5+1 ses siteminde standby konumunda parazit

binbaşı hocam dediğinizi yaptım ac girişe 2 adet 100nf 400V k.suz kondanstor bagladım bi değişiklik olmadı ordan söktüm köprü diyotun ac uçlarına bağladım ama yine bi değişiklik olmadı

Ekli dosyalar

• 1426943152379.jpg
    1426943152379.jpg
    116.2 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba.Tabiki,yapıldığı kutupsuz kond.malzemesi çok önemli değildir burada,önemli olan değerleri tam tutarsa elbette ki kullanırsınız.Yalnız 400 vac 100 nF olsaydı,daha iyi (Uzun ömürlü olması açısından) olurdu,ama bu da,mevcut şebekenin en fazla 235-240 vac olduğu da kabul edilip varsayılarak yine kullanılabilir,ama 100 nF kapasite değerini de üzerinde tam olarak ayrıca okuduysanız olur bu.Kolay gelsin.
binbaşı hocam dediğinizi yaptım ac girişe 2 adet 100nf 400V k.suz kondanstor bagladım bi değişiklik olmadı ordan söktüm köprü diyotun ac uçlarına bağladım ama yine bi değişiklik olmadı

Bestpoint marka 5+1 ses sistemim standby konumundayken ara ara rahatsız edecek şekilde parazit cızırtı sesler geliyor sürekli değil düzenli de değil nedeni ne olabilir? Ne gibi önlemler alabilirim? Sistem normal olarak çalışmaktadır. Kaliteli bi ürün olmadığının farkındayım :)

canım kardeşim,parazitlenme yeni başladıysa ve aldığında sorunsuz çalıştıysa, bakman gereken yer besleme devresidir.kuvvetle muhtemel besleme kondansatörleri zaman içerisinde kuruyup değer değiştirmiş veya şişmiş olabilir.tüm elektrolitik besleme kondansatörlerini değiştirin düzelecektir.emin olmanın bir başka yolu; cihaz sadece 12v ile çalışıyorsa harici bir güç kaynağı veya akü ile deneyin.kolay gelsin.

canım kardeşim,parazitlenme yeni başladıysa ve aldığında sorunsuz çalıştıysa, bakman gereken yer besleme devresidir.kuvvetle muhtemel besleme kondansatörleri zaman içerisinde kuruyup değer değiştirmiş veya şişmiş olabilir.tüm elektrolitik besleme kondansatörlerini değiştirin düzelecektir.emin olmanın bir başka yolu; cihaz sadece 12v ile çalışıyorsa harici bir güç kaynağı veya akü ile deneyin.kolay gelsin.
Hocam parazitlenme yeni değil ve her zaman da yapmıyor başka güç kaynağı da zor biraz 63V dc 26V dc iki ayri besleme ve mikrodenetleyici, dac katında da 5V dc var ve hepsi simetrik

konu ucmus gitmis:)
ben daha once arkadasa ozelden yazmistim. ses devrelerinde grounding kurallari cok onemlidir ve redresor unitesinin tamamen ayri bir devreye sifirdan kurulmasi sarttir, ozellikle bazi istisna amfiler-ki geneli d class:) :) -haricinde bu kurala muhakkak uyulmasi sarttir,. ben pek cok amfi tasarlayip sattim irili ufakli. sadece birinde bir ugultu yasadim ki haftalarca ugrasi sonucunda nasil bir dalginlikla yapti isem redresoru ton kontrolle ayni karta yaptigimi farkettim:) kisacasi kopru diyotu sokup uzay montaj yapip, bir de 8000 uf kondansator koyunca sprun kalkti. neden bu kadar derseniz burada sebek cok dalgali oluyor. eskimis enerji hatlari yuzunden harmonik kirpilimlar cok cok fazla.
neyse konuyu dagitmayalim.
merak edilecek bir konus koskoca elektrolikit 10.000 uf kondansatprun yapamadigini neden mercimek yapiyor?
cunku aslinda orda diyotlardan sizan bir ac dalga akim var. bu akim diyotlarin iletime gecip gecip kesmesi nedeni ile oldukca dengesizlesir, ki hazir kopru diyptlarda bu daha da fazla.
mercimek kondansator yapisi geregi yuksek frekans dalgayi daha iyi absorbe eder. elektrolikit devasaboyutu ile hem gec cevap verir hem lopp olayi fazla olur.
yani abi bu ugulduyor dayiyim kondansaatoru mantigi da yanlis, bunu sadece belirli kosullarda yapmak gerekli. misal duzgun sebekede 1000 uf amper basina iyi iken kotu ise 2200 uf bile yetmeyebilir. ha amfi cinstir, kondansatoru cok ister bilemem. lm3886 misal.
peki kutupsuzun malzemesi dersek, cok onemli degil. ama olabildigince mercimek tercih etmek iyidir, cunku mercimek isiya direnclodir., ve amfide en cok isinan nokta redresordur.
ha ben amfi yaptim redrespru amfi yaninda ugultu yok demeyin asabimi bozmayin:) getiririm hassas hoparloru bir deneris nasil ugulduyor siz de sasirirsiniz:)

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri