5 buton beş lamba

Bu devreyi yapabilmek için aydınlatma grubuna küçük güçlü aydınlatma kontaktörü gerekli ayrıca her kontaktörede 5 Nc kontak gerekli

İşlem sırası
Fazı yaylı tip stop butonuna girip ordan çıkan ucu 1.aydınlatma grubunun kalıcı tip start butonuna (yaylı tip kullanırsak mühürleme gerekli) butondan çıkan uç 2.-3.-4.-5. Ve 6. Kontaktörlerin NC kontaklarından seri dolanarak 1.kontaktörün A1 ucuna bağlanmalıdır ve A2 ucunada nötr verilmelidir.

Bu işlem sırasıyla her aydınlatma grubuna yapılmalıdır

Fazı NC kontaklarından dolandırmamızın sebebi bir lamba yanarken diğerinin yanmaması içindir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Burada tam çizimini yaptım belki artık lazım değildir ama başkasına faydası olabilir.

Ekli dosyalar

• El Cevap.png
    El Cevap.png
    22 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
5 lamba ve her lambaya ait birer buton var. Lambanın biri yakıldığında diğer lambalar yanmayacak. Besleme gerilimi kesildiğinde yanan lamba varsa sönecek.
yarisma.png

Söndürmek için stop butonu de eklendi mi devre tamamdır. Yine de deneyip görmek lazım, scr nin devreden çıkarılması için farklı durum gerekliydi ...

beslemeye seri stop butonu eklemek scryi durdurmak için yeterli.

Burada tam çizimini yaptım belki artık lazım değildir ama başkasına faydası olabilir.

Devrenizde röle bobinleri ile lambalar seri bağlanmış,
orada bir sıkıntı var,
rölelerin açık kontakları üzerinden lambaları yakmamız gerekmez mi?

5 lamba ve her lambaya ait birer buton var. Lambanın biri yakıldığında diğer lambalar yanmayacak. Besleme gerilimi kesildiğinde yanan lamba varsa sönecek.

Sayın Hocam,

burada birinci butona bastık, birinci tristör iletime geçti ve lamba yandı,
buraya kadar tamam; peki birinci lamba yanarken ikinci lambanın yanmasını nasıl engelleyeceğiz?

@by lent arkadaşımızın ve benim merak ettiğimiz durum budur.

Biri yanarken diğer lambalardan her hangi birinin butonuna basılırsa
Sayın Hocam,

burada birinci butona bastık, birinci tristör iletime geçti ve lamba yandı,
buraya kadar tamam; peki birinci lamba yanarken ikinci lambanın yanmasını nasıl engelleyeceğiz?

@by lent arkadaşımızın ve benim merak ettiğimiz durum budur.
Şöyle ki;

Her hangi bir tristör iletime geçtiğinde iletime geçmiş olan tristörün anor katot uçları arasındaki direnç çok küçük olur ve anot katot uçları arasında yaklaşık sıfır volt gerlim okunur. Durum böyle olunca da yalıtımda kalan tristörlerin anodu ile katodu aynı potansiyelde olacağından tetikleme verilse dahi iletime geçemezler.

Teoride çalışması bu şekilde. ISIS simülesinde çalışıyor. Pratikte uygulamaya geçildiğinde sıkıntı yaşanırsa 1-2 direnç değeri ile oynayarak sıkıntı çözülür.

Biri yanarken diğer lambalardan her hangi birinin butonuna basılırsa

Şöyle ki;

Her hangi bir tristör iletime geçtiğinde iletime geçmiş olan tristörün anor katot uçları arasındaki direnç çok küçük olur ve anot katot uçları arasında yaklaşık sıfır volt gerlim okunur. Durum böyle olunca da yalıtımda kalan tristörlerin anodu ile katodu aynı potansiyelde olacağından tetikleme verilse dahi iletime geçemezler.

Teoride çalışması bu şekilde. ISIS simülesinde çalışıyor. Pratikte uygulamaya geçildiğinde sıkıntı yaşanırsa 1-2 direnç değeri ile oynayarak sıkıntı çözülür.

Açıklama için teşekkür ederim ama benim kafama yatmadı.:)
Deneyip göreceğim, sonucu da buradan yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri