3x220 volt ne demek

arkadaşlar meslek hayatıma yeni başladım ve 3x 220 volt terimini duydum bana bu konuda bilgi verebilir misiniz.....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
3 fazlı devre olup faz faz arası 220.volt ac faz notr arası 110 volt.

Sn. seydi_01987,

Bu sorunun cevabı için elektrik enerjisinin üretimi ve 3 fazlı sistemleri araştırmanızı öneririm.

Sn. ahnur,

Verdiğiniz bilgiler Türkiye şartlarına göre değerlendirirsek yanlış. Türkiye şartlarında tüketim aşamasında 3 fazlı sistemde faz-toprak gerilimleri 220 V, faz-faz gerilimleri ise 380 v'tur.

Sn. seydi_01987'nin 3x220 V tabirinin cevabı da buradan çıkıyor. 3 adet fazımız var. Her birinin faz-toprak arası gerilimlerini ölçmeye kalkarsak 220 V ölçeriz.

Son düzenleme:
Sn. seydi_01987,

Bu sorunun cevabı için elektrik enerjisinin üretimi ve 3 fazlı sistemleri araştırmanızı öneririm.

Sn. ahnur,

Verdiğiniz bilgiler Türkiye şartlarına göre değerlendirirsek yanlış. Türkiye şartlarında tüketim aşamasında 3 fazlı sistemde faz-toprak gerilimleri 220 V, faz-faz gerilimleri ise 380 v'tur.

Sn. seydi_01987'nin 3x220 V tabirinin cevabı da buradan çıkıyor. 3 adet fazımız var. Her birinin faz-toprak arası gerilimlerini ölçmeye kalkarsak 220 V ölçeriz.

sn nefer87 elektrikde türkiye şartları diye bir standart yoktur. benim bildiğim.
faz faz arası 220.volt ac çok kumanda devreli elektrik motoru bağladım ve ayrıca cok aydınlatma sistemleri bağladım çünkü proje böyle hazırlanmış.
şöyle deseniz bende katılırım türkiyede 3 faz deyinçe 380.volt faz nötür deyince 220.volt ac algılanır.

3x220V demek iki faz arasi 220V demektir. Mesela tek faz beslemeli invertorler 3x220V uretirler. Yine uzakdogudan gelen servo sistemler 3x220V beslemelidir.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Özür dilerim ama faz faz arası 380V ac diye biliyorum.. Ama burda faz faz arası 220 V ac deniliyor..Ben mi yanlış anladım acaba?

Sanırsam Amerika enerji hatları faz nötr arası 110 V faz faz arası 220 V...Bu şekilde olan ülkelerin durumu kast edildi sanırsam?

Son düzenleme:
sn nefer87 elektrikde türkiye şartları diye bir standart yoktur. benim bildiğim.
faz faz arası 220.volt ac çok kumanda devreli elektrik motoru bağladım ve ayrıca cok aydınlatma sistemleri bağladım çünkü proje böyle hazırlanmış.
şöyle deseniz bende katılırım türkiyede 3 faz deyinçe 380.volt faz nötür deyince 220.volt ac algılanır.

Şartlardan kastım Türkiye'deki standart gerilim seviyeleri. Mesela Arap ülkelerinde 110 V'luk sistem kullanılıyor diye biliyorum. Amerika'da frekans 60 Hz iken, Türkiye'de 50 Hz kullanılıyor. Bu farklardan bahsediyorum.

Dolayısı ile Türkiye'deki üç fazlı beslememizde faz-faz arası ölçüm yaparsak 380 V okuruz. Faz-toprak arası ölçüm yaparsak 220 V. Ama Arap ülkelerinde kasttettiğim 110 V'luk sistemlerde faz-faz gerilimi 110x√3'ten 190 V'tur.

Tabiki bu değerler enerjinin tüketim aşamasındaki değerler. İletim ve dağıtım aşamasında ise 33kV, 66kV, 154kV, 380kV'luk faz-faz gerilimlere sahip sistemler mevcuttur Türkiye'de.

3x220V demek 3 tane 220V fazı var demek. tabiki iki faz arası 380 v tur.saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri