48V Sürücü Devre Arızası

samet_748

Üye
Selam arkadaşlar ekte blok şekli bulunan bir sürücü devresi var. Sürücünun orjinal olan devresinde 3x380v dan 3x48v trafo ile besleme girişi oluyor ve dc bara gerilimi 65v , ben bu devreyi tek faz 220v olan yerde çalıştırmak istiyorum.220v dan 48v olan bir trafo yaptırıp bu sistemi besledim.Dc bara gerilimide 65v oldu ve sistem çalıştı fakat bu aynı tip aynı model olan başka sürücüler de nadir olarak düşük voltaj hatası alıyorum 3x380v sisteme takınca sıkıntı yok her ikisininde dc bara gerilimi aynı , çıkış katı faz farkı yaratıp motoru sürüyor başka nasıl birşey ile deneyebilirim bu sistemi

Ekli dosyalar

• 1427660802910.jpg
    1427660802910.jpg
    67.9 KB · Görüntüleme: 18
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aklıma böyle bir devre geliyor deneme yapmak için

Ekli dosyalar

• 1427661714235.jpg
    1427661714235.jpg
    72 KB · Görüntüleme: 15
Dostum merhabalar.

3 fazlı doğrultucularda ve tek fazlı doğrultucularda dc çıkış voltajı yüksüz 65 voltu görebilirsin. Yük altında yaşanan bu problemde sana şunu söyleyebilirim.

3 fazlı doğrultucu devresinde şöyle düşün 3 faz girip köprü diyotla doğrulttuğunda osiloskopla baktığında çıkış sinyali dc ye çok daha yakındır. Ama tek fazlı doğrultucuda efektif voltajın yine 65 volt ama elde ettiğin dc daha dalgalıdır. Ya DC kapasitör adedini arttırıp filtre etmelisin yada elindeki monofaze 48 volt çıkışı 2 kez filtreleyeceksin. Gerilimi doğrulttuktan sonra indüktör filtre ve ana kapasitör bankın yanına daha küçük değerli kapasitörlerle filtre yapmalısın.

Tek fazlı doğrultma ve sinyal şekli ile 3 fazlı sinyal şekilleri teorik olarak aşağıdaki gibidir.

3 fazlı doğrultucunun sinyal şekli dc ye daha yakındır. Sizin sürücünün dc bara voltajını kontrol eden mikroişlemci tek fazlı doğrultucuda faz sinyalinin düştüğü andaki voltajı algıladığını düşünüyorum. Bu durumu voltajı kapasitörlerde daha fazla biriktirerek aşabileceğinizi düşünüyorum. Yani kapasitör bankanızı arttırırsanız sorun çözülür sanırım.

Not : Daha önce denemedim bende frekans sürücüleri ile uğraşıyorum. Teknik eğitimlerde aldığım bilgilerle teorik olarak bu çözümü öneriyorum denenmiş uygulanmış bir çözüm değildir.

sekil1yard.gif

2. mesajınızı sonradan gördüm ben yazarken göndermişsiniz.

Bu durum belki çözüm olur ancak maliyeti çok yüksek olur kanısındayım. Maliyet sorun değilse mantıken ikinci çiziminiz çalışacaktır. Ancak yukarıdaki yazımıda önce dikkate alınız.

Kolay gelsin.

Bu nu bende düşündüm ve daha farklı ne yaparım derken 10A 20-24V arası ayarlanabilen güç kaynaklarından alıp seri bağlayarak 65V elde edip direk dc bara kısmına bağladım sürücü yine çalışıyor bu şekilde de örnek verecek olursam 10 sürücüden 3-4 tanesi yapıyor şimdi bu şekilde deniyorum fakat bir resim daha paylaştım sürücülu olan onu deneyeceğim o geldi aklıma

Son düzenleme:
Ben bu tip sürücüleri tamir ediyorum bundan bir adet yapacağım bulunduğum yerde 3x380v olsa hiç uğraşmama gerek yok tek faz olduğu için bu noktalara geldim açıkçası

Eger elinizde test etmek icin 220 v ac surucu varsa fazladan elbette deneyebilirsiniz.

Birseyi merak ediyorum. Daha once test ettinizmi ? 220 girisli yani monofaze girisli 3 faz cikisli inverterlerin cikisi 3 faz ancak cikis voltajlari kac volt? Bir kac yerde konusu gecti 3 faz cikis voltajlari 220 volttur diye.

Hep merak etmisimdir. Kolay gelsin.

Evet deneme yaptım 3x220V çıkış yapıyor hatta önüne trafo taktım 220v giriş 24V çıkış birde çıkışa 24v lamba takıp bir saat denedim sıkıntı olmadı şimdi 3x220v giriş 3x48v çıkış trafo yaptırıyorum 3 gün sonra elimde olacak bakalım bende merak ediyorum sonucu

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri