380 kv.kütahya seyitömer-izmir ışıklar kesicisi patlama sonrası fotoğrafları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın ELBRUZ, enterkonnekte sistem çok çeşitli koruma sistemleri ile güvenli bir şekilde çalıştırılır.Bunlardan biriside deprem rölesi dir.380 KV - 154KV -grupların genaratör çıkış ana trafolarımızda deprem rölelerimiz vardır.Fiili olarak harekete geçen yer kabuğu etkisi ile trafonun bağlı olduğu primer ve sekonder bağlantı noktaları olan baralar,trafonun tekerlerini sabitleyen pabuçlar, enerji altında kopma aşamasına geldiğini düşünürsek çok büyük arızalara sebeb olur.Bundan önce sistemden gelen arızalardan dolayı Mesafe Koruma Röleleri çalışır, Bukolz röleden sarsıntıdan dolayı yağ akışı olur oradan bir açma gelir.Şalt sahasını genel manada koruyan SİX RÖLESİ devreye girer bütün hat ve fiderlere ait kesicileri açtırır.Deprem sonrası, trafoların mekanik olarak dış gözlemleri yapılır,eğer kayma mevcut ise gerekli test ve ölçümler yapılmadan devreye alınmaz.Şimdilik aklıma gelenler bunlar ,inşallah faydalı olmuşumdur.

Sayın Meraklı Elektrikçi,
Gerçekten de ilginç bir durum. Anladığım kadarıyla , geniş çaplı bir sarsıntıda, belki de aynı anda yüzlerce trafo merkezinin six röleleri açma sinyali veriyor ve binlerce YG , OG fiderlerinin aynı anda açmasıyla sistem oturması meydana geliyor.Ancak sistemin korunması için bu gerekli tabii ki.Düzce depreminde , Adapazarı depremindeki kadar geniş bir sistem oturması olmadı ama, Balıkesir'de de elektrikler kesildi.(yaklaşık 400 km mesafe).Üstelik, Balıkesir, o sarsıntıyı az hissetti.Belki diğer trafo merkezlerinin açmasıyla sistemde dalgalanma olmuştur, zincirleme olarak diğer merkezler de devreyi açmıştır. Orta şiddetli (4-5 gibi) bir depremde hiç elektrik kesintisine maruz kalmadım.

Son düzenleme:
Sayın Meraklı Elektrikçi,
Gerçekten de ilginç bir durum. Anladığım kadarıyla , geniş çaplı bir sarsıntıda, belki de aynı anda yüzlerce trafo merkezinin six röleleri açma sinyali veriyor ve binlerce YG , OG fiderlerinin aynı anda açmasıyla sistem oturması meydana geliyor.Ancak sistemin korunması için bu gerekli tabii ki.Düzce depreminde , Adapazarı depremindeki kadar geniş bir sistem oturması olmadı ama, Balıkesir'de de elektrikler kesildi.(yaklaşık 400 km mesafe).Üstelik, Balıkesir, o sarsıntıyı az hissetti.Belki diğer trafo merkezlerinin açmasıyla sistemde dalgalanma olmuştur, zincirleme olarak diğer merkezler de devreyi açmıştır. Orta şiddetli (4-5 gibi) bir depremde hiç elektrik kesintisine maruz kalmadım.
Sn elitez,deprem bölgesinde trafo istayonları ve şalt merkezleri servis harici olduğunda o bölge sistemden ayrılır(güvenlik amaçlı yangın vs.).Eğer o bölgede başka bölgelere geçiş yapan yüksek gerilim hatları ve elektrik üretim santralları varsa onlarda sistemden çıkacağı için bu daha geniş bölgelerde sistem oturmalarına sebeb olacaktır.4-5 -6 şiddetinde ki depremlerde sistem için bir sıkıntı olmaz.Depreme sebeb olan merkezin yakınlığı tesise yakınlığı mutlaka söz konusu olacaktır.Üretim ve tüketimin dengesi büyük farkla bozulduğu anda bunu kısa zamanda YTM ler toparlama şansına sahip değil sistem oturması kaçınılmaz.....

Teşekkür ederim abi cevap için demek ki doğruymuş. :) Peki o zaman siz mesaideyken ne olmuştu sizin merkezde?

fotoğraf paylaşımı için teşekkürler

Teşekkür ederim abi cevap için demek ki doğruymuş. :) Peki o zaman siz mesaideyken ne olmuştu sizin merkezde?
Sn .ELBRUZ,öncelikle ALLAH hiçkimseye hiçbir afet ve kötü bir olay yaşatmasın temennisi ile başalamak istiyorum.Saat 03:02 de gece vardiyasında Ana kumanda merkezinde elektrik-kazan-türbin tablocu ve gözlemci arkadaşlarla çay ve kahvaltımızı yapıyorduk (03:00 ve 03:15 arası çay saatimizdir).Yerin altından diklemesine aralıkla 3 kez kuvvetli vuruntu geldi.Arkasından yatay vaziyette yine 3-4 kez sağa sola sarsıldık.Olay başlangıcında yaşca en büyük tablocumuz Abdullah CİVAN abi "arkadaşlar telaşa kapılmayın deprem oluyor herkes sakin olsun"dedi.Bütün tablocu arkadaşlar tablolarının başında artık sistemden çıkmış gruplarına acil olarak müdahalede bulunup olabilecek en az zararla kendilerine ait kısımları korumaya çalışıyorlardı.Uzunluğu 6-7 metre olan elektrik panosunun bir ucunda ben diğerinde tablocum Galip KUVVET panoyu yıkılmasın diye tutuyorduk.İnanın tablo ile beraber bizde bir ileri bir geri gidiyorduk,şimdi anlamsız gelebilir ama o an yaptığımız bize göre çok doğruydu!Kazan tablocu arkadaş pompa devreye alacak pano üzerinde bir türlü start düğmesine basamıyordu,o da bizim gibi pano ile beraber gidip geliyordu.Biz hepimiz şok olmuş halde hem görevimizi yapmaya çalışıyorduk hemde KÜTAHYAşehir merkezinde lojmanlardaki ailemizin akrabalarımızın akibetlerini merak ediyorduk.Oan cephede vatanını kurtarmak için çarpışan askerimizin ruh halini daha iyi anladım.Görevimiz tesisatı kurtarmak normale getirmek ve en kısa zamanda sisteme YTM ler aracılığı ile elektrik vermek,diğer tarafta ciğerparelerimiz acaba sağmı yoksa ..... bu sorularla trilyonluk tesisatı kontrollü bir şekilde stop edip edip depremin hasarlarını kontrola başladık.Bu esnada uzak bir birimden bir arkadaş çok daha fazla korkmuş, ağlayarak kumandaya geldi "benim çocuklarım şehirde acaba onlar öldümü ben neyaparım şimdi" diye sinirleri boşaldı kendini kaybetti ,vardiye amiri bizim moralimiz bozulmasın diye arkadaşı başka bir yere götürdü.Kolay değil tabi.....Termik santrallar yapılırken 12 şiddetine depreme dayanıklı olarak yapılırlar.Biz böyle sallandıysak artık şehirde neler oldu kimbilir? Diye düşünürken Allah razı olsun Ahmet ACAR arkadaşımız deprem anında o telaşede hemen şehiri araba ile kısa bir tur atıp daha cep telefon hatları kesilmemişken kumandayı arayıp şehirde olağanüstü bir şey olmadığını herşeyin yerinde olduğunu söyledi ,bizi rahatlattı.Çalışan tesisatın ,türbin kısmunda 550 derece kuru buhar, kazanda 1100 derece ateş,kazan altında kül,curuf,elektrik tesisatında genartörde hidrojen, sızdırmazlık yağı vs. sistemler tüm bunları problemsiz şekilde kotrol edip stop etmek gerekli manevraları yapmak,harici dizel genaratörü devreye almak acil 380 volt barayı beslemek,oradan aydınlatma ve acil pompaları devreye almak gayet sakin soğuk kanlı ve iyi bir ekip çalışması istiyor.Bu arada YTM ile haberleşiyoruz bize Manisa Demirköprü hes ten Uşak -Gediz- Kütahya üzerinden 154kv.sistemden enerji göndererek 154kv şaltı besledik,154kv/6kv STO trafoları besleyip 6kv iç ihtiyaçlarımızı besledik grupları sırası ile devreye aldık sistem yavaş yavaş toparlandı.Sabah vardiyayı sağsalim teslim ederken aklımız hala ailelerimizdeydi acaba onlar neler yaşamıştı, en çok ihtiyaçları olduğu bir zamanda biz yanlarında değildik....Ama ALLAH'a çok şükür ne ailemizde nede tesisatımızda bir zararımız olmadı.Bu depremde ve diğer depremlerde şehid olan bütün vatandaşlarımıza ALLAH'tan rahmet geride kalan ailelerine sabr-ı cemil niyaz ederim ,inşallah o günleri bir daha milletçe ve tüm insanlık olarak yaşamayız....

Son düzenleme:
Amin. Gerçekten o kadar büyük enerjinin üretildiği ve farklı yüksek gerilimlerin bulunduğu santral ve trafo merkezlerinde böyle gecenin yarısındaki afet anlarında sakin kalıp gerekli müdahaleleri yapabilmek kimbilir ne zordur, insanın hayatında belki hiç yaşamadığı ve belki çok az yaşayacağı bir anda ailesinin yanında değilken eli ayağına karışmadan çalışması büyük özveri.

Memleketim de olması itibariyle, Eskişehir'de neden 380 kv tesis olmadığına bir anlam veremiyordum. Öyle ki, eski haliyle de 154 kv Eskişehir-3 trafo merkezinin tam yanından geçiyordu 380 kv iletim hattı. Eskişehir merkezde üç tane 154 kv trafo merkezi var ve kuzeyde Yenice santrali dışında galiba asıl güç 154 kv hatlarla Tunçbilek'ten geliyor Eskişehir'e. Ama şehrin artan elektrik ihtiyacı nedeniyle son yıllarda bu üç merkezde de düşük güçlü trafolar değiştirilmiş ve yenileri eklenmiş. Hatta eskiden demek ki şehirde 6.3 kv hatlar varmış, isme bakılırsa da en eski merkez olan Esk-1 trafo merkezinde 6.3 kv trafolar yeni 33 kv olanlarla değişmiş birkaç yıl önce. Şimdi Esk-3'e 380 kv şalt kuruluyor, sadece Esk-2 ile irtibatlı olan Esk-1 ile de Esk-3 arasına 154 kv irtibat sağlanacak sanırım. Bir de OSB'ye ayrı 154 kv merkez kurulması da gündemde. Eskişehir'de yüksek gerilim sistemi 5-6 yıl öncesine göre iyice oturtuluyor anlaşılan.

Yeni 380KV TM'nin bir amacı da bölgede kurulması düşünülen kömür ve doğalgaz santrallerini şebekeye bağlamakla ilgili bir şeyler olabilir.

Sn .ELBRUZ ,ESKİŞEHİR 3 TM ye 380 kv. şalt sistemi kuruluyor.2013 yılı içinde direk irtibatlı 380 KV. GÖKÇEKAYA (ANKARA) ile SEYİTÖMER (KÜTAHYA) enh Eskişehir 3 'e girip çıkacak şekilde ayarlanıyor.Panoları ,Eskişehir 3 isimlikleri ile şalt binamıza geldi bu yaz bağlantılar biter.Eskişehir'inde artık 380 kv. tm si olur.Sistem biraz daha emniyetli ve süreklilik arzedecek şekilde çalışır.

Yeni 380KV TM'nin bir amacı da bölgede kurulması düşünülen kömür ve doğalgaz santrallerini şebekeye bağlamakla ilgili bir şeyler olabilir.

Mihallıçcık taraflarında bir termik santral yapılıyor galiba ama temelli adapazarı arasındaki hatta bağlantı yapılacak sanırım, haritada öyle gösteriyordu.

Başlangıçta sistem oturması zannettiğim bir olay : 13 Aralık 2013 Cuma akşamüzeri Balıkesir merkezdeydim.Akşamüzeri saat 17 civarında, çarşı bölgesi karanlığa gömüldü.Trafik ışıkları çalışmayınca, istasyon meydanından geçen Vasıf Çınar bulvarında trafik resmen İstanbul trafiğine döndü.Gelgelelim, parkın öte yanında (Cengiz Topel Caddesi) cereyan vardı.İlk anda zannettim ki, İndirici-3 ten kaynaklanan, sadece çarşıyı ilgilendiren kısmi bir arızadır. Meğerse, Teiaş , şehir-1 ve şehir-3 fiderlerinin şalterlerini indirmiş.Yani çarşı, Adnan Menderes, Sakarya, Toygar, Paşaalanı ve TOKİ de dahil , Bandırma yolu komple karanlıkta kalmış.Doğalgaz tüketimi pik seviyeye ulaştığından, Bursa Ovaakça Doğalgaz santralının yükünü hafifletmek için böyle bir yol uygulanmış. 14-12-2013 Cumartesi günü de şehir-4 fiderinde, yani Savaştepe yolu, gaziosmanpaşa mahallesinde kesinti olmuş..Allah'tan , Pazar günü soğuk kırıldı da sistem normale döndü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri