400V dc şarj devresi

Herkeze iyi çalışmalar...
Ustalarım, arkadaşlarım yaptığımız proje dahilinde bana 400 v dc sarj cihazı ihtiyacı oldu.
Besleme gerilimi olarak 50v DC 100 amper güç kaynağı kullanılacaktır şarj cihazı 400v DC 2 amper çıkışı olması yeterlidir.Bir kactane yaptım ama simülasyonda kaldı. Önerebileceğiniz bir devre varmı çok teşekkür ederim iyi çalışmalar herkeze....

pfc li güç kaynaklarında 220 volt önce doğrultulur ve 300 volt dc elde edilir. Sonra bu 300 vdc gerilimden 400 vdc gerilim elde edilir. Daha sonra bu gerilimden flyback trafo ile istenilen gerilimler elde edilir. Senin yapman gereken 300 volt yerine 50 voltu kullanmak. belki bir fikir verir sana.
50 volt dc yi 400 volt dc ye çeviren 800 watt step up konvertör.
50-400

Moderatör tarafında düzenlendi:
mosfet 100 voltluk seçmişim 600 volt veya yukarısı olacak r6020 gibi veya daha düşük dirençli bir n kanal mosfet.

Ekli dosyalar

• LT1249_TA01 (1).asc
    3.3 KB · Görüntüleme: 1
hocam 50v dc yi direkt olarak 400v dc ye çevirirsek kayıp ve ısı olmaz mı ve ya % .... kaç kayıp yaşarım.
lt powercat programını indirdim simdi bakıcam gönderdiğiniz devreye çok teşekkür ediyorum şimdiden...

ltspice tek başına yeterli bir program . ısı kayıplarını ltspice ile görebilirsiniz. alt tuşuna basarak elemana çift tıklayın. istediğiniz zaman aralığındaki güç harcamasını zaman ekseninde izleyin. Herhangi bir zaman aralığını mouse ile seçin. ctrl ile birlikte grafiğin üstündeki V x I ya çift tıklayın size o zamandaki ısıya dönüşen gücü sayısal olarak versin. Forumda kıymeti anlaşılamamış bir programdır ltspice.

Son düzenleme:
hocam evet güzel miş mtlab gibi library de geniş yelpazesi var ancak ben hocam ben devre beslemesini 50 v 100 A vereceğim çıkışında bana en az 20 a vermesı gerekiyor ki ben bunu şarj devresine çevirince kayıplar ve ısıdan etkilenmesin yani ben 400 v Dc sarj edecek dayanır mı dersiniz...?

Eğer pcb ve kablo kesitlerini doğru yaparsanız çalışır. Devrede ısıyı en çok harcayan eleman mosfet. 600 volt ,düşük drain dirençli, düşük giriş kapasiteli bir mosfet kullanırsanız mosfetteki ısınma dramatik bir şekilde düşer. piyasadaki yüksek voltajlı mosfetleri bilmiyorum. dışarıdan getirmeniz gerekebilir. lt1249 da muhtemelen dışarıdan gelecek.
ltspice sitesinde devreniz hakkında soru sorabiliyorsunuz. Gerçi ben sordum fakat bana cevap gelmedi. hemen kaç tane kullanıyorsunuz diye soruyorlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri