50 kw sozlesme guclu atolyeye topraklama

arifcaltug

Üye
Merhaba forumda arasturdim bulamadim 50 kw sozlesme gucu olan bir atolye var bu pazar topraklamasini yapacagim kullandigi gucte 50 kw gecmez.

Topraklamayi neyle yapmaliyim bakir levhami galveniz levhami bakir kazikmi galveniz levha kullanirsam kaca kac cm kac milim kalinlik...yada 12... 16 milim 1.5 metre topraklama kazigi yetermi... kac metre derine gomecegim levha kullanirsam ucgen seklinde mi yapmaliyim levhalari ..pano topraklamasi bu ana pano toprakla mesafesi 40 metre 25 lik veya 16 lik top. Kablosu yetermi topraklama yaptiktan sonra topragin ustune ne dokmeliyim

Ben 16 lik kullanmayi ve bakir kazik cakmayi dusundum.. siz degerli ustalarimdan olumlu veya olumsuz cvp bekliyorum

NE YAPMALIYIM??

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben yapsaydım o işi 16 lık kablo ile 1,5 mt.topraklama çubuğu ile yapardım ile yapardım ama yönetmelikte nedir bilmiyorum.@Zeybek ustamız yönetmeliği bilir.Ama topraklama yapmak içinde mühendislik raporu gerekiyor büyük kw larda ve işletmenin topraklaması kontrol edilip raporlanıyor elektrik mühendisleri tarafından.

_Topraklamada,levha kullanımı yasaklan-
mıştır,
- Topraklama tesisatının kw ile ilgisi yok-
tur,
- 65×65×7 mm,2,5 metre galvanizli çubuk
veya fi 20 mm 2mt lik bakır çubuk kulla-
nabilirsiniz,
_ Kaç çubuk çakacağınız,toprağınızın öz-
gül direncine bağlı olarak hesaplanır,
- Topraklama iletkeni olarak 30x3.5 mm
lik galvanizli şerit veya 30x3 bakır şerit
kullanabilirsiniz,
- Galvaniz çubuk kullanacaksanız,iletken
olarak galvaniz şerit,bakır çubuk kullana-
caksanız,bakır iltken kullanmalısınız,

önemli olan direnç değeri değilmidi?
katı kurallar ne için konulur anlayamıyorum.

levha kullanımının yasaklanmış olması mantıklı. diğerleri kurala tabi olmamalı.

Tesekkur ederim cvplar icin bu isi zaten isveren istemiyor istese seneler boyunca tesis topraksiz olmazdi is guvenligi uzmani istemis sordum raporda lazimmis ben rapor cikartan bir muhendis bulup bu isi boyle cozecegim cunku zorunlu bir rapor lazim..HEPINIZE TESEKKUR EDERIMM

Elektrik gibi bir konuda,bir mühendisin " katı kurallar olmamalı " ifadesi ancak,bizim mühendislerimize yakışan bir mantık yapısı.Kurallar olmasına rağmen,az adam ölüyor olması da Tanrının bize bir lütfu olsa gerektir.En kötü kural,daima,kuralsızlıktan iyidir.

:)))

65×65×7 mm,2,5 metre galvanizli çubuk
veya fi 20 mm 2mt lik bakır çubuk kulla-
nabilirsiniz

kuraldan kastım bunlar.
belirli bir direnç değerinin sağlanması gerekir. bu bir kural. ama nasıl sağlanacağının kuralı çok katı olmamalı.

toprağın iletimi çok iyiyse neden 2.5 metre cubuk çakmak zorundayız? 1m caksak olmuyor mu misal?

2,5 metre kural değil.Az sayı ile değeri yakalamak için,çubuk boyunun artırılması
gerekir.Önemli olan değerin yakalanmasıdır.2,5 mt 65x65x7 değeri Tedaş'a yapılan işler için,
maalesef kuraldır.

Son düzenleme:
binalarda temel topraklamasında galvenizli şerit ve topraklama cubuğu kullanıyor abone işlemlerinde ne projeyi cizenin nede tedaşın düzgün baktığını gördüm kendi bulunduğum şehir için öle mühendisler işler yetişsin diye projelerdeki çoğu veriyi kafadan belirliyor eskiden gidip zeminde ölçüm alırlardı şimdi nerdeyse insaat bitme aşamasına geliyor projeler öle cıkıyor olmaz demeyin her şey oluyor malesef..

işletme için iş yeri sahibi maliyetten kaçmıyorsa kazıkları bakır kullanmanda fayda var fakat iş güvenliği uzmanı sigortalarıda değiştirilmesinide söylememiş mi yangın koruma kaçak akım takılması konusuda ?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri