500 KVA Jenaratör İle 250 KW Motor Sürme

rckrsl

Üye
Arkadaşlar 250KW 500V 325A kademeli su motoru Şebeke ile soft-starter ile çalıştırdığımız motor demanajda 1000A üzerinde akım çekiyor. Elektrikler kesilmesi sonucu kazanlar susuz kalmasın diye 500KVA 500v çıkşlı jeneratör aldık. Demenaj akımı yüksek olduğu için jeneratörü bayıltmasın diye frekans konvertör ile sürmeyi denedik.
Motor 3000rpm olduğu için jeneratör gerilimi 560V lara çıkıp korumadan devrewden çıkıyor.Bu sorunu nasıl gidereceğimiş söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden ilgilenlere teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Jeneratörün koruma ayarlarını değiştirmeyi denediniz mi...?

500kVA stand-by görünür güce sahip jeneratör 400kw stand-by aktif güç verir. Jeneratörlerde blok yük alma oran değeri jeneratör seçiminde en önemli kriterdir.
Dizel Motor markalarına göre blok yük alma oranları aşağıdaki gibidir;
Cummins %65 - Daewoo % 35 - Caterpillar%65 - Ricardo % 30 - MTU % 65 - Yang Dong% 30 - Mitsubishi%65 Wuxi % 30 - Perkins % 55 - Volvo % 50 - John Deere % 50

Jeneratörünüzün dizel motor markası nedir yazmamışsınız bunu %50 kabul etsek bile. 400kw'ın %50'si 200kw yapar. Yükünüz ise 250kw.

jeneratör devreye girdiğinde aktif start gücünüz (çekilen akım 1000A üzeri demişsiniz ben 1000A alıyorum) P=1,732*400*1000*0,8 'den P=555kw çıkar. Blok yük oranı ve demeraj akımı değerlendirmesi neticesi jeneratör gücünün yetersiz olduğu görülmekte.

Kısadevre dayanımı yüksek jeneratörlerde bile (2-3sn) % 150 yüklenmeye anca izin verebilir. 400+(400/2)=600kw yapar demeraj 1000A üzeri olduğundan bu değerde geçilmiş oluyor. (Blok yük alma oranı zaten bu hesabı etkisiz kılıyor.)

Son düzenleme:
Arkadaşlar 250KW 500V 325A kademeli su motoru şebeke ile soft-starter ile çalıştırdığımız motor demanajda 1000A üzerinde akım çekiyor. Elektrikler kesilmesi sonucu kazanlar susuz kalmasın diye 500KVA 500v çıkşlı jeneratör aldık. Demenaj akımı yüksek olduğu için jeneratörü bayıltmasın diye frekans konvertör ile sürmeyi denedik.
Motor 3000rpm olduğu için jeneratör gerilimi 560V lara çıkıp korumadan devrewden çıkıyor.Bu sorunu nasıl gidereceğimiş söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden ilgilenlere teşekkür ederim.

frekans konverterinde ki bayılmayı anlamış değilim.soft starter bayıltabilir.ama frekans konverterinin bayıltmaması lazım.

motoru konvertör ile sürdüğümüzde jeneratör gerilimi 560V gibi değerlere çıkp korumadan devreden çıkıyor.Jeneratör koruması 520V dan 560V çıkarttık. Sorun motot maximum devre ulaşmaya başlamaya yakın jeneratör gerilimi aşırı artması ve biz bunu komvertör ile nasıl çalıştıabilriz.Motor ilk kalkıştan maximum devre çıkıncaya kadar akım 150A civarında jeneratörün kaldırabileceği düşük akımlarda seyrediyor.Akım noktasında yani yük noktaında sıkıntı görmüyoruz sadec

bende onu ifade etmeye çalıştım soft startla zaten güç sıkıntınız olur ama frekans konvetrteri ile olmaz.jeneratörünüzün gerilimi normalde kaç volt.sadece bu motorumu çalıştırıyorsunuz.devrede kompanzasyon varmı.

500kVA stand-by görünür güce sahip jeneratör 400kw stand-by aktif güç verir. Jeneratörlerde blok yük alma oran değeri jeneratör seçiminde en önemli kriterdir.
Dizel Motor markalarına göre blok yük alma oranları aşağıdaki gibidir;
Cummins %65 - Daewoo % 35 - Caterpillar%65 - Ricardo % 30 - MTU % 65 - Yang Dong% 30 - Mitsubishi%65 Wuxi % 30 - Perkins % 55 - Volvo % 50 - John Deere % 50

Jeneratörünüzün dizel motor markası nedir yazmamışsınız bunu %50 kabul edersek. 400kw'ın %50'si 200kw yapar. Jeneratörünüz blok yük olarak demerajsız max 200kw üzerine alabilirken 250kw (min 693kw star gücünü) demerajlı motoru devreye alması mümkün değildir.

jeneratör devreye girdiğinde aktif start gücünüz (çekilen akım 1000A üzeri demişsiniz ben 1000A alıyorum) P=1,732*500*1000*0,8 'den en az P=693kw çıkar.

Blok yük oranı ve demeraj akımı değerlendirmesi neticesi jeneratör gücünün yetersiz olduğu görülmekte.

jenatör gerilim 500v Çıkşlı sadece 250KW 500V motora yol vereceğiz. Jenaratör için kompanzasyon yapmadıkl

şimdi evde olduğum için tam olarak marka bilmiyorum sadeve İŞBİR yapımı İİNCİ EL ALDIĞIMIZ İÇİN dizel motor mercedes yapılmış

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri