50 kva kaç kw ediyor ?

arkadaşlar aklıma takılan konu şu tedaş şartnamesinde 2008 yılı için 50 kva ve üstündekiler diyor fakat faturada sözleşme gücü kısmında sallıyorum 18 kw yada 45 kw diyor neye göre hesap yapıcam aklım karıştı

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba fethi arkadaş;
kva denilen olay biliyormusun bilmiyorum ac akımda(akım devrelerinde)gerilim ile akımın efektif değerlerin
in çarpımına eşittir."s"ile gösterilir.
formülü= s=u.ı formülüyle bulunur
buna zahiri güç deniliyor
birimi"va"dır kva'üst katıdır

alternatif akımda güç aynı zaman devrelerinde olduğu gibi devrede dolaşan akıma bağlıdır.alternatif akımda ,akım ve gerilimin devamlı olarak değişimi ve arada faz farkının oluşması halinde güç değerinin hesaplanması doğru akım devrelerinde olduğu gibi basit değildir.alternatif akımda faydalanılan gücün değeri,akım ve gerilimin değeri ilefaz farkına bağlıdır.

kompanzasyon sistemimi kurmak istiyorsun bilmiyorum ama kurmak istiyosan tedaşa müracat ettiğinde gelip pirizlerini kullandığın cihazları kısacası çektiğin yükü hesaplıyorlar 50kw nın üstünde gücün varsa kendine trafo kur diyorlar
umarım yardımcı ola bilmişimdir,saygılarımla volkan

yok kardş asıl derdim şu t1=668 t2=3009 t3=5382 yani toplam t=9059 ri=2245 rc=1079 faturada ri değerinde 174,46 ytl ceza görünüyor faturada sözleşme gücü 45,72 demiş yanlışım yoksa şartnamede 2008 yılı için gücü 50 kva altındakilere 33/ 20 oranlar devam etmesi gerekiyor benim oranım ri=0,24 rc=0,11 yarın tedaşa danışacam sayaç akım trafosuz kombi sayaç

arkadaşım 46,5 kw 50 kvanın üzeri oluyor yanlış hatıramıyorsam 50 kva 35 kw yapıyor senin oran 33/20 degil 20/15 o yüzden cezada

50x0,98=48 kw altı için,0,33/0,20 dir.Aktif güç,sınır değer olarak kabul edilen 0,98 üzerinden hesaplanır.
Sözleşme gücünüz,48 kw 'dan aşağıda ise,sınır değerleriniz 33/20 üzerinden işlem görecektir.

fahri yetiş ' Alıntı:
50x0,98=48 kw altı için,0,33/0,20 dir.Aktif güç,sınır değer olarak kabul edilen 0,98 üzerinden hesaplanır.
Sözleşme gücünüz,48 kw 'dan aşağıda ise,sınır değerleriniz 33/20 üzerinden işlem görecektir.
Konuyu maalesef yanlış ve eksik izah etmişim.Doğrusu şöyledir.
50 Kva X0,98= 49 Kw. kabul ediliyor ( sınır değer 0,98 kabul ediliği için ).Talep faktörü 0,6 olduğu için,
0,6 x 49 = 29,4 kw sözleşme gücü altı için 0,33/0,20 , üstü için, 20/15 tir.Hatamız affola.

ewt aynen aynen sayın fahri yetişin dediği gibiymiş çok tşk

0,8 ile çarp sonuç çıkar oda 0,8*50=40 kw yapar

VA ile ifade edilen görünür güç 3 farklı güçten oluşur.
aktif güç, reaktif güç, bozunan güç.
aktif güç iş yapan güçtür.
reaktif güç işe yaramayan, iş yapılması için doğal olarak oluşan, hatları yükleyen bir güçtür.
bozunan güç ise harmoniklerden dolayı oluşan ve kayıplar şeklinde tesir eden güçtür.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri