını da generatörün nominal akımı seviyelerine ayarlamayı deneyebilirdiniz. Ayrıca kayma kompanzasyonu ayarlarını da kontrol etseniz iyi olur. Böylece kalkışta generatörü yüklemeden yumuşak birşekilde yolvermiş normal devirde de generatif çalışmayı engellemiş olursunuz.

Generatörün çıkış voltajının, invertörün besleme voltajı aralığında olmasına dikkat ediniz.

Anladığım kadarıyla motor yüksek devirlerde senkrona yakın devre ulaşıyor (aslında su pompasına bağlı olduğu için bunu yapmaması gerekir ?? ) Bu durumda invertörün DC bara voltajı artıyor ve sanırım jeneratör voltajının artmasına sebep oluyor. Jeneratörün bu motoru invertörle kolayca çalıştırması gerekir. İnvertör parametrelerinden hızlanma rampasını biraz uzun tutup, akım sınırını da generatörün nominal akımı seviyelerine ayarlamayı deneyebilirdiniz. Ayrıca kayma kompanzasyonu ayarlarını da kontrol etseniz iyi olur. Böylece kalkışta generatörü yüklemeden yumuşak birşekilde yolvermiş normal devirde de generatif çalışmayı engellemiş olursunuz.

Generatörün çıkış voltajının, invertörün besleme voltajı aralığında olmasına dikkat ediniz.

Sn Rckrsl Böyle bir uygulama yaptım ve motoru sorunsuz çalıştırdım dese anlayacağım. 250kw motor 360-361A nominal akım çeker. İyi bir frekans konvertörü(3faz tristör'lü) ile çok iyi set değerleri ile (düşük bir rampa eğrisi ile) tamam diyeceğim ama Sn rckrsl'nin açıklaması bana hiç mantıklı gelmedi !

Garip olan invertörle bunu çalıştıramamaları bence. Sistemi kuranlar durumu anlayamamış olabilirler. Gerçekten de generatör voltajının artmaması gerekirdi ama (sadece tahmin ediyorum) Dc bara voltajı bu soruna sebep olmuş olabilir.

Sn rckrsl özel mesajla durumu bana bildirdi kendisine açıklaması için teşekkür ederim.

Üyelerimizin de bilgilenmesi açısından Sn rckrsl'nin özel mesajını paylaşıyorum;
Motoru frekans konvertörü ile sürdük. Kalkış rampa süresini 180sn tuttuk. Motor minimum kalkışta 70A ile başlayıp maksimum devre ulaştığına 160A. ulaştı.Bu değerleri motor yüke verilmeden yapıldı.Bu motoru tam devrini almadan yüke vermediğimiz için bu değerler oldukça iyi.Tam devri alıp yüke verildiğinde şebekeden maksimum 300A civarında akım çekiyor.

Özet olarak: Frekans konvertörü ayarlarının düzeltilmesinin yanında motor nominal devrine geldikten sonra yüke verilmesi neticesi sorun çözülmüş.

buradaki tezatlık sizizn 400 volt için üretilmiş bir jeneratörü 500 voltta çalıştırmaya kalkmanız böle bir şey mümkünmüdür diye sorarsanız bence anlamsız ? vede ayrıca o motoru şebekede nerede 500 voltla sürüyorsunuz o ayrı merak konusu? dünyada kimin şebekesi 500 volt yapılmış hangi ülkede hiç bilmiyorum ? görmedim ? ama çalıştırmışsınız tebrik ederim demkki oluyormuş..
bana sorsanız bu iş mümkün değil derdim kafadan.
şöleki ikinci el 500 volt jeneratör bulmanız imkansız 1.elde bulmanız imkansız . şebekede 500 volt olmaz kendine özel bir trafosu yoksa

düşünceme göre voltaj regulatörünü ayarlayıp 500 e sattılar size yada acip enteesan şeyler var bilemiyorum ama mercedes motorlu işbir jeneratörlerin son imalat tarihi bundan 10 yıl önce idi o zamanlar işbirin elinde tek alternatör kalıbı vardı bu nedenle 500 kva alternatörlerin aslında alternatör güçleri yüksek bundan dolayı kurtarmış olabilirsiniz. başkada ihtimal vermiyorum

Türkiye'deki SEKA ( eski ) ya ait tüm tesisler 500 volttur.Bunun dışında,özel sektörde de 500 ve 660 voltluk tesisler bol miktarda bulunmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri