32 voltu 24 volta düşürme

taner74

Guest
merhaba arkadaşlar.benim elektronik bilgim biraz zayıf.elimde 32 volt d.c. güç kaynağı var 5 amp.lik bana ise 24 volt d.c. 5 amp. lazım. bunu nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.yanlış bilmiyorsam böyle voltaj düşüren devre elemanlarını soğutucuya bağlamak gerekiyor.ve güç kaynağındaki soğutucuyu kullanmamın sakıncası var mı.

5Amperin tamamını kullanacaksınız varsayımı ile 32-24=8V
W= I x V = 8 x 5 = 40W
Yani araya koyacağınız eleman üzerinde tam yükte 40W harcanacaktır. Bu elektronik bir devre için az bir rakam değil. Mevcut soğutucu kendine yetecek kadar kullanılmıştır. Kimse gereğinden fazla malzeme kullanmaz. Benim yorumum yeni bir soğutucuya ihtiyacınız olacağı şeklinde ama 40W için boyutu ne olur bilemiyorum.

merhaba arkadaşlar.benim elektronik bilgim biraz zayıf.elimde 32 volt d.c. güç kaynağı var 5 amp.lik bana ise 24 volt d.c. 5 amp. lazım. bunu nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.yanlış bilmiyorsam böyle voltaj düşüren devre elemanlarını soğutucuya bağlamak gerekiyor.ve güç kaynağındaki soğutucuyu kullanmamın sakıncası var mı.
32V/5A'lik güç kaynağınız regüleli mi..Diyot+kondansatörden sonra bir devresi var mı...

evet regüleli devre.verdiğiniz cevaplara göre devreyi yenilemem daha iyi olacak gibi.teşekkürler

şu şekilde yapabilirsin...

Ekli dosyalar

• 24 v.jpg
    24 v.jpg
    62.6 KB · Görüntüleme: 225
bu bahsettiğin güç kaynağın smps tarzı ise feedback sisteminden gerekli uygulamayı yaparsan herhangi bir devreye gerek kalmaz buda tecrübe ister...

mesutelb arkadaşım devre şeması için teşekkürler uygulayacağım.kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri