400 kw'lık bu motora nasıl yol verebilirim?

aliplc

Üye
arkadaşlar herkese kolay gelsin. bölüm altında arkadaşlar bilgilerini paylaşmışlar. ancak ben resimdeki motora nasıl yolverebilirim.motor ne tür bir motor yardımcı olursanız sevinirim. soft starte ve hız kontrol ile otomatik yol vereceğim. ama nasıl en sağlıklı olarak yapabilirim.

bilgiler:
400 kw
yıldız 380 v (660 v olark da bir voltaj daha yazılımış ama yıldız-ücgen belirtmemiş)
1475 d\dk
gew2,14* ( ne olduğunu söylerseniz sevinirim)
motorun klemens kutusu, resmi ve fırçalar(fırça olduğunu düşünüyorum)

kolay gelsin

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eger isletmede hiz ayari ile bir isiniz olmayacaksa, 500 KVA lik bir trafo ile Yildiz/Ucgen yol vermenin uygunlugunu ve maliyetini hemen arastirmaya baslardim.
GEW : General Extended Warrantly ( Genisletilmis garanti ) kapsami ile ilgili olabilir mi acaba.Kolay gelsin

bilgiler:
400 kw
yıldız 380 v (660 v olark da bir voltaj daha yazılımış ama yıldız-ücgen belirtmemiş)
1475 d\dk
gew2,14 ( ne olduğunu söylerseniz sevinirim)

Ben verilenlerden motorun yıldızmı üçgen mi bağlı olduğunu anlamadım!
Üçgen bağlıysa yıldız üçgen yol verilebilir aksi halde yani yıldız bağlıysa yıldız üçgen yol verilemez

motor etiketinde 380/660 ifadesi varsa motorun üçgen bağlanması gerekir ve yıldız üçgen yol verilebilir

ama yıldız 380 volt ifadesi varsa yıldız bağlanır ve yıldız üçgen yol verilemez

Dikkatli olunuz! kolay gelsin

Resimde görülen motor,bilezikli asenkron motordur.Motorla birlikte reosta da olmalı ( el veya motor ku-
mandalı ).Reosta, size, yolvermemi /hız ayarı içinmi ? olduğu yönünde bilği verir.Etiketi yanlış okuduğu-
nuzu zannediyorum.üçgen 380 / yıldız 660 v olabilir.Motoru ,normal asenkron motor yapmadığınız süre-
ce,soft starterin size fazla bir getirisi olmaz.Motorun beslendiği trafo 1250 kva dan küçük değil ise,start
sorununuz olmaz.Reostayı bulamaz iseniz,rotor uçlarını kısa devre ederek,soft starter ile yolverebilirsiniz
Bu iş için,soft starteri alacagınız firma ile temas kurmanızda yarar var.2,14 rakamının ,yolverme moment
katsayısı olduğunu tahmin ediyorum ( yolverme momenti / nominal moment ).Kendi ekipmanı ile çalıştır-
mayı düşünür iseniz,motora,direkt yıldız yolvermeniz gerekir.Bilezikteki fırça kayıpları ve kömür Bakım ma-
liyetleri nedeniyle,motordan yararlanmayarak,sürücülü asenkron motorlu yeni bir uygulama yapmanızı
öneririm.Etikette 660 v rakamı var ise,bu rakam,rotor gerilimi olabilir.2 kömür,tek bileziğe basmaktadır.O ne-
denle,rotor beslemesi de çok sayıda kablo ile yapılacaktır.

sayın aliplc
resmini eklemiş olduğunuz motor bilezikli asenkron motor olarak adlandırılmaktadır.Bu konuda benim de şimdiki işyerime kadar teori konusunda herhangi bir bilgim yoktu.
İşyerimde bu tür motorlardan mevcut yalnız motor gücümüz ortalama 45-60 kw arası
biz bu motorlara kontaktörle (3 tf52) ileri ve geri olarak çalıştırıyoruz.
Motorun etiket değerindeki 380 v motora uygulayacağınız gerilimdir.Motorun klemensinden çıkan diğer uçlar ise bileziklerden gelen ve kademeli dirençle yolvermek için çıkan uçlardır.
daha önce ben bilezikli asenkron motorlar hakkında forumdaki arkadaşlardan yardım almıştım
incelerseniz yardımcı olacağı kanısındayım
çalışmalarınızda kolay gelsin

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/2843-bilezikli-asenkron-motorlar.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, yapacağımız çalışmada hız kontrol olacak ve devir ayarlama yapacağız. şimdi bu motor bilezikli as.motor olduğuna göre:) yol verme şeklimizi belirleyeceğiz. diğer yorum yapan arkadaşlardan anladığım kadarıyla, bilezikler motora ilk kalkışı verecek ve daha sonrasında bilezikler kısa devre olacak ardından stator sargıları enerjilenerek motor yol almaya devam edecek. o zaman aşağıdaki işlemlerin işleyişi nasıl olması lazım?

*resimdeki 6 adet bilezik görünüyor. bu bileziklere enerji nasıl verilecek(bağlantı),
*voltaj bilezikler için ne kadar olması lazım,
*bilezikler kısa devre olacak derken anlatılmak istenen nedir.
*motor yıldız olarak yol alacaksa (380 V -yıldız bilgisinden dolayı) klemens kutusunda neden kısa devre edilmemiş ve altı kablo ile bağlantı yapılmış. (şu anda bağlantı panosu da yok iptal edilmiş.)
*motordaki 380 v yıldız olarak yazılmış ve yıldızın altında başka bir bölümde 660 v. yazıyor. üçgen şeklini göremedim.
*motor stop komutu nasıl olması lazım ve nasıl tepki verir. frenleme direnci, dc fren,...

tekrar bilgileriniz paylaştığınızdan dolayı teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Öncelikle bileziklerin bağlı olduğu klemens kutusunu bulman lazım. bu kutu motorların genelde arka kısımlarında olur. çok nadirde motor besleme klemens kutusunda olmaktadır. bunu bir avometre yardımı ile bul.

motor bileziklerine resimde görülen motor için gerilim uygulanmaz. buraya omik direnc ( yol verici ) bağlanır. bunlar elle veya motorla kumandalı olurlar.

eğer devir ayarı yapacaksanız o motora ait çok uçlu bir direnç kutusu olması gerekir. bu direnç kutusundaki uçlar kısa devre edilerek devir ayarı yapılır. (dirençler kademe kademe devreden çıkarılarak )

motorlar genelde yıldız bağlı olurlar 380 volt gerilimle uygun bir kontaktörle bağlantı yapıp yol verebilirsin.

burada devreye almada yol verici üzerine koyacağın bir kontakla yolverici tamamen devre dışı iken bağlamış olduğun kontak normalde kapalı olacak olup start ucu buradan gecireceksinki yolverici tamamen devreden çıkmadan motor besleme kontaktörü devreye girmesin

motoru normal stop ettiğin zaman enerji beslemesini yapan kontaktör devreden çıkaracaksın. yük durumuna göre duruş süresi değişebilir (nerede kullanacaksınız )

yanıt veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

motoru bir pres makinasında kullanacağız. hız kontrol kullandığımda, bileziklerden yol vermem gerekiyormu acaba?

hız kontrol kullanmamdaki sebep ise, motor ortalama dakika bir defa devreye giriyor ve çıkıyor olması. frenleme sistemi hız kontrol ile yavşlatarak yapacağız.

kolay gelsin.

selam
motorunuzun bilezikli asenkron motor olduğu zaten birçok kişi söylemiş. yolverme konusunda gelince bilezikli asenkron motorların dirençleri kısa devre edildikten sonra soft-starter yada drive ile kontrol edilebilir ANCAK dirençler kısa devre edilince motor moment kaybettiğinden dolayı soft-starter kesinlikle kullanılamaz. Sürücü ile kullanabilirsiniz ama kalkış torku da azalacağından dolayı eğer sistem yükte kalkıyorsa o da problem olabilir. aksi taktirde rahatlıklasürücü takabilirsiniz.

iyi çalışmalar

Motorun devreye girmesi,zaten 15-20 saniyeyi bulur.Bilezikli olmasa bile,tahrikiniz zor bir tahrik.Bence,
motorunuz sürekli çaışacak,hareket aktarması,hidrolik kaplin , elektromagnetik kavrama veya başka bir
usulle yapılacaktır.400 kw gibi bir rakamın,60 saniyede devreye girip / çıkmasının,normal bir işletme şekli
olabileceğini normal bulmuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri