3x120+75 yerine 3 tane 95 + 50'lik kablo

boranturk

Üye
Arkadaşlar Merhaba.
Motor veya pano beslemek için kullanılan kabloların grup kablo seçilmesindeki amaç nedir?
Çünkü bazı yerlerde gördüm tek tek çekilmiş tava içerisinde.Hatta tava içinde tüm motor kabloları bu şekildeydi.. İnceledim, kesit olarak da daha küçük fiyat olarak da... Acaba güvenlik veya ısı gibi mi problemler oluşabilir? Tam olarak anlamadım. fikirlerinizi bekliyorum.selamlar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sorunu tam olarak anlayamamakla beraber motor veya tablo iletken kesiti seçiminde gerilim düşümü hesabı dikkate alınıyor hesaplama sonucunda gerilim düşümü %3 ten küçük çıkarsa seçilen iletken kesiti uygundur. %3 ten büyük çıkarsa bir üst iletken kesiti alınarak tekrar gerilim düşümü hesabı yapılır. Ayrıca her bir motor için tablodan ayrı hat çekilir

Olay kablo akım taşıma kapasitesi ile alakalı.
Tek kablo, 3+1'li kabloya göre daha geç ısınacağı için, akım taşıma kapasitesi yüksektir.

1 adet 3x95+50 mm2 lik kablo ile 3 adet 1x95 mm2 lik kablonun akim tasima kapasitelerine bakarsaniz, ne denli buyuk bir fark oldugunu gorebilirsiniz. Bu farkin sebebi, Sn Genc Arkadas'in da belirttigi gibi isinmadir. Tek damarli kablo cekmedeki maksatlardan bir tanesi de, kablonun olasi bir zedelenmesinde, fazlardan herhangi birisinin arizalanmasi durumunda, diger iki fazin surekliligi ve sadece arizali faza mudahale etmedeki kolayliktir.

sayın borantürk arkadaşım kablolar tek damar halinde ayrı olrak kullanılsa akım taşıma ısınma ve yanma yönünden daha sağlıklı olur ve birazda pahalıya mal olur gibime geliyor
böyle olrsa kablolar daha geç ısınır ve daha geç yanar eee o zamanda kablo fabrikaları kapanır düşünsene kablolar yanmazsa fabrika nasıl satış yapacak

selam arkadaşlar..
tabloya bakarsak 3*120/75 kablonu km başına düşen direnci 1,153 ohm dur...üstünden 315 amperlik akım geçtiğinde her bin metrede harcayağı güç i²xR den 315²x1,153=114406 watt mı yapıyo..yani yüz metrelik 3*120 lik kabloda 11,5 kW güçmü harcanıyo..

Arkadaşlar teşekkür ederim ilginize. Ama hâla cevabı bulamadım. Tüm kablo ile ilgili dökümanları ve forumları okudum ve hepsinde hesap yapılırken veya kablo seçilirken 3*X + Y şeklinde öneriliyor. Yani sonuç olarak tüm parametreler kabloyu tek tek çekmenin daha iyi olduğunu gösteriyor ama niye bu sistem uygulanmıyor? uygulamada piyasada %99 grup şeklinde kullanılıyor. teorik olarak tüm hesaplamalar ve seçim cetvellerinin tümü de grup kablo üzerinden yapılıyor. Anlayabilmiş değilim. Bir fabrikayı komple yeni yaptığını düşünürseniz ne kadar çok büyük fark var olduğunu tahmin edersiniz. Bu işi çözmem lazım ama...

Sayin boranturk , olaya bir de iscilik ve maliyet acisindan baktiniz mi ? 3 adet tek damarli kablo cekmek , iscilik maliyetinin neredeyse 3 katina gelemsi anlamina geliyor.
Ben benzer bir problemi taseronumla yasadim. Beton santrali beslemesi icin bana iscilik ve montaj fiyati vermisti . 2 adet 3x70+35 mm2 lik kablo onermisti . Ben 3 adet 1x120 mm2 lik onerdigimde sasirdi, cunku alisik oldugu bir durum degildi. Bahaneler bulmaya basladi..Ben 1x120 mm2 lik kablonun daha iyi oldugunu belgelerle ortaya koymaya devam ettikce en son '' o zaman montaj bedeli 3 katina cikar dedi '' . Hem de her bir 120 lik damar icin 3x120 + 70 mm2 lik kablo icin verdigi birim fiyatin aynisini alirim dedi. Ben de maliyet yuzunden geri adim atmak zorunda kalmistim.Su an beton santralim 2 adet 3x70+35 lik kablo ile besleniyor maalesef. Ha bu arada ,sunu da eklemeden gecemeyecegim, o gunlerde bu taserona ihtiyacim vardi, ona cogu konuda gebeydik, hemen her seyi bize resmen dayatiyordu, sirektimizin mudurleri ile aralarindaki yakin iliskiye de guvenip o kadar simarik hareket ediyorlardi ki...Biz ise yabanci bir ulkede yeniydik ve gucsuzduk,fakat ben ne yaptim yaptim bu taseronu sonunda devre disi birakmayi basardim.Baska bir taseronla calisiyorum simdi, eski taseronum da su siralar o kadar saygili, o kadar saygili ki...eski simarikligindan eser bile yok.Ilahi adalet iste :)

Sayın hicbirsey, söylediğinizde haklısınız ancak işçilik lineer olarak artmaz. Bahsettiğiniz taşeron art niyetliymiş. Çünkü ince kablonun çekilmesi grup kabloya göre daha kolay ve pratiktir. Köşelerde ve giriş çıkışlarda hiç zorlamaz. Zaten taşeron işi gerçekten bilen biri olsa bu ince kabloların belki çok az bir zaman farkıyla beraber çekilebileceğinide bilirdi. Ancak bahsettiğiniz gibi artniyetli sanırım.

Konuya dönecek olursak ben 12 mW'lık bir fabrika için komple kablo hesabı yaptım. gerçekten çok büyük fiyat farkı çıkıyor. Ancak tam emin olamıyorum. Belki de yıllardır boşu boşuna fazla para harcıyoruz ????

Umarım bilen veya kullanan biri yardımcı olur. Herkese selam.

custox ' Alıntı:
selam arkadaşlar..
tabloya bakarsak 3*120/75 kablonu km başına düşen direnci 1,153 ohm dur...üstünden 315 amperlik akım geçtiğinde her bin metrede harcayağı güç i²xR den 315²x1,153=114406 watt mı yapıyo..yani yüz metrelik 3*120 lik kabloda 11,5 kW güçmü harcanıyo..

Soyle bir hesap yapabilir miyiz :

I=315 A , L=100 m , S=120 mm2 ise gerilim dusumunu hesaplayalim :

Once iletilen gucu bulalim : P=1.732x400x315x0.8 = 174.58 kW ise gerilim dusumu :

%e=0.0124x(174.58x100)/120 = %1.8 dir. Giris gerilimi 400 V old. gore, hat sonundaki gerilim :

400x1.8/100=7.22 Volt azalarak : 400-7.22=392.78 Volt olacaktir.

400 volt gerilim altinda 174.58 KW ceken bir alici, 392.78 volt altinda ayni gucu cekmek zorunda oldugundan bu sefer 350 yerine 400x350/392.78 = 356.43 A cekecektir. Yani 6.43 A fazla ceker.
Bu amperi guce cevirirsek Pkayip = 1.732x400x6.43x0.8 = 3.56 KW cikar ki makul bir degerdir.

Not: hesaplari bitirdikten sonra farkettim : 3x120 + 70 mm2 lik bir kablo en iyi niyetli haliyle bile maksimim 313 A cekiyormus , bilginize.. Emek bosa gitmesin diye mesaji silmiyorum:) Saygilarimla

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri