5 buton beş lamba

Çıkmaz tristörlerin yalıtıma geçmesi şartları oluşursa söner.
Bu durum ya enerji kesilmesi ya tristörün kısa devre edilmesi yada tristöre ters gerilim uygulamakla olabilir.
Ben de böyle biliyorum o yüzden sorudum :).

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devrenizde röle bobinleri ile lambalar seri bağlanmış,
orada bir sıkıntı var,
rölelerin açık kontakları üzerinden lambaları yakmamız gerekmez mi?
Önce öyle bir çizim yaptım ancak sonra 24v ile yapılırsa lambaları seri bağlamakta bi mahsur görmedim fazla akım çekmeyeceğinden. tabiki bi no kontaklada lamba yakılabilir en uygunuda o halidir. 1no 4 nc kontaklı 24v dc röleden 4 tane ve 1 tane nc buton 5 tane no buton yeterli olurdu. aldığın röle omron my4in ise lambaları açık kontaklardan birinden geçirirsin olur biter.

tristörlede aynı mantık röle bobini yerine g ucundan enerji verirsin iletime geçer ancak diğer butonları kapatmasını nasıl oldurmak lazım :)

Kaynak gücü yetersiz ise gerilim kesilme sınırının altına inerse olabilir. Bu durumda yanık olan bütün lambalar sönecektir sağda yada solda olmaları farketmez. Şema da sağda veya solda görünebilirler ama gerçekte hepsi aynı uca bağlıdırlar. Göz aldanması olabilir.

şemada hepsi aynı uca bağlı görünmüyor. dediğin şekil yıldız bağlantı olmasını gerektirir bütün scr katları gerilim ucları kaynaktan ayrı hat ile çekilmesi durumunda olur.
soldan sağa fark etmesinin sebebi kaynağa kadar olanlar zaten etkilenmiyecek yanan lambanın solunda kalanlar etkilenecek sönecek olanlar onlar.

Kaynak gücü yetersiz ise gerilim kesilme sınırının altına inerse olabilir. Bu durumda yanık olan bütün lambalar sönecektir sağda yada solda olmaları farketmez. Şema da sağda veya solda görünebilirler ama gerçekte hepsi aynı uca bağlıdırlar. Göz aldanması olabilir.

şemada zaten kaynak nekadar güçlü olursa olsun kaynağın akımını zayıflatacak 100R 2W lık dirence dikkat edin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri